Rozklad v přímém přenosu. Adaniho impérium dál rychle ztrácí hodnotu

Obchodní impérium indického miliardáře Gautama Adaniho dál rychle ztrácí důvěru investorů, tržní hodnota skupiny Adani Group se tak za více než týden snížila už o více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun). Firma stále doplácí na negativní dopady kritické zprávy analytiků americké investiční společnosti Hindenburg Research, která naznačuje, že se Adani Group dopouští účetních podvodů a dalších nekalých praktik, což zakladatel skupiny odmítá.
Skupina Adani ve středu rozhodla, že nebude pokračovat v plánu nabídnout akcie své vlajkové společnosti Adani Enterprises v objemu 2,5 miliardy dolarů. To investory zaskočilo a podle analytiků je to i důvod, proč na trhu pokračuje výprodej akcií i dalších firem skupiny Adani. V indickém parlamentu se navíc ozvala nespokojená opozice, která dnes vykřikovala hesla proti Adánímu.
Indický podnikatel Gautam Adani přišel o titul nejbohatšího člověka v Asii. S odhadovaným majetkem za 83,7 miliardy dolarů (1,8 bilionu korun) jej v žebříčku časopisu Forbes předstihl krajan Mukeš Ambani, zatímco odhadovaná hodnota Adaniho majetku dosahuje 75,1 miliardy dolarů. Adaniho obchodní impérium pociťuje dopady negativní zprávy analytiků, podle nichž je společnost Adani Group zapojena do účetních podvodů. Adani obvinění odmítá.
Adani už není nejbohatší Asiat. Doběhl ho účetní podvod
Leaders
Rozhodnutí zrušit očekávaný prodej akcií společnosti Adani Enterprises pro miliardáře znamená debakl, uvedla agentura Reuters. Narůstají totiž obavy, zda by problémy Adaniho impéria nemohly přerůst v systémové riziko, protože firmy skupiny Adani hrají v indické ekonomice důležitou úlohu.
„Dokud nebude Adani schopen znovu získat důvěru institucionálních investorů, budou akcie ve volném pádu,” řekl šéf výzkumu ve společnosti Profitmart Securities Avináš Górakšar. Adani ve čtvrtek poprvé od začátku kauzy po více než týdnu veřejně promluvil. Ve videovzkazu řekl, že jeho impérium nejprve musí vyhodnotit situaci.
„Jakmile se trh stabilizuje, přehodnotíme naši strategii na kapitálovém trhu,” řekl ve videoposelství Adání investorům. „Toto rozhodnutí nebude mít žádný dopad na naše stávající aktivity ani na budoucí plány. I nadále se budeme soustředit na řádné dokončení naplánovaných projektů,” dodal.
Nejbohatší člověk v Asii, indický podnikatel Gautam Adani, od úterý odráží útok spekulantů a zvažuje soudní bitvu. Kvůli zprávě analytiků americké společnosti Hindenburg Research hodnota Adaniho impéria za dva dny klesla o více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), informovala agentura Bloomberg. Analytici tvrdí, že Adaniho obchodní skupina manipuluje s cenami akcií a dopouští se účetních podvodů, , což Adani odmítl. Propad akcií jeho firem ale způsobil, že Adani klesl v žebříčku nejbohatších lidí světa.
Nejbohatší muž Asie za dva dny přišel o bilion korun. Bude se soudit se spekulanty?
Money
Šedesátiletý Adani se díky rychlému růstu hodnoty svých firem loni přechodně dostal na druhé místo na světě mezi nejbohatšími lidmi. Hodnota jeho majetku se na čas vyšplhala nad 125 miliard dolarů, čímž se Adani dostal i před zakladatele americké společnosti Amazon Jeffa Bezose. Ještě minulý měsíc byl třetím nejbohatším člověkem světa, zatímco nyní je s odhadovaným majetkem za 64,4 miliardy dolarů podle žebříčku časopisu Forbes až šestnáctý. Na prvním místě mezi nejbohatšími lidmi v Asii jej tento týden vystřídal krajan Mukéš Ambání.
Hindenburg Research patří k firmám, které spekulují na pokles cen akcií. Pokud si při tom ale pomáhají zveřejňováním kompromitujících informací, musejí svá tvrzení v případě soudních sporů doložit. Pokud to jejich lidé nedokážou a nevyvrátí podezření, že pokles ceny akcií vyvolali záměrně a za pomoci nepravdivých tvrzení, zpravidla je to pak stojí spousty peněz a riskují i vězení. Hindenburg uvedl, že si za svými tvrzeními ohledně Adaniho firem stojí.
Gautam Adani nedokončil studia a začal se věnovat podnikání. Spolu s rodinou zbohatl především na těžbě uhlí, které hraje v indickém průmyslu dodnes klíčovou úlohu. Do podnikatelova impéria patří stavební a zemědělské firmy, přenos dat, média, obnovitelné zdroje energie i zbrojařské podniky.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.