Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Šéfkuchařka Alcronu ráda experimentuje, jejím menu jsem byl ohromen, říká gurmet Maurer

Eliška Hromková, šéfkuchařka Alcronu
Alcron, užito se svolením
Pavel Maurer

Eliška Hromková je pozoruhodný úkaz české gastronomické scény. Původně si myslela na kariéru architektky, pohodlí kanceláře ale vyměnila za frkot v kuchyni. Učila se od michelinských špiček a teď sama šéfuje legendárnímu Alcronu. A velmi úspěšně, dodává novinář a gurmet Pavel Maurer, který Elišce položil několik rychlých otázek. Jak jde ze stručných a přesných odpovědí tušit, pracovní tempo těch nejlepších šéfkuchařů je skutečně vražedné. Na každé minutě jednoduše záleží. I tak má jejich pracovní den i 14 hodin, jak potvrzuje první žena šéfkuchařka slavného Alcronu.

Reklama

Když se totiž mezi lidmi, co je trošku zajímá gastronomie, zmíní jméno Alcron, je to v posledních téměř sto letech vždy známka nejvyšší kvality. Nejen, že tu několik let obhajovali slavnou hvězdu od Michelin Guide Europe, ale i v jiných dobách kdo pracoval v Alcronu, byl na to oprávněně pyšný. Pro Elišku je to samozřejmě ohromná kulinární výzva. A to, že je ve funkci chefa v tomto prestižním pražském podniku první ženou, o to větší jsou očekávání milovníků jídla. Oči jsou na ni upřeny. Eliščino menu jsem měl možnost ochutnat a byl jsem okouzlen.


Kolik hodin jste průměrně v práci?

Můj pracovní den má zhruba 14 hodin, 5 dní v týdnu.

Máte rodinu či vztah? Pokud ano, jak to jde skloubit a respekutují vaši nejbližší tuto profesi? 

Reklama

Mám dlouholetého partnera, který je také kuchař, takže jistá míra chápání tam je.

Kolik procent času trávíte vařením, organizací, přípravou, nákupem a vyhledávání dodavatelů a surovin?

To je má náplň práce. Pouze se to mění každý den, čemu je třeba věnovat více času než jinému.

Pavel Maurer: Facebook mě naučil, že buřty s cibulí lidi zajímají víc než fine dining

Na Facebooku se Pavel Maurer pohybuje už nějaký ten pátek. Posledních deset let na něm zveřejňuje příspěvky výhradně spojené s gastronomií. Přesto ho stále ohromuje a šokuje, jak nepředvídatelné reakce mohou tyto vzkazy vyvolat. A jak sám říká, vůbec neplatí, že čím více úsilí, času a peněz do sdělení investujete, tím více reakcí sklidíte. Haute cuisine v tomto zápase o pozornost jasně prohrává s buřty s cibulí.

Přečíst článek

Na základě čeho vytváříte menu? Řídíte se světovými trendy, lokalitou, dostupností surovin, cenou?

Inspirace je asi všude kolem - ať už z cestování, konverzací s jinými lidmi, z knih, ze vzpomínek spojených s jídlem, ze surovin jako takových a tak dál.

Máte nějaké stálé pokrmy, evergreeny, typická vaše jídla, která prakticky neměníte?

Nemám žádné stálice.

Pracujete v kuchyni raději s muži nebo ženami? Proč?

Nepreferuji žádný gender. Důležité je pracovní a týmové nasazení jednotlivců.

Vaříte i doma?

Ano, ale bohužel už méně než dříve.

V Katalánsku kvůli suchu vyletěla cena rajčat vzhůru

Zápisky z cest Pavla Maurera: V Katalánsku rajčata vyvažují zlatem

Voda. Zázračná tekutina, bez které by nebylo života. V některých koutech naší planety už dobře vědí, co to je, když se jí nedostává. A právě jedno z takových míst navštívil gurmet Pavel Maurer a se čtenáři Newstreamu se podělil o své zamyšlení o vodě.

Přečíst článek

Jaká je vaše oblíbená surovina, ingredience, koření?

Nemám žádné preference, ráda dávám prostor všemu. A o to větší to může být výzva.

Kolikrát denně jíte?

Zhruba tak dvakrát, mám velmi špatné stravovací návyky.

Jaký je váš názor na sůl a cukr v gastronomii?

Jsou to nezbytné ingredience.

V minulém díle gastroseriálu Nejzte blbě se představila thajská šéfkuchařka Jidapha Wisutrattana, která provozuje pohyblivou cateringovou kuchyni Chilli Lips. Příští týden se můžete těšit na profil Millie Makó z Green Table, která vyniká svojí vegetariánskou a veganskou kuchyní. 

Další díly seriálu Nejezde blbě s Pavlem Maurerem čtěte zde.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

pizza

Gastronomickému světu vládnou pevnou rukou tři kuchyně. Proč jsou tak úspěšné?

Přečíst článek
Mezinárodní kuchařská olympiáda IKA

Pavel Maurer: Kuchařská olympiáda? I cukráři mají stejný stres, jako sportovci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme