První sluncem vytápěný dům stál už před 75 lety. Navrhla ho „sluneční královna“ Mária Telkesová
Mária Telkesová, rodačka z Budapešti, která většinu života strávila ve Spojených státech, je považována za průkopnici využívání energie ze slunce. Už ve 40. letech minulého století vybudovala první dům vytápěný solární energií a právem se jí tak přezdívalo „sluneční královna“. Mimo jiné je i vynálezcem solárního destilátoru, díky němuž mohli američtí námořníci a letci za druhé světové války z mořské vody vyrábět vodu pitnou, a zachránila tak mnoho životů. Od jejího narození dnes uplynulo 122 let.
Mária Telkesová se narodila 12. prosince v Budapešti, kde také 2. prosince 1995 – při první návštěvě rodného města po více než sedmdesáti letech – zemřela. V Budapešti vystudovala chemii a fyziku, ve 24 letech získala doktorát. Přes svého strýce, maďarského konzula v Clevelandu, získala stipendium v biofyzikálních laboratořích Cleveland Clinic Foundation a zůstala ve Státech natrvalo, od roku 1937 s americkým občanstvím.
Nizozemská společnost Lightyear zahájila jako první na světě sériovou výrobu elektromobilu, který získává energii přímo ze slunečního svitu. První model Lightyear 0 stojí 250 tisíc eur (6,1 milionu korun) a firma má již předběžné objednávky na zhruba 150 vozů, napsala agentura Bloomberg.Auto budoucnosti jezdí jen na solární energii. Ale stojí miliony
Zprávy z firem
V roce 1939 přešla na Massachusettský technologický institut a začala zkoumat teplo a sluneční energii. Nejprve v době druhé světové války vynalezla solární destilátor, který uměl z mořské vody vyrobit až litr pitné vody za den. Přístroj se stal součástí záchranných krabiček amerických námořníků a pilotů v případě ztroskotání či sestřelení a zachránil mnohým z nich život.
První průkopnický solární dům
Hlavním úkolem po válce se pro ni stala snaha vyrobit solární článek, který by uměl zásobit rodinný dům energií. Výsledkem byl první solární dům postavený v Doveru ve státě Massachusetts, který byl jako první průkopnický projekt tohoto druhu vybavený 18 panely ze skla a kovu. Tím položila základy solární energetiky. Později se snažila objevit materiály, které by vydržely extrémní podmínky, což mimo jiné pomohlo i NASA a jejímu kosmickému programu cest na Měsic Apollo.
Strávila také mnoho let experimentováním s různými typy topení v rodinných domech, v nichž bylo využíváno sluneční energie a zároveň byly dostatečně levné pro obyvatelé vesnic v chudých a vyprahlých oblastech světa. A v 70. letech se snažila sestrojit klimatizační systém, který v noci uchovával „chlad“ pro následující den, napsal již dříve deník The New York Times.
Do penze odešla v roce 1977, kdy působila na University of Delaware, ale aktivní jako konzultantka zůstala až do roku 1992, tedy do svých dvaadevadesáti let. Osudnou se jí stala návštěva své rodné Budapešti v roce 1995, první od dob své emigrace, během které zemřela.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zahájil program Artemis, který má vrátit člověka zpět na Měsíc. Raketové motory nakonec po odkladech a technických obtížích zažehly v 7:47 středoevropského času a vynesly raketu Space Launch System (SLS) s modulem Orion nad floridský mys Canaveral a dál na oběžnou dráhu. Modul, jehož posádku tvoří testovací figuríny, má v následujících 25 dnech obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi.Po desítkách let pauzy nabrali Američané opět směr Měsíc
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.