Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Řízl motorovou pilou a zatím se mu daří. Argentinský prezident Milei srazil inflaci a drží si podporu obyvatel

Argentinský prezident Javier Milei
ČTK
 ČTK

Argentinský prezident Javier Milei podle listu Financial Times překvapil kritiky stabilizací hospodářství po letech krize. A po roce ve funkci si stále drží padesátiprocentní podporu voličů.

Reklama

První rok v úřadě se libertariánskému prezidentovi Argentiny Javierovi Mileovi podařilo stabilizovat rozkolísanou ekonomiku a udržet si podporu přibližně poloviny obyvatel – v blízké budoucnosti jej však čekají velké výzvy, píše ve své analýze britský deník Financial Times (FT).

Argentinský prezident podle FT překvapil kritiky stabilizací hospodářství po letech krize. Razantní škrty ve státních výdajích, omezení tisknutí peněz a devalvace pesa přinesly pokles inflace z 26 procent na 2,7 procenta měsíčně.

„Ekonomická a sociální pohroma, kterou předpovídali, nikdy nepřišla,“ řekl Milei už na podzim FT. „Mám padesátiprocentní podporu i poté, co jsem provedl největší úsporný program v naší historii. Je to zázrak, že?“ dodal.

„Šílenec“ hlavou státu

Řadě příznivců se zamlouvá, že se prezidentem země v krizi stal politik s pověstí excentrika. Milei totiž sliboval, že hodlá staré pořádky rozřezat na kousíčky motorovou pilou. Zaměstnanec supermarketu Emir Gullo byl podle FT dokonce „nadšený představou, že se prezidentem stane šílenec“. „Jsme unaveni ze stále stejných politiků, kteří říkají, že věci napraví, a nikdy to neudělají. Věříme, že blázen může Argentinu změnit,“ řekl Gullo obdivně na loňském předvolebním shromáždění v Buenos Aires.

Reklama

Razantní škrty výdajů v prvním roce Mileova vládnutí snížily veřejné výdaje ze 44 procent na 32 procent hrubého domácího produktu (HDP). Americký deník The Wall Street Journal již dříve uvedl, že díky zrušení jedné z nejpřísnějších regulací nájemného na světě Buenos Aires za Mileie zažívá nebývalý boom trhu s nájemním bydlením. Zrušení subvencí na energie, snížení důchodů a platů ve veřejném sektoru se nicméně neobešly bez kontroverzí.

Argentinský prezident Javier Milei

Apokalypsa zatím nepřišla. Jaký byl první rok argentinského prezidenta Mileie?

Obávaný populista i guru libertariánů je už rok prezidentem Argentiny. Javier Milei pokračuje v ekonomickém experimentu, který sleduje celý svět. Přichází i první výsledky, ale na verdikt je stále brzy, šoková terapie je totiž draze vykoupená léčba katastrofálního stavu ekonomiky.

Přečíst článek

Po počáteční výrazné devalvaci v prosinci loňského roku udržovali Milei a ministr hospodářství Luis Caputo oficiální směnný kurz pesa kontrolovaný vládou na stabilní úrovni a devalvovali ho o dvě procenta měsíčně. Prostřednictvím daňové amnestie, která Argentince nalákala k ukládání dolarů, jež měli schované v hotovosti nebo v zahraničních bankách, se do finančního systému dostalo přibližně 15 miliard dolarů, uvedl FT. Došlo tak ke snížení poptávky po dolarech na černém trhu, což zmírnilo tlak na směnný kurz.

První rok ve funkci se Milei pragmaticky odklonil od některých radikálních slibů, jako je dolarizace ekonomiky nebo zrušení centrální banky. Odvrátil se také od nepřátelské rétoriky vůči Číně, která je po Brazílii druhým největším obchodním partnerem Argentiny. Na listopadovém summitu G20 čínský prezident Si Ťin-pching blahopřál Mileiovi k „odhodlání k hospodářskému oživení“.

Růst až příští rok

JPMorgan očekává, že letošní rok argentinská ekonomika ještě zakončí poklesem o tři procenta. Teprve v roce 2025 by měla dosáhnout růstu 5,2 procenta. To by znamenalo návrat HDP na hlavu na úroveň roku 2021, kdy se Argentina dostala z pandemie.

Eduardo Levy Yeyati, ekonom, který radil minulým středopravicovým vládám, varuje, že Argentina už má za sebou „mnoho úspěšných stabilizačních plánů“, které později selhaly. Alfredo Serrano Mancilla z levicového think-tanku Centro Estratégico Latinoamericano de Geopolítica, se domnívá, že Milei dosud „nevyřešil strukturální problémy argentinské mikroekonomiky“.

Domácnosti čelí zhoršení životní úrovně. Reálné mzdy v soukromém sektoru klesly o jedenáct procent, ve státním sektoru o 17,5 procenta. Míra chudoby se zvýšila na 53 procent a nezaměstnanost vzrostla na 7,6 procenta. Přesto část veřejnosti oceňuje snahu o ozdravení ekonomiky a veřejných financí.

Podle Shily Vilkerové z výzkumné organizace Trespuntozero část populace věří, že Milei zajistil potřebnou stabilitu. „Aby však tato stabilita ustoupila udržitelnému růstu, musí Milei překonat několik velkých výzev, mezi nimiž je především zrušení přísných argentinských kapitálových a měnových regulací, které určují oficiální směnný kurz a brání firmám i jednotlivcům volně vyvádět peníze z Argentiny,“ uzavřel FT.

Javier Milei, nový argentinský prezident

Karel Pučelík: Zachránce Argentiny, anebo nebezpečný populista? Na hodnocení Javiera Mileie je zatím brzy

Argentinský prezident Javier Milei zamířil do Evropy, před publikem promluvil i v Praze. Jeho radikální reformy ekonomicky zpustošené země jsou však stále na začátku, přičemž je na obzoru mnoho rizik. Není tedy po půlroce ve funkci na chválu a ceny příliš brzy?

Přečíst článek

Násilné protesty provázely debatu v argentinském senátu o úsporných opatřeních, která prosazuje pravicový prezident Javier Milei

OBRAZEM: V Argentině se to řeže. Proti opatřením prezidenta Mileiho protestují tisíce lidí

Násilné protesty provázely debatu v argentinském senátu o úsporných opatřeních, která prosazuje pravicový prezident Javier Milei. Senátoři zákon po jedenáctihodinové diskuzi přijali jako celek a pak začali hlasovat o jednotlivých částech reforem.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Javier Milei, nový argentinský prezident

Karel Pučelík: Zachránce Argentiny, anebo nebezpečný populista? Na hodnocení Javiera Mileie je zatím brzy

Přečíst článek
Vejce, ilustrační foto

Inflace byla v listopadu nižší, než se čekalo. A to i přes výrazné zdražení vajec

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme