Papež František odsloužil mši v Budapešti. Dorazily desetitisíce lidí, včetně Orbána

Papež František v neděli v Budapešti odsloužil mši pod širým nebem, kde mimo jiné desetitisíce věřících vyzýval, aby otevřeli svá srdce a dveře trpícím, lidem v nouzi a migrantům, kteří hledají ochranu.
Na náměstí u sídla maďarského parlamentu se za krásného počasí sešlo přes 50 tisíc lidí, uvedla agentura AP. Bohoslužbu sledovali i maďarští politici včetně premiéra Viktora Orbána, který je známý svým tvrdým postojem vůči uprchlíkům z muslimských zemí.
Mše byla vyvrcholením třídenní návštěvy hlavy katolické církve, která začala v pátek. Papež přijel na náměstí Lajose Kossutha před 9:00 SELČ v papamobilu, na pódium se poté dostal na invalidním vozíku, který používá kvůli bolestem kolena.
Nenávist maďarské veřejnosti vůči Evropské unii roste. V posledním průzkumu se obliba EU snížila o 12 procent, což je nejhorší propad v rámci celé Unie. Podle agentury Bloomberg se případného odchodu Maďarska Unie bojí víc než Brexitu.
Evropa se obává Huxitu. Orbán jemně pošťuchuje Maďarsko pryč z EU, píše Bloomberg
Politika
„Je bolestné a smutné vidět před sebou zavřené dveře. Zavřené dveře našeho sobectví vůči druhým, zavřené dveře individualismu ve společnosti, která se čím dál více izoluje, zavřené dveře naší lhostejnosti vůči lidem, kteří trpí a jsou znevýhodnění, dveře, které zavíráme před těmi, kdo jsou nám cizí, před migranty a chudými,” řekl papež ve svém kázání. O potřebě přívětivosti k cizincům se při své návštěvě v Maďarsku zmínil vícekrát, mimo jiné i s odkazem na slova maďarského patrona, svatého Štěpána.
František ocenil to, že Maďarsko přijalo desetitisíce uprchlíků z Ukrajiny a v sobotu se v chrámu svaté Alžběty se stovkami běženců setkal. Jeho slova jsou vnímána zejména v kontrastu s tím, jak tvrdě maďarská vláda postupovala vůči uprchlíkům z neevropských zemí. Orbán tvrdí, že Maďarsko musí hájit své hranice a svou kulturu. Buduje si ovšem také obraz politika, který se zasazuje o křesťanské hodnoty.
Papež přicestoval do Maďarka v pátek, za sebou už má setkání s prezidentkou Novákovou, premiérem Orbánem, zástupci církevní obce i občanské společnosti. Dnes se vrací do Vatikánu.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.