Architekt Hájek: Místo na filharmonii je vybrané dobře. Dál od centra se staví líp
Hlavní město zveřejnilo jména 15 architektonických týmů, které zpracují návrh budoucí podoby Vltavské filharmonie. V užším výběru se objevila i česká jména. „Do nominačního kola jsme mohli doložit vlastní reference ze staveb pracujících s akustikou, a tak jsme do toho šli samostatně. Jsem rád, že k tomu máme příležitost,“ říká architekt Petr Hájek.
Potřebuje Praha budovu filharmonie?
Já myslím, že ano. Město o velikosti Prahy by mělo mít koncertní sál takových parametrů. S adekvátním počtem míst v hledišti, výbornou akustikou a samozřejmě by taková stavba měla mít i skvělou architekturou, o tom není pochyb.
Je to realizovatelný nápad?
Není to lehký úkol, ale pokud bude vůle, pak ano. Spíš než na architekty je to otázka na současnou a budoucí politickou reprezentaci města. Realizace projektu takového rozsahu totiž přesáhne do více volebních období a bude muset být zachována kontinuita. V každém případě je teď prvním krokem vybrat v architektonické soutěži návrh.
Je dobře, že Praha 7 bude mít důležitou instituci
Je místo pro budovu filharmonie vybrané dobře?
Říká se, že ideální místa neexistují, každé má svá pro a proti. Pokud vím, zvažovali i jiné lokality často blíž k historickému centru města. To by však sebou přineslo rizika vyplývající ze vstupu do nejcennější části památkové rezervace a problémy s dopravou. Pokud jsme blíže k dopravním uzlům, tak zase musíme řešit potíže s hlukem a vibracemi. Obecně ale platí, že koncertní sál se s použitím moderních technologií dá postavit téměř všude a že problémy, se kterými se bude muset budova vypořádat, jsou řešitelné. Při stavbě známé Labské filharmonie se museli vypořádat s ještě mnohem obtížnější situací, než která je na Vltavské, a zvládli to skvěle. Zkrátka vybraný pozemek považuji za správnou volbu s velkým potenciálem, jeho negativa se dají řešit a pozitiva posílit.
Jednou z výhod je tedy to, že se nevstupuje do historického centra?
Dovedu si docela dobře představit, že by se vstoupilo moderní architekturou filharmonie do centra Prahy a budova by se sečetla s ostatními slavnými dominantami města. Ale potom by se možná nepostavilo nic, podobně jako na Staroměstském náměstí. Nenašla by se odvaha. Vzdálenější lokalita bude méně kontroverzní a tím bude méně ohrožovat cestu k cíli. Pozitivum vidím i v tom, že dochází k určité dekoncentraci. Ne nutně se musí vše důležité odehrávat v Praze 1 nebo na Hradčanech, a že i například Praha 7 bude mít tuto významnou instituci.
Navrhla desítky mrakodrapů, velké multifunkční komplexy i město pro milion lidí. Ke všem svým projektům ale architektka Eva Le Peutrec přistupuje stejně. „Na většině zakázek platí, že už dnes je pozdě,“ popisuje stavění v Číně, kde chvíli žila, aby mohla projektovat mrakodrapy.V Číně se prostavěli do kvality, tvrdí architektka mrakodrapů Eva Le Peutrec
Leaders
Na rozdíl od vašich dalších českých kolegů jste se do soutěže přihlásil sám bez zahraničního partnera. Proč?
Do nominačního kola jsme mohli doložit vlastní reference ze staveb pracujících s akustikou, a tak jsme do toho šli samostatně. Samozřejmě budeme mít kolem sebe tým složený ze špičkových odborníků různých profesí, ale odpovědnost za architekturu poneseme sami. Jsem rád, že k tomu máme příležitost.
Daniel Křetínský vstupuje na britskou fotbalovou scénu. Koupil 27procentní podíl v jednom z nejstarších anglických klubů West Ham United. Transakci oznámil klub na svých webových stránkách, její výši neuvedl. V médiích se dříve spekulovalo o tom, že Křetínského podíl by mohl mít výši asi 700 milionů liber, tedy přibližně 21,3 miliardy korun. Miliardář a spolumajitel EPH Křetínský tak bude v Evropě vlastnit podíly hned ve dvou špičkových klubech - londýnském klubu a pražské Spartě. Křetínský si ke Spartě koupil podíl ve West Hamu
Leaders
Poptávka po nemovitosti za účelem bydlení za hranicemi zvláště na Liberecku téměř zamrzla. Na vině je pandemie a s ní spojené obavy z nemožnosti stýkat se s širší rodinou, potvrzují realitní makléři.Bydlení „za čárou“. Před pandemií hit, nyní nulový zájem
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.