Potřebujeme více ropy a plynu, ne méně, zastal se „starých” zdrojů energie Musk

Svět potřebuje více ropy a zemního plynu a měl by pokračovat v provozu jaderných elektráren a zároveň masivně investovat do obnovitelných zdrojů energie. Z konference v norském Stavangeru to evropským energetickým lídrům vzkázal nejbohatší muž planety Elon Musk, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ).
„Myslím, že ve skutečnosti potřebujeme více ropy a plynu, ne méně, ale současně co nejrychleji přejít k udržitelné energetické ekonomice,“ řekl generální ředitel a největší akcionář společnosti Tesla podle deníku WSJ.
Premiér Petr Fiala (ODS) a německý kancléř Olaf Scholz se dnes na společné schůzce v Praze shodli na nutnosti nalezení celoevropského řešení pro snížení cen elektřiny.
Fiala a Scholz jednohlasně: Ceny elektřiny se vymykají kontrole. Evropa musí zasáhnout
Politika
Práce na vývoji technologie pro ukládání baterií je podle něj klíčem k maximálnímu využití investic do větrné, solární a geotermální energie. „Jsem také pronukleární," uvedl Musk. "S jadernými elektrárnami bychom měli skutečně pokračovat. Vím, že to může být v některých oblastech nepopulární názor. Ale myslím si, že pokud máte dobře navrženou jadernou elektrárnu, neměli byste ji zavírat, zvláště ne teď,“ dodal.
Strach z nadcházející zimy
Komentáře Muska na setkání vedoucích pracovníků ropných společností, energetických analytiků a vládních úředníků přišly v době, kdy globální energetická krize způsobila rekordní ceny zemního plynu a elektřiny a obavy z nedostatku paliv pro nadcházející zimu v celé Evropě. Ruská válka na Ukrajině ještě více ztížila globální dodávky energie, protože ekonomiky se dříve během pandemie dostaly z období nízké poptávky po energii.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal na 9. září do Bruselu mimořádné jednání Rady ministrů EU pro
energetiku. Cílem jednání je obnovit fungování trhu s energiemi, který podle ministra přestal fungovat a zamrzl.
Síkela: Trh s energiemi zamrzl. Evropa musí oddělit ceny plynu od ceny elektřiny
Politika
Muskovy názory zasahují politicky citlivé téma v EU, v níž zuří rozpory ohledně pokračující výroby jaderné energie. Francie se potýká s nejhoršími jadernými výpadky za poslední desetiletí. Německo odkládá uzavření posledních tří jaderných elektráren v zemi v rámci úsilí o odvrácení výpadků dodávek elektřiny.
Obavy z výpadků elektřiny a hrozby potenciálního přídělového systému zemního plynu spolu s prudce rostoucími cenami již podnítily některé podniky k tomu, aby samy zavedly energetické omezení nebo ukončily provoz. Náklady a nedostatek energie podnítily debaty o rychlosti přechodu vlád a společností od ropy a plynu ke zdrojům energie s nízkým obsahem uhlíku, podotkl WSJ. Zastropováním cen energií se bude příští týden zabývat i mimořádný summit EU svolaný českým předsednictvím.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo slibovanou webovou kalkulačku, kde si domácnosti mohou spočítat orientační výši vládního příspěvku na energie. Ministerstvo společně s kalkulačkou spustilo i nový web www.energiezamene.cz, kde lidé najdou nejen podrobnosti k takzvanému úspornému tarifu, ale například i tipy, jak mohou sami ušetřit energie, uvedlo MPO.
Stát spustil slibovanou kalkulačku k úspornému tarifu. Jak funguje?
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.