Republikáni v Iowě drtivě podpořili nominaci Trumpa na prezidenta. Končí jeden z kandidátů

Americký exprezident Donald Trump si připsal drtivé vítězství na úvod procesu, který určí kandidáta Republikánské strany pro listopadové prezidentské volby v USA.
Podle téměř kompletních výsledků při takzvaných volebních shromážděních ve státě Iowa získal zhruba polovinu hlasů, v souboji o druhé místo floridský guvernér Ron DeSantis porazil bývalou velvyslankyni USA při OSN Nikki Haleyovou. Podnikatel Vivek Ramaswamy, který obsadil čtvrté místo, z dalšího boje o nominaci odstoupil.
Trump ve státě v centrální části USA potvrdil pozici lídra Republikánské strany a vykročil tak k očekávané repríze souboje o Bílý dům se současným prezidentem Joem Bidenem. Ten v prohlášení svého předchůdce označil za „jasného favorita“ republikánských primárek.
Vítězství 77letého bývalého prezidenta v Iowě předpovídaly průzkumy; první odhady médií o tom, že se očekávání naplnila, přišly v noci na dnešek v okamžiku, kdy mnozí voliči měli hlasování ještě před sebou. Trumpovo dominantní postavení proměnilo úvodní klání v soupeření o druhé místo, které pro sebe nakonec získal DeSantis, když těsně pokořil 20procentní hranici.
FOTOGALERIE: Dům po Ivaně Trumpové v New Yorku
Nominační proces republikánů potrvá několik měsíců a vyvrcholí na stranickém sjezdu v červenci. Trump mezi republikánskými voliči dlouhodobě vede průzkumy přesto, že se loni stal prvním obžalovaným exprezidentem v dějinách USA a soudní porota mu nařídila vyplatit odškodné za sexuální zneužití novinářky Jean Carrollové.
„Cítím se skvěle,“ řekl Trump stanici Fox News ke svému zjevnému přesvědčivému vítězství. Později před svými stoupenci v Des Moines mimo jiné prohlásil, že je čas, „aby se naše země sjednotila“.
V projevu mluvil také o tom, že „zastavíme zločin v Americe“ a že USA budou pod jeho vedením deportovat přistěhovalce „na úrovni, jakou jsme v téhle zemi hodně dlouho neviděli“. Zdůrazňování problémů s kriminalitou a extrémní protiimigrační opatření patří mezi hlavní motivy Trumpovy kampaně, společně s příslibem čistek ve federální vládě či poukazováním na nárůst životních nákladů.
[[Twitter status: https://twitter.com/JoeBiden/status/1747111676761997607]]
Nominační proces Republikánské strany odstartoval v Iowě za velmi mrazivého počasí. V posledních dnech tu teploty klesaly až k minus 30 stupňům Celsia. Ve státě s více než třemi miliony obyvatel se nakonec volebních shromáždění zúčastnilo lehce přes 100 tisíc lidí, podle agentury AP byla účast nejnižší za posledních 25 let.
I proto lze ze zdejších výsledků těžko vyvozovat obecné závěry. Spíše než pro Trumpa bylo hlasování klíčové pro DeSantise a Haleyovou, kteří bojují o pozici hlavní alternativy vůči exprezidentovi. Poslední průzkumy naznačovaly, že v tomto směru začíná mít navrch bývalá guvernérka Jižní Karolíny, v Iowě však za DeSantisem zaostala se zhruba 19 procenty hlasů.
Konec kandidáta
Jasným poraženým hlasování je Ramaswamy, který oznámil, že z nominačního souboje odstupuje. „Cesta k příštímu prezidentství tu pro mě není,“ připustil 38letý multimilionář s indickými kořeny, jemuž neúplné výsledky přisoudily zisk pouhých 7,7 procenta hlasů. Dodal, že Trump bude mít jeho plnou podporu.
Americkým Středozápadem v noci na sobotu postupovala sněhová bouře, která připravila o přístup k elektřině statisíce lidí a přiměla aerolinky zrušit tisíce letů.
FOTOGALERIE: V USA je až mínus čtyřicet. Bez elektřiny jsou statisíce lidí
Zprávy z firem
Republikánští voliči se v Iowě shromáždili ve školních tělocvičnách, knihovnách či kostelech, dohromady bylo hlasovacích míst více než 1600. Z průzkumu, který mezi prvními příchozími účastníky volebních shromáždění provedla agentura Edison Research, vyplývá, že pro místní stoupence republikánů jsou nejdůležitějšími tématy při rozhodování přistěhovalectví a ekonomika.
Cyklus primárek a volebních shromáždění bude pokračovat 23. ledna ve státě New Hampshire. Klíčový bude pravděpodobně březen, kdy bude napříč několika státy ve hře více než polovina delegátů pro stranickou volbu.
V New Hampshire také tento měsíc začne kolotoč primárek amerických demokratů. V těch míří za ziskem nominace 81letý prezident Biden, který kandiduje bez výraznější vnitrostranické konkurence. „Tyto volby od počátku směřovaly k tomu, že to bude vy a já vs. extrémní MAGA republikáni,“ uvedl Biden po hlasování v Iowě, přičemž použil zkratku Trumpova sloganu „udělat Ameriku znovu skvělou“. „Byla to pravda včera a bude to pravda zítra,“ dodal šéf Bílého domu.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.