V ČNB končí šéf měnové sekce Petr Král

Ředitel sekce měnové České národní banky (ČNB) Petr Král (na snímku) se v pondělí vzdal vedoucí funkce. Ke konci ledna se rozhodl z centrální banky odejít. Do doby jmenování nového ředitele bude sekci řídit náměstek Jakub Matějů. Na oznámení ČNB upozornily Hospodářské noviny (HN).
Podle deníku Králův odchod pravděpodobně souvisí s výsledky tří posudků analytického a modelového rámce měnové politiky, které si loni nechala vypracovat bankovní rada. Ty se týkaly primárně měnové sekce a nevyzněly pro ni pozitivně, uvádí HN.
Rozpory mezi Králem, který do ČNB nastoupil v roce 1999, a současným vedením národní banky mají podle deníku delší historii. Králem vedená měnová sekce od jara 2021 tlačila na zvyšování úroků, čímž se dostala do názorového sporu s tehdejším členem bankovní rady a současným guvernérem ČNB Alešem Michlem. Ten kritizoval i umělé oslabování koruny ze strany centrální banky v letech 2013 až 2017, v kterém hrál Král jako tehdejší ředitel odboru měnové politiky a strategie důležitou roli, upozorňují HN.
Král pracuje v ČNB od roku 1999. Odbor měnové politiky a fiskálních analýz řídil od roku 2007 do listopadu 2018. Od dubna 2015 byl současně i náměstkem ředitele sekce měnové. V jejím čele stál od prosince 2018.
Po Králově rezignaci převzal vedení sekce měnové její náměstek ředitele Matějů, který je od začátku letošního roku pověřený i vedením odboru makroekonomických prognóz v měnové sekci. Pozice ředitele odboru makroekonomických prognóz byla neobsazená poté, co z ČNB ke konci loňského listopadu na vlastní žádost odešel Karel Musil.
Evropa ztrácí, říká Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér ČNB a současný šéf Národní rozpočtové rady, která sleduje útraty státu. „Evropa se z hlediska svého světového významu zmenšuje,“ říká Hampl. Zatím se neprobudila, a nezjistila, že se směr vývoje dramaticky změnil.
Mojmír Hampl: Evropa se z hlediska svého významu zmenšuje. Největší problém je dekarbonizace
Leaders
Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl očekává, že letošek bude pro ČR rokem nízké inflace a finanční stability. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedl, že inflace bude kolem 2,5 procenta a tuzemská ekonomika podle prognóz poroste kolem dvou procent, růst bude ale založen na spotřebě. Michl by raději viděl, kdyby hospodářství rostlo díky investicím. Vývoji by podle něj pomohl i vyrovnaný státní rozpočet.
Michl: Letošek bude v ČR rokem nízké inflace a finanční stability
Leaders
Česká měna by v letošní roce neměla posílit výrazněji pod hranici 25 korun za euro, uvedla většina oslovených analytiků. Klíčovým faktorem kurzu koruny budou podle nich inflační statistiky, měnová politika, geopolitická situace a případné obchodní války. Loni koruna vůči hlavním světovým měnám oslabila, k americkému dolaru o 8,2 procenta, k euru o 2,3 procenta. V pátek odpoledne se obchodovala kolem 25,15 CZK/EUR.
Analytici: Koruna toho letos vůči euru moc nepředvede a posílí jen mírně
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.