Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Princ William chce skoncovat s bezdomovci, riskuje konflikt

Princ William chce skoncovat s bezdomovci, riskuje konflikt
ČTK
 nst
nst

V Británii je 300 tisíc lidí bez domova. Princ William to chce změnit. Inspirovala ho princezna Diana - a Finsko.

Nadace prince Williama zahajuje velkou pětiletou kampaň za ukončení bezdomovectví - darovala tři miliony liber na iniciativu s názvem Homewards, aby se tato životní fáze stala pro lidi jen výjimečnou, krátkou a jednorázovou. Koncept změny se bude testovat v pěti lokalitách. 

Bezdomovectví by podle následníka britského trůnu v moderní a pokrokové společnosti nemělo existovat. „Každý by měl být bezpečný domov a lidskou důstojnost," uvedl podle BBC William

Podle britských médií ovšem může jít o citlivou záležitost - členové královské rodiny by se totiž neměli míchat do politiky. Před zahájením iniciativy se princ William proto radil s předsedou labouristů sirem Keirem Starmerem, ministrem Michaelem Govem a premiéry Skotska a Walesu. Je to pro prince velmi osobní záležitost, související s vlivem matky, princezny Diany, která ho v dětství přivedla k charitativním organizacím pro bezdomovectví.

Kromě prevence bezdomovectví je cílem aktivity následníka změnit postoje a ukázat, kolik lidí může být bezdomovectvím postiženo. Nedávno princ otevřel projekt dostupného bydlení pro mladé lidi, kteří mají práci, avšak stále potřebovali pomoc s ubytováním. Plánem prince Williama je propojovat místní koalice odborníků na bydlení, charitativních organizací i soukromého kapitálu za účelem rozvoje bytových projektů a podpůrných služeb.

V současné době je podle BBC ve Spojeném království více než 300 tisíc lidí bez domova, včetně těch, kteří jsou v ubytovnách, žijí v autech, v krátkodobých pronájmech či přímo spí na ulici. 

Princ pojede na dvoudenní tour po Spojeném království, kde představí iniciativu, kterou podporují charitativní organizace jako Shelter, Centrepoint, Crisis a The Passage. Úspěch akce bude měřen snížením bezdomovectví v těchto místech – a nalezením přístupů, které by bylo možné replikovat i jinde. Mezinárodní inspiraci čerpal princ také z Finska, které je považováno za vzor pro snížení bezdomovectví na velmi nízkou úroveň.

Je příliš bohatý, neví nic

Britská veřejnost podle agentury Ipsos vnímá  bezdomovectví jako velký problém. BBC čeká, že princ William však bude také čelit kritice, jak může někdo s takovým bohatstvím rozhodovat o bezdomovcích. „To poslední, co potřebujeme, je, aby se do této problematiky zapojil William, muž, který má tři obrovské domy a rozsáhlý majetek darovaný státem,“ říká Graham Smith z protimonarchistické skupiny Republic.

Podle něj je bezdomovectví otázkou vládní politiky a investic a nevyřeší se „charitou ani královskou záštitou“ a obviňuje prince Williama z pokrytectví.

Mluvčí Kensingtonského paláce však uvedl, že jde o to, aby princ využil své veřejné platformy k pozitivním změnám. „Nejde o žádný PR trik. Jde o snahu změnit způsob, jakým jako společnost přemýšlíme o bezdomovectví,“ řekl mluvčí. Matt Downie, výkonný ředitel charitativní organizace Crisis, uvedl, že s princem z Walesu o projektu osobně hovořil a potvrdil autenticitu jeho závazku.

„Lidé, kteří zažívají bezdomovectví, vycítí, když někdo není autentický. Rozhodně vidím rozdíl mezi lidmi, kteří se chtějí v této problematice spojit za účelem PR, a lidmi, kteří jsou skutečně vedeni snahou napravit jednu ze společenských křivd,“ řekl BBC Downie.

Muskův fenomén Tesla má 20 let. Léta čekal na zisk, málem zbankrotoval – a přece změnil svět

FOTOGALERIE: Muskův fenomén Tesla má 20 let. Léta čekal na zisk, málem zbankrotoval – a přece změnil svět

Před 20 lety, 1. července 2003, byla v třicetitisícovém kalifornském San Carlos v Silicon Valley založena nenápadná firma s cílem vyrábět malé sportovní elektrické roadstery (na hlavním snímku). Trvalo jí pět let, než s výrobou začala, ale téměř okamžitě změnila globální trh s elektromobily jako nikdo jiný, i když s auty zcela jiného ražení. Jmenuje se Tesla - a ne, u jejího založení ještě nebyl Elon Musk.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Britský princ Andrew

Další skandál kolem prince Andrewa. Čínského špiona dovedl až do Buckinghamského paláce

Přečíst článek
Doporučujeme