Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Podporujeme Harrisovou, napsal vlivný ekonomický magazín

Kamala Harrisová
ČTK
Tereza Zavadilová
tzv

The Economist by volil Kamalu Harrisovou, kdyby měl magazín volební hlas. Donald Trump představuje neakceptovatelné riziko, napsal vlivný časopis v doporučení.

Reklama

Aktuální americké volby vyvolávají velké emoce - nejen mezi voliči, také v médiích i mezi jejich vlastníky. Nedávno si trochu naběhl Jeff Bezos, jehož Washington Post musel stáhnout volební doporučení pro Kamalu Harrisovou. Vlivný ekonomický týdeník Economist nyní pár dní před volbami doporučil volit Harrisovou.

„Amerika může klidně přežít další čtyři roky Trumpovy vlády, stejně jako prezidentství jiných chybujících lidí z obou stran. Země může dokonce vzkvétat. Ale zaťatí podporovatelé přehlížejí riziko Trumpova prezidentství. Tím, že by se Trump stal vůdcem svobodného světa, by Američané hazardovali s ekonomikou, právním státem a mezinárodním mírem. Šanci, že se něco zásadně pokazí, nemůžeme vyčíslit: to nedokáže nikdo. Domníváme se však, že voliči, kteří hrozbu minimalizují, žijí v iluzi,“ uvedl The Economist v úvodníku. 

Prezidentské volby v USA se blíží

Stanislav Šulc: Protitrumpovský film? The Apprentice Trumpovi ublížit nijak nemůže, ale je to dost povedený film

Do českých kin necelý týden před americkými volbami vstoupí snímek The Apprentice, který zachycuje vzestup talentovaného byznysmana Donalda Trumpa na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Zaměřuje se zejména na jeho vztah s kontroverzním právníkem Royem Cohnem, který mu v cestě ke slávě značně pomohl. A to nejen tím, že by ho seznámil s těmi správnými lidmi. Ale spíše tím, že mu pomohl zbavit se veškeré lidskosti bránící v úspěchu. Může tento film zabránit v Trumpově znovuzvolení? Ani náhodou. Přesvědčené na obou stranách totiž přesvědčí. Přesto jde o film, který by měl vidět snad každý pro pochopení toho, co se v současnosti děje.

Přečíst článek

Žádné idealizování

Magazín, založený v roce 1843 a hlásící se ke klasickému liberalismu, si přitom Harrisovou nijak neidealizuje. „Kamala Harrisová je vedle Trumpa symbolem stability. Je pravda, že to není příliš přesvědčivá politička. Má problémy voličům vysvětlilt, co chce s mocí dělat. Působí nerozhodně a nejistě. Opustila však nejlevicovější myšlenky demokratů a vede kampaň blízko středu, po boku Liz Cheneyové a dalších republikánských exulantů. Má běžné nedostatky, ale žádný z nich ji nediskvalifikuje. Některé její politické kroky jsou horší než u jejího protikandidáta, například záliba v regulacích a v dalším zdanění tvorby bohatství. Některé jsou jen o něco méně špatné, například v oblasti obchodu a deficitu. Ale některé, například v oblasti klimatu a potratů, jsou jednoznačně lepší. Je těžké si představit, že by Harrisová byla hvězdnou prezidentkou, i když lidé mohou překvapit. Nelze si však představit, že by způsobila katastrofu," vysvětlil svůj postoj vlivný týdeník. 

Reklama

Economist v minulosti podpořil demokratické i republikánské kandidáty, včetně Ronalda Reagana. Proti Trumpovi ale podpořil Joe Bidena i Hillary Clintonovou. Týdeník připomněl, že Washington Post a Los Angeles Times oznámily, že jejich redakce nepodpoří žádného z kandidátů na amerického prezidenta. Argumentovaly tím, že to bude méně rozdělovat a podpoří to jejich nezávislost. 

„Máme dlouhou tradici doporučování kandidátů, v Británii, Americe a po celém světě - a ne jako rozchod s nezávislostí, ale jako její příklad. Náš přístup je jednoduchý. The Economist nabízí nezávislou žurnalistiku o silách, které mění svět. Proto vysíláme korespondenty od Chicaga až po Šanghaj, aby poskytovali důkladné, fakty ověřené zpravodajství a analýzy. Vyjadřovat se k police, ale ne k politikům, by bylo zvláštní. Proto již desítky let píšeme tato stanoviska,“ vysvětlil magazín s tím, že tato stanoviska neschvaluje žádný board nebo majitel listu. 

Trump je horší než býval

Redakce připouští, že Trump nebyl tak špatný prezident, jak si před osmi lety představovala. Ocenila deregulaci ekonomiky, která Ameriku nakopla, konfrontační politiku vůči Číně i tzv. Abrahamovskou dohodu, která usmířila Izrael s některými arabskými zeměmi. Proč ho nyní zatracuje? „Odpověď zní, že dnes jsou rizika větší. Politika Trumpa je horší, svět je nebezpečnější a mnoho pragmatických a odpovědných lidí, kteří během jeho prvního funkčního období krotili jeho nejhorší instinkty, nahradili zaslepenci, patolízalové a vykukové.“

Magazínu se nelíbí, že Trump prosazuje 20procentní  clo na všechny dovozy, mluvil dokonce o uvalení více než 200 nebo dokonce 500 procentní cla na auta z Mexika. Navrhuje deportovat miliony přistěhovalců, z nichž mnozí mají práci a americké děti. Plánuje také rozšířit daňové škrty, přestože rozpočtový deficit je na úrovni obvyklé jen během války nebo recese, což naznačuje rezignaci na zodpovědné fiskální řízení.

Taková politika by vedly k inflaci a mohla by způsobit konflikt s Fed. Hrozilo by také riziko vyvolání obchodní války, která by nakonec ochudila Ameriku. Kombinace inflace, nekontrolovatelných deficitů a institucionálního úpadku by uspíšila okamžik, kdy by si zahraniční věřitelé začali dělat starosti s poskytováním neomezených půjček americkému ministerstvu financí.

Donald Trump

EU se děsí Trumpova vítězství. Především kvůli pomoci Ukrajině

Evropská unie sleduje blížící se americké prezidentské volby s obavami. Největší strach má Brusel z toho, co by případné vítězství Donalda Trumpa mohlo znamenat pro pomoc Ukrajině.

Přečíst článek

Americké prezidentské volby se blíží. Kdo vyhraje - Harrisová, nebo Trump?

Americké volby jsou mašina na peníze. Letos je sponzorují nejbohatší miliardáři

Z amerických prezidentských voleb se postupem času stává významný podnik podporující americkou ekonomiku. V aktuálním klání se již protočily téměř čtyři miliardy dolarů. Peníze přitom jdou zejména na platy dobrovolníků a zajištění velkých meetingů pro desítky tisíc lidí. Zatímco Obamovu volbu podpořili zejména drobní donoři z řad občanů, aktuální volby „platí“ také nejbohatší miliardáři snažící se strhnout volbu na svého vybraného kandidáta.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme