Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Revoluce v katolické církvi. Papež František otevřel laikům i ženám cestu do čela vatikánských orgánů

papež František
ČTK

Papež František otevřel laikům, včetně žen, cestu do čela vatikánských orgánů, píší světové agentury.

Papež František v sobotu po letech příprav vydal dokument ukotvující reformu ústřední správy římskokatolické církve, známé jako kurie. Nová pravidla stanovují, že posty v čele vrcholných orgánů Vatikánu nemusí zastávat duchovní, ale mohou v nich působit i pokřtění laici včetně žen. Františkův 54stránkový text nahrazuje předchozí pravidla vydaná papežem Janem Pavlem II. v roce 1988.

Text byl zveřejněn přesně devět let poté, co byla současná hlava katolické církve uvedena do funkce. Agentura AP uvádí, že při zvolení Františka papežem sehrál zásadní roli jeho slib reformovat „objemnou a neefektivní vatikánskou byrokracii”, která dohlíží na chod církve s počtem zhruba 1,3 miliardy věřících. Části tohoto projektu už vycházely najevo v průběhu posledních let, dnešní zveřejnění výnosu nadepsaného Praedicate Evangelium (Hlásejte evangelium) ovšem přináší jakési oficiální dokončení procesu.

V současnosti hlavní úřady a další orgány Vatikánu, označované jako dikasteria, vedou mužští duchovní, většinou kardinálové. Podle nové ústavy, která vstoupí v platnost 5. června, může dikasterium vést „kdokoli z věrných”, když papež usoudí, že je daná osoba kvalifikovaná a jmenuje ji. Dokument přitom podle agentury Reuters nijak nerozlišuje mezi muži a ženami.

Institut pro náboženská díla (IOR), ilustrační foto

Špatná správa banky se nevyplácí. Bývalý manažeři té Vatikánské za to zaplatí téměř miliardu

Téměř miliardu korun bude stát špatná správa vatikánské banky Institut pro náboženská díla (IOR) jejího někdejšího generálního ředitele Paola Cipriani a jeho zástupce Massima Tulli.

Přečíst článek

„Papež, biskupové a další vysvěcení kněží nejsou jedinými evangelisty v církvi,” napsal František. Laici by podle něj také „měli mít role vládnutí a zodpovědnosti”. Dosavadní pravidla stanovovala, že v čele předních orgánů Vatikánu mohou být jen kardinálové a biskupové.

Papež František už během svého úřadování jmenoval do relativně významných pozic i několik žen. Nejvýše postavenou ženou ve Vatikánu se podle Reuters loni stala sestra Raffaella Petriniová, která získala druhý nejvyšší post ve správě městského státu.

Vatikán

Bohatá církev. Vatikán vlastní pět tisíc nemovitostí po celém světě

Historický okamžik. Katolická církev společně s výsledky hospodaření za rok 2020 vydala soupis nemovitého majetku. Nechybějí domy v luxusních čtvrtích.

Přečíst článek

Sloane Square v Londýně

Muž obviněný z realitního podvodu vůči Vatikánu bude vydán do Itálie

Další problém Vatikánu s nákupem luxusních realit v Londýně spěje k italskému soudu. Gianluigi Torzi obviněný z toho, že z vatikánských úředníků vymámil peníze na nákup luxusního domu na Sloane Square v Chelsea (na snímku), by měl být poslán zpět do Itálie, kde bude čelit trestnímu stíhání, rozhodl londýnský soudce. Vatikán prostřednictvím Torziho utratil za bývalý obchodní dům Harrods v roce 2018 asi 350 milionů eur (téměř devět miliard korun).

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme