Ropa je vše, co Putinovi zbylo. Dokažme mu, že se bez ní obejdeme, říká Bidenův muž

Putin zničil ruskou ekonomiku. Jediné, o co se ještě může opřít, je ropa, uvedl v rozhovoru pro CNBC Amos Hochstein, poradce amerického prezidenta Joea Bidena.
Putinova válka na Ukrajině si vybírá svou daň na ruské ekonomice. Kreml se možná Západu za jeho ekonomické sankce vysmívá, ale čísla hovoří jasně. Ruská ekonomika letos podle odhadu ruské centrální banky klesne o 3,5 procenta. A k růstu se nevrátí ani v příštím roce.
Ještě loni bylo Rusko největším dodavatelem zemního plynu a ropných produktů do EU. Válka na Ukrajině ale vše změnila. „Navzdory dostupným těžebním a přepravním kapacitám Rusko od počátku roku 2022 snížilo své dodávky plynu do EU meziročně téměř o 50 procent,“ uvádí Mezinárodní energetická agentura.
„Plyn už do Evropy Rusko neprodá, takže mu zbývá jen ropa, z níž financuje tuto válku,“ uvedl Hochstein.
Evropská komise připravuje sadu opatření na snížení cen plynu včetně "dynamického" stropu pro obchodování v klíčovém virtuálním uzlu Title Transfer Facility (TTF). Tento mechanismus by byl k dispozici do té doby, než se spustí nový cenový index pro obchodování se zkapalněným zemním plynem, což by mohlo být na jaře příštího roku. Vyplývá to z předběžného plánu unijní exekutivy.
Brusel chystá dočasné omezení ceny plynu na hlavním obchodním uzlu
Politika
„Energetika je nyní ve světě problémem číslo jedna. Bohužel, nebo možná naštěstí?“ dodal Bidenův poradce s tím, že budoucnost energetiky je v obnovitelných zdrojích. Svět by se podle něj měl zbavit závislosti na ropě a plynu.
Hochstein zároveň apeloval na to, aby státy v této oblasti začaly co nejrychleji jedat a vytvořily bezpečnější prostředí pro rozvoj nových technologií v energetice. Připomněl, že USA vydají v následujících letech na klimatické a energetické programy přes 370 miliard dolarů (devět bilionů korun). Vláda plánuje zavést či zvýšit podporu pro nákup elektromobilů či instalaci solárních panelů a větrných elektráren. V plánu jsou také daňové úlevy pro jadernou energetiku či technologie zachycování oxidu uhličitého.
Politici a domácnosti se kvůli omezování ruských dodávek obávají nadcházející zimy, nedostatku energií a jejich vysokých cen. Příští zima ale bude ještě horší, varují šéfové mocných ropných a plynárenských společností. Vlády by se proto měly připravovat na ještě větší demonstrace a stávky, než jaké se v poslední době konaly ve Francii, Německu či Česku, napsal server CNBC.
Až příští zima bude kritická. Kdy už skutečně nebude ruský plyn, varují energetici
Money
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v říjnu znovu prudce zhoršily. Pokles zdraví sektoru zrychlil druhý měsíc v řadě a byl největší od května 2020. V říjnu index PMI klesl na 41,7, když v září činil 44,7 bodu. Informovala tom společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Index tak signalizoval prudké zhoršení provozních podmínek v české výrobě.
Situace v českém průmyslu se v říjnu prudce zhoršila. Je nejhorší za dva a půl roku
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.