Po Dorseym a Adanim si Hindenburg vyšlápl na Icahna. Kultovní investor přišel o miliardy

Hodnota majetku amerického investora Carla Icahna se propadla o více než deset miliard dolarů (přes 213 miliard korun). Důvodem je zpráva investiční společnosti Hindenburg Research, která uvádí, že Icahnova investiční firma Icahn Enterprises má strukturu podobnou Ponziho schématu, tedy že funguje jako pyramidová hra. Hindenburg patří k firmám, které spekulují na pokles cen, z propadu akcií tedy profituje.
Carl Icahn po propadu kurzu akcií svého podniku klesl v žebříčku nejbohatších lidí světa sestavovaného agenturou Bloomberg na 119. místo z dosavadní 58. příčky.
Akcie klesly o dvacet procent
Icahn Enterprises je veřejně obchodovanou firmou uspořádanou jako komanditní společnost a funguje jako holding. Akcie společnosti v úterý klesly o rekordních 20 procent, tržní kapitalizace firmy se tak snížila o 3,1 miliardy dolarů. Hindenburg také podrobně popsal systém zajištění úvěru, který podle agentury Bloomberg snižuje hodnotu výpočtu čistého jmění firmy o dalších 7,3 miliardy dolarů. Celkově se tak hodnota Icahnova majetku propadla o 41 procent na 16,4 miliardy dolarů.
Nejbohatší člověk v Asii, indický podnikatel Gautam Adani, od úterý odráží útok spekulantů a zvažuje soudní bitvu. Kvůli zprávě analytiků americké společnosti Hindenburg Research hodnota Adaniho impéria za dva dny klesla o více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), informovala agentura Bloomberg. Analytici tvrdí, že Adaniho obchodní skupina manipuluje s cenami akcií a dopouští se účetních podvodů, , což Adani odmítl. Propad akcií jeho firem ale způsobil, že Adani klesl v žebříčku nejbohatších lidí světa.
Nejbohatší muž Asie za dva dny přišel o bilion korun. Bude se soudit se spekulanty?
Money
Sedmaosmdesátiletý Icahn je tak dalším miliardářem, na kterého se letos Hindenburg zaměřil. Předtím se investiční společnost pustila do indického podnikatele Gautama Adáního, který se loni v srpnu jako první Asiat dostal do Top 3 nejbohatších obyvatel planety, a firmy Block zakladatele Twitteru Jacka Dorseye.
Icahn obviněni odmítá
Hindenburg uvádí, že společnost, která investuje do fondů spravovaných Icahnem a která má kontrolní podíly v podnicích v odvětví energetiky, automobilového průmyslu, potravinářství a dalších sektorech, je nadměrně zadlužená a obchoduje se s extrémní přirážkou k čisté hodnotě aktiv. Zpochybnil i způsob, jak firma ohodnocuje některé své investice.
Bývalý generální ředitel Twitteru Jack Dorsey otevřeně kritizoval Elona Muska, který společnost převzal loni na podzim. Dorsey se do Muska opřel na nové sociální síti Bluesky, která se prezentuje jako alternativa k Twitteru, píše CNBC.
Všechno špatně. Bývalý generální ředitel Twitteru Dorsey otevřeně kritizoval Muska
Leaders
Icahn označil zprávu za vypočítavou a určenou výhradně k dosažení zisku firmy Hindenburg.
Spekulace, kterých využívá Hindenburg, nejsou zakázané. Pokud si ale spekulanti ve snaze dosáhnout poklesu ceny pomáhají zveřejňováním kompromitujících informací, musejí svá tvrzení v případě soudních sporů doložit. Pokud to nedokážou a nevyvrátí podezření, že pokles ceny akcií vyvolali záměrně a za pomoci nepravdivých tvrzení, zpravidla je to pak stojí spousty peněz a riskují i vězení.
Hotovost portfolio manažerů se drží blízko maxim. Trh je na prahu změny. Kam se zadrženou hotovostí? Doba hraje do karet hodnotovým akciím. Zájem o ně stoupá, píše ve svém komentáři analytička Tereza Jalůvková z J&T.
Tereza Jalůvková z J&T: Buffett i Icahn zpozorněli. Přichází čas hodnotových akcií
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.