Prodat, nebo konfiskovat. Jachty, fotbalové kluby a další majetek ruských oligarchů je v ohrožení
Megajachta za 600 milionů dolarů, kterou vlastní ruský oligarcha Ališer Usmanov, se stala jedním z prvních cílů úřadů zabavujících majetek kremelských prominentů nově uvedených na sankčním seznamu Západu. Američané dokonce ustavili speciální jednotku KleptoCapture, která bude dohlížet na dodržování sankcí.
Německé úřady zabavily megajachtu ruského miliardáře Ališera Usmanova v ceně 600 milionů dolarů (13,8 miliard korun). Učinily tak poté, co Evropská unie v pondělí oligarchu napojeného na Kreml zařadila na sankční seznam kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Informoval o tom ve středu časopis Forbes s odvoláním na informované zdroje.
Přes 150 metrů dlouhá leď Dilbar procházela od konce října rekonstrukcí v hamburských loděnicích Blohm+Voss. Podle zdrojů Forbesu německá vláda jachtu zabavila a zaměstnanci loděnic kvůli tomu ve středu nešli do práce. Zástupci společnosti Blohm+Voss ani Usmanova na žádost o komentář nereagovali.
Megajachta s největším bazénem historie
Usmanov koupil loď v roce 2016 údajně za 600 milionů dolarů. Německé loděnice Lürssen, které ji na zakázku stavěly 52 měsíců, plavidlo označily za „jedno z nejsložitějších a nejnáročnějších, které kdy bylo postaveno, a to jak z hlediska rozměrů, tak i technologie“.
Ruský oligarcha Roman Abramovič se podle Bloombergu zbavuje svých londýnských nemovitostí, na přetřes ale přichází i jeho fotbalový klub Chelsea. Švýcarský miliardář Hansjoerg Wyss potvrdil, že jej oslovili, aby klub koupil. Podle televize Sky za něj Abramovič požaduje tři miliardy liber (93 miliard korun). Abramovič chce za fotbalový klub Chelsea tři miliardy liber, prodává i londýnské nemovitosti
Leaders
S bezmála 16 tisíci tunami výtlaku se jedná o největší motorem poháněnou jachtu na světě, obvykle ji obsluhuje posádka čítající 96 osob. Dilbar se může pochlubit největším bazénem, jaký kdy byl na jachtě instalován, a také dvěma plochami pro přistávání vrtulníků, saunou, salonem krásy a posilovnou. Ve 12 apartmánech se může ubytovat až 24 osob.
Jachta je součástí Usmanovova majetku, jehož hodnota se odhaduje na několik miliard dolarů a který zahrnuje podíly ve společnosti Metalloinvest - těžařského a ocelářského gigantu - a firmě Xiaomi na spotřební elektroniku, jakož i menší podíly ve firmách z oblastí telekomunikací, těžby a médií. Usmanov rovněž vlastní rozsáhlý nemovitý majetek v Anglii, Mnichově, Lausanne, Monaku či na Sardinii. Do roku 2018 mu patřil 30procentní podíl v londýnském fotbalovém klubu Arsenal.
Dlouholetý spojenec Vladimira Putina, maďarský premiér Viktor Orbán, překvapil politiky i politology. Prozatím dal místo Ruska přednost EU, píše server CNBC. Maďarsko podpořilo žádost Ukrajiny o členství v EU a také přijme ukrajinské uprchlíky. Nečekaný zvrat. Putin ztrácí dlouholetého spojence, Orbán drží s Evropou
Politika
Ruští oligarchové milují superdrahé jachty
Usmanov není jediným ruským miliardářem, který má ve vlastnictví obří jachtu. Forbes a odborníci na oceňování jachet VesselsValue jich vypátrali 32. Přestože na Usmanova již v pondělí dopadly unijní sankce, zatím se k nim ani k válce na Ukrajině nevyjádřil.
Americké ministerstvo spravedlnosti ve středu oznámilo, že vytvořilo zvláštní jednotku nazvanou KleptoCapture, jejímž cílem bude dohlížet na dodržování sankcí namířených proti ruským oligarchům.
Pět jachet ruských oligarchů momentálně kotví či pluje ve vodách Malediv, uvedla agentura Reuters s odvoláním na data o pohyb lodí. Ostrovní stát v Indickém oceánu nemá smlouvu o vydávání do Spojených států.
Američtí giganti opouští Rusko. Svoje aktivity tam ukončila těžařská společnost ExxonMobil, Boeing přerušil technickou podporu leteckým společnostem. A své aktivity kvůli invazi na Ukrajinu omezil i Nike, Google, Apple či American Express.Boeing, Exxon nebo Nike. Americké firmy bojkotují Putinovo Rusko
Zprávy z firem
Režisér Steven Spielberg prodal svou jachtu, za níž požadoval 158 milionů dolarů. Jeff Bezos si objednal novou loď u prestižního nizozemského výrobce Oceanco. Její cena by se měla vyšplhat na půl miliardy dolarů.Levné peníze jsou znát. Ceny superjachet jdou do závratných výšin
Leaders
V srpnu kotvilo nejvíc takzvaných superjachet u pobřeží Itálie. Naopak v USA jejich počty výrazně propadají.Kde kotví miliardáři? Letošním hitem je Itálie
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.