Přechod k metaversu přišel Zuckerberga draho. Od ledna přišel o více než polovinu majetku
Vizionářské představy zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga o vytvoření alternativního metasvěta přišly dříve třetího nejbohatšího muže planety v reálném světě dost draho. Od ledna přišel o více než polovinu majetku, tedy o 71 miliard dolarů, a v žebříčku miliardářů agentury Bloomberg se propadl na 20. místo. Slabou útěchou mu může být, že ztráty sčítá i většina členů miliardářské Top 10.
Dokonce i v těžkém roce pro téměř každého amerického technologického titána vyniká ztráta majetku generálního ředitele společnosti Meta Platforms (dříve Facebook) Marka Zuckerberga. Jeho jmění se od ledna do září snížilo o více než polovinu, tedy o 71 miliard dolarů, což je nejvíce mezi ultrabohatými v žebříčku miliardářů agentury Bloomberg.
Zuckerbergův majetek nyní činí 55,3 miliardy dolarů, což jej řadí na 20. místo – je to jeho nejhorší umístění od roku 2014, uvedl Bloomberg. Ještě před dvěma lety byli bohatší než Zuckerberg jen dva muži na světě – Jeff Bezos a Bill Gates.
Ještě loni v září činilo Zuckerbergovo jmění 142 miliard dolarů. Jenže následující měsíc vizionář představil svůj projekt alternativního světa „metaverse“, společnost Facebook přejmenoval na Meta – a od té doby to jde s jeho bohatstvím jen z kopce.
Chatovací robot americké společnosti Meta Platforms o zakladateli podniku Marku Zuckerbergovi říká, že vykořisťuje lidi. Automat reportérovi britské stanice BBC řekl, že Zuckerberg to dělá pro peníze a že je mu to jedno. Firma přispěchala s vysvětlením, že jde teprve o prototyp. Jinak je podle ní chatbot schopen bavit se téměř o čemkoliv, protože využívá umělou inteligenci.Je to mistr manipulace a vykořisťuje lidi, napsal chatbot o svém stvořiteli Zuckerbergovi
Enjoy
Začalo to v únoru, kdy společnost oznámila, že nezaznamenala žádný růst měsíčních uživatelů Facebooku, což vyvolalo historický kolaps ceny akcií a snížilo Zuckerbergovo jmění o 31 miliard dolarů. Byl to jeden z největších jednodenních poklesů majetku bohatství jedné osoby vůbec.
Mezi další problémy patří sázka Instagramu ze skupiny Meta na krátká reels videa – odpověď na krátkou video platformu TikToku -, která generovala menší příjmy z reklamy, i když v době, kdy byl průmysl obecně postižen nižšími marketingovými výdaji kvůli rostoucím obavám z ekonomického zpomalení.
Kvůli pandemii klesají Facebooku příjmy z reklam, zadavatelé podle vedení společnosti omezili marketingové rozpočty. Analytici však upozorňují, že například konkurenční Google tyto problémy nemá a spíš jde o problémy Facebooku. Cena akcií sociální sítě se zřítily.Zuckerberg pod tlakem. Facebooku propadly zisky a bájnému metaversu nikdo nevěří
Zprávy z firem
Téměř veškeré Zuckerbergovo bohatství je přitom vázáno na akcie Mety – drží jich více než 350 milionů. „Cena akcií je tažena dolů investicemi společnosti do metaversa,“ uvedla hlavní internetová analytička společnosti Needham & Co Laura Martinová.
Zuckerberg mimo jiné již dříve uvedl, že očekává, že projekt bude „významně" ztrátový v příštích třech až pěti letech. „Meta musí dostat uživatele zpět z TikToku,” míní Martinová. To je však podle ní brzděno „nadměrnou regulační kontrolou a vládními intervencemi“.
Spoluzakladatel internetové sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg prodal svůj dům v San Francisku. Cena? 31 milionů dolarů, v přepočtu asi 745 milionů korun. Jde o nejdražší prodej domu od začátku letošního roku v celé Bay Area. Informoval o tom realitní web The Real Deal.Zuckerberg prodal vilu. V San Francisku je z toho realitní deal roku
Reality
Provozovatel Facebooku společnost Meta a její šéf Mark Zuckerberg otestují prodej virtuálního zboží a zážitků v budovaném světě metaverse. Využijí k tomu hru z virtuálního prostředí Horizon Worlds, kterou ve Spojených státech spustili v prosinci. Důvodem je i to, že podle odhadu Citi Bank může činit hodnota ekonomiky metaverza do roku 2030 až 13 bilionů dolarů, uvedl server CNBC.Zuckerberg a Meta otestují prodej virtuálního zboží v metaverse. Lidé jsou ochotni zaplatit miliony
Money
Během jediného dne přišel Mark Zuckerberg o 29 miliard dolarů, když akcie jeho sociální sítě Facebook odepsaly 26 procent. Poprvé od vstupu Facebooku na burzu tak Zuckerberg opustil prestižní klub deseti nejbohatších lidí planety. Zvládne stále ještě mladý podnikatel ustát tlak, který na jeho osobu nyní začne nyní doléhat ještě více než doposud? Mark Zuckerberg: Asociál, který propojil svět
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.