Průzkum: Inflace už není téma. Šéfové českých firem se spíš děsí evropské regulace
Šéfové českých firem věří, že je letos čeká vesměs dobrý rok. Dvě třetiny z nich očekávají růst tržeb. Inflace přestává být kritické téma, i když obavy z růstu mzdových nákladů či nedostatku kvalitních lidí přetrvávají. Stále větším strašákem je ale přílišné regulace, která ubírá na konkurenceschopnosti firem. Vyplývá to z průzkumu mezi generálními řediteli českých firem PwC CEO Survey.
S letošním očekávaným růstem české ekonomiky tempem přes dvě procenta HDP by se mělo dařit i českým firmám. Dvě třetiny (66 procent) generálních ředitelů českých firem počítají s tím, že tržby jejich společností letos dále porostou, to je číslo srovnatelné s loňským rokem. Ve střednědobém horizontu jsou ještě optimističtější, během nejbližších tří let věří v růst tržeb 89 procent šéfů.
„V našem průzkumu se dlouhodobě potvrzuje korelace mezi pozitivními očekáváními šéfů firem ohledně růstu jejich firem a vývojem ekonomiky. A ředitelé jsou letos nakloněni tomu, že je čeká dobrý rok a negativní vlivy z posledních pěti let je již nebudou tolik omezovat. Byť velké nejistoty nyní vzbuzují kroky Donalda Trumpa, jehož prezidenství se do našeho prosincového šetření propsalo jen částečně,” říká k výsledkům aktuálního PwC CEO Survey řídící partner PwC Jiří Moser.
Týden odstartoval poměrně razantní sprchou pro akciové trhy. Ještě o víkendu uvalil Donald Trump cla na okolní země, v reakci na to se do obchodní války zapojila také Kanada. V důsledku toho padají růstová i riziková aktiva. A navíc inflace v eurozóně zrychluje. Týden špatných zpráv je tu.Stanislav Šulc: Připravte se. Více špatných zpráv se blíží
Názory
Dobrou zprávou podle něj je, že ředitelé chtějí růst daleko víc kvůli inovacím a expanzi doma i v zahraničí, zdaleka ne tolik zvyšováním cen a marží jako v minulých letech vysoké inflace. „A zvyšuje se také jejich nákupní apetit,“ dodává Moser.
Inflace už není téma, strašákem je regulace
Hlavním problémem českého byznysu i nadále zůstává nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Ten jako největší riziko uvádí plných 89 procent CEOs, meziročně o 5 procentních bodů více. S tímto rizikem souvisí i druhá největší obava z pokračujícího tlaku na růst mezd, kterého se bojí 81 procent manažerů.
„Výrazně více ředitelů současně připouští, že jejich firma bude víc nabírat než propouštět, což signalizuje, že úroveň nezaměstnanosti zůstane v Česku i letos velmi nízká, dost možná i nadále nejnižší v Evropské unii,” říká analytik PwC Dominik Kohut. Ke snižování počtu zaměstnanců podle něj bude docházet hlavně u méně kvalifikovaných profesí, které firmy dokáží nahrazovat umělou inteligencí a dalšími technologiemi.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) ve středu odletí na návštěvu Spojených států, která potrvá do soboty. Klíčovým bodem jeho programu ve Washingtonu bude mimo jiné jednání se zástupci amerických technologických firem na téma vývozu čipů pro umělou inteligenci.Lipavský letí do USA řešit čipy
Politika
Zvýšit počet zaměstnanců alespoň o 5 procent chce letos téměř polovina (46 procent) firem, zatímco podobně velký pokles chystá jen 15 procent společností.
Mezi přetrvávající hrozby patří i nadále geopolitická rizika (80 procent) a přílišná regulace (75 procent). Naopak obavy z vysoké inflace či drahých energií už firmy oproti minulým průzkumům téměř netrápí, inflace se bojí 59 procent generálních ředitelů, zatímco před 2 lety to bylo 90 procent šéfů firem. „Přední místa žebříčku hrozeb jako každoročně okupují přílišná regulace a nekvalitní a nepředvídatelná legislativa, kterých se obávají tři ze čtyř šéfů českých firem. Jedná se přitom o propojené oblasti, kdy se k nám valí obrovské množství evropské legislativy, kvůli níž přestává být Evropa konkurenceschopná. A to nejen vůči USA, kde lze po Trumpově inauguraci očekávat vlnu deregulace a odstraňování překážek v podnikání,” varuje vedoucí partner PwC pro daňové a právní služby Martin Diviš.
Právě regulatorní prostředí navíc zvítězilo v žebříčku faktorů bránícím českým firmám v růstu, když ho za protirůstové označilo 65 procent šéfů. Více než polovině ředitelů (54 prcent) pak brání v růstu byrokratické postupy ve firmě, na třetím místě to byla s geopolitickými hrozbami související nestabilita dodavatelského řetězce.
V šetření PwC CEO Survey odpovídalo za Česko 190 ředitelů firem.
Trump představil Supergate – investice do umělé inteligence (AI) v rozsahu minimálně pěti státních rozpočtů Česka. Mezitím EU uvaluje z mezinárodního hlediska poměrné tuhé regulace AI. Dva rozdílné postoje, ale jen jeden vítěz. A Evropa to nebude.Lukáš Kovanda: Ve stínu Stargate. Evropské unii ujíždí vlak, nejen v umělé inteligenci
Názory
Středně velké firmy jsou jedním z nejdůležitějších článků české ekonomiky, čelí ovšem celé řadě výzev. Ovlivňují je evropské regulace, klesající marže, propady automotive průmyslu nebo tlak na digitalizaci. V neposlední řadě pak mnoho těch, které vznikaly hned po revoluci, řeší otázky nástupnictví. Jak se s nelehkými úkoly vyrovnávají a co je čeká dál? „Myslím, že hráči se silnější pozicí budou dál konsolidovat, nakupovat firmy a koncentrovat je do větších skupin. Dále bude třeba dotáhnout digitální transformaci, byť to slovní spojení už je trochu klišé,“ říká Miroslav Svoboda, který vede českou pobočku poradensko-technologické společnosti Deloitte.Miroslav Svoboda z Deloitte: Následující roky ukážou, co české firmy ustojí
Leaders