Rusko a Čína na věčné časy. Země prohlubují obchodní vztahy, pro Západ to je obří problém

Asijské mocnosti v posledních letech výrazně prohloubily obchodní spolupráci, uvádí studie Institutu německého hospodářství. Autoři však upozorňují, že jde o značně nevyrovnaný vztah. Zatímco pro Putina je Čína životně důležitá, Si Ťin-pching pouze využívá ruské energetické zdroje. Pro západní země je pak utužování problém kvůli narušování dodavatelských vztahů i kvůli fungování sankcí.
Čína a Rusko se v posledních letech sblížily jako obchodní partneři. Čína se stala nejdůležitějším obchodním partnerem Ruska a Rusko je jedním z nejdůležitějších dodavatelů energie pro Čínu. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil Institut německého hospodářství.
Objem vzájemného obchodu se zbožím mezi oběma zeměmi se v roce 2021 zvýšil na 147 miliard amerických dolarů (3,4 miliardy korun) z 84 miliard dolarů v roce 2017, vyplývá z údajů čínského celního úřadu. V únoru 2022, na okraj zimních olympijských her v Pekingu, obě země oznámily, že plánují do roku 2024 zvýšit svůj vzájemný obchod na 250 miliard dolarů.
Čínské úřady se rozhodly uzavřít letiště pro desítky letadel ruských leteckých společností. Zákaz se vztahuje na letouny amerického výrobce Boeing, které nebudou moci přistávat na čínských letištích.
Čína v tichosti podporuje západní sankce. Nově zakázala ruským letadlům létat do země
Politika
Rusko a Čína? Nerovné partnerství
Partnerství je však nerovnoměrné, upozornila autorka studie Sonja Beerová. Podle posledních údajů z roku 2020 obchod s Čínou představoval zhruba 18 procent celkového zahraničního obchodu Ruska. Čína je tak pro Rusko nejdůležitějším obchodním partnerem. Naopak Rusko není ani mezi deseti největšími obchodními partnery Číny. V roce 2021 tvořil obchod s Ruskem jen 2,4 procenta objemu čínského obchodu, upozornila Beerová.
Podle studie však dokázalo Rusko zvýšit svůj podíl na čínském dovozu uhlí podle hodnoty v loňském roce na více než 26 procent. Stalo se tak druhým nejvýznamnějším dodavatelem uhlí do Číny.
V roce 2020 bylo Rusko rovněž druhým nejvýznamnějším dodavatelem ropy, na celkovém objemu dovozu do Číny se podílelo 15 procenty. Rusko je také třetí největší dodavatel plynu pro Peking. Podíl Ruska na čínském dovozu uhlí, ropy a plynu se v letech 2010 až 2020 více než zdvojnásobil.
Evropská unie na svém mimořádném summitu na začátku června přijala již šestý balík protiruských sankcí jako odvetu za vpád Moskvy na Ukrajinu. Klíčovou otázkou bylo embargo na ruskou ropu, z jejíhož prodeje Kreml výrazně financuje agresi vůči Ukrajině. Jak vypadají dosavadní sankce? Podívejte se na jejich přehled včetně ruské reakce, jak jej sestavila BBC a server newstream.cz.
Protiruské sankce: Od koho a proti komu a čemu? Podívejte se na jejich přehled
Politika
Společnost Diners Club, která vydává kreditní karty, končí činnost ve střední Evropě. Od srpna se stahuje z českého, slovenského a polského trhu. Firma to uvedla na svém webu.
Vydavatel karet Diners Club v Česku končí
Money
Od prosincového odchodu z představenstva společnosti Disney Bob Iger několikrát investoval do firem včetně doručovací společnosti GoPuff a výrobce hraček Funko. Nyní získal podíl v australské společnosti zaměřené na webdesign a vizuální komunikaci Canva. Hodnotu investice nezveřejnil, ale cena firmy se odhaduje na 40 miliard dolarů (asi 922 miliard korun), uvedl server CNBC.
Legendární exšéf Disney Iger koupil podíl v miliardové grafické společnosti Canva. A bude jim radit
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.