V ČNB končí šéf měnové sekce Petr Král
Ředitel sekce měnové České národní banky (ČNB) Petr Král (na snímku) se v pondělí vzdal vedoucí funkce. Ke konci ledna se rozhodl z centrální banky odejít. Do doby jmenování nového ředitele bude sekci řídit náměstek Jakub Matějů. Na oznámení ČNB upozornily Hospodářské noviny (HN).
Podle deníku Králův odchod pravděpodobně souvisí s výsledky tří posudků analytického a modelového rámce měnové politiky, které si loni nechala vypracovat bankovní rada. Ty se týkaly primárně měnové sekce a nevyzněly pro ni pozitivně, uvádí HN.
Rozpory mezi Králem, který do ČNB nastoupil v roce 1999, a současným vedením národní banky mají podle deníku delší historii. Králem vedená měnová sekce od jara 2021 tlačila na zvyšování úroků, čímž se dostala do názorového sporu s tehdejším členem bankovní rady a současným guvernérem ČNB Alešem Michlem. Ten kritizoval i umělé oslabování koruny ze strany centrální banky v letech 2013 až 2017, v kterém hrál Král jako tehdejší ředitel odboru měnové politiky a strategie důležitou roli, upozorňují HN.
Král pracuje v ČNB od roku 1999. Odbor měnové politiky a fiskálních analýz řídil od roku 2007 do listopadu 2018. Od dubna 2015 byl současně i náměstkem ředitele sekce měnové. V jejím čele stál od prosince 2018.
Po Králově rezignaci převzal vedení sekce měnové její náměstek ředitele Matějů, který je od začátku letošního roku pověřený i vedením odboru makroekonomických prognóz v měnové sekci. Pozice ředitele odboru makroekonomických prognóz byla neobsazená poté, co z ČNB ke konci loňského listopadu na vlastní žádost odešel Karel Musil.
Evropa ztrácí, říká Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér ČNB a současný šéf Národní rozpočtové rady, která sleduje útraty státu. „Evropa se z hlediska svého světového významu zmenšuje,“ říká Hampl. Zatím se neprobudila, a nezjistila, že se směr vývoje dramaticky změnil.Mojmír Hampl: Evropa se z hlediska svého významu zmenšuje. Největší problém je dekarbonizace
Leaders
Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl očekává, že letošek bude pro ČR rokem nízké inflace a finanční stability. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedl, že inflace bude kolem 2,5 procenta a tuzemská ekonomika podle prognóz poroste kolem dvou procent, růst bude ale založen na spotřebě. Michl by raději viděl, kdyby hospodářství rostlo díky investicím. Vývoji by podle něj pomohl i vyrovnaný státní rozpočet.Michl: Letošek bude v ČR rokem nízké inflace a finanční stability
Leaders
Česká měna by v letošní roce neměla posílit výrazněji pod hranici 25 korun za euro, uvedla většina oslovených analytiků. Klíčovým faktorem kurzu koruny budou podle nich inflační statistiky, měnová politika, geopolitická situace a případné obchodní války. Loni koruna vůči hlavním světovým měnám oslabila, k americkému dolaru o 8,2 procenta, k euru o 2,3 procenta. V pátek odpoledne se obchodovala kolem 25,15 CZK/EUR.Analytici: Koruna toho letos vůči euru moc nepředvede a posílí jen mírně
Money