Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ruský oligarcha žádá po Lucembursku stamiliardové odškodné

Ruský oligarcha žádá po Lucembursku stamiliardové odškodné
Profimedia
 ČTK

Ruský miliardář Michail Fridman (na snímku) žádá po Lucembursku 16 miliard dolarů (361 miliard korun). Soudní dvůr Evropské unie totiž v dubnu rozhodl, že Fridman byl zapsán na unijní sankční seznam bezdůvodně. Požadovaná částka podle Fridmana představuje hodnotu zmrazeného majetku a odškodné, píše deník Le Monde. Požadavky ruského podnikatele, jehož mnohé aktivity měly sídlo právě v Lucemburku, teď lucemburské úřady prověřují.

„Pan Michail Fridman zahájil arbitrážní spor. Lucemburská vláda se svými právními poradci nyní provádí analýzu žádosti a zvažuje další kroky,“ uvedli zástupci kabinetu lucemburského premiéra Luca Friedena.

Z Lucemburska Fridman řídil své investiční aktivity i v jiných zemích, šlo například o investiční společnost LetterOne. Uplatněním sankcí Lucembursko podle Fridmana porušilo smlouvu o ochraně investic, kterou podepsalo v roce 1989 s tehdejším Sovětským svazem, píší lucemburská média.

Fridmana ve sporu zastupují významné západní advokátní kanceláře včetně společnosti Omnia Strategy, kterou vede manželka britského expremiéra Cherie Blairová.

Pro Lucembursko požadovaná suma podle místního tisku představuje více než polovinu státního rozpočtu. Je to také podstatná část hrubého domácího produktu, který loni činil zhruba 79 miliard eur.

Soudní dvůr EU v dubnu rozhodl, že ruští miliardáři Michail Fridman a Pjotr Aven byli v únoru 2022, kdy Rusko zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu, zahrnuti na unijní sankční seznam bezdůvodně. Proti rozhodnutí soudu bylo možné se odvolat a podle deníku Le Monde je Fridmanův majetek v EU nadále zmrazený. Se zrušením sankcí musí souhlasit zástupci všech členských zemí.

Protiruské sankce jsou děravé. A využívají toho i Češi

Evropské země v sílící míře kritizují Čínu za její vývoz do Ruska, měly by si však zamést před vlastním prahem, konstatuje agentura Bloomberg. Podle jejího zjištění totiž například export automobilů z EU do Ruska, jak říká, „zůstává takřka na předválečných úrovních“.

Přečíst článek

Země EU chtějí použít aktiva Ruské centrální banky na obnovu Ukrajiny

Jak by Češi ukončili válku? Většina by obětovala území Ukrajiny ve prospěch Ruska, ukázal průzkum

Přibližně dvě třetiny Čechů by podpořily rychlé ukončení války na Ukrajině i za cenu územních ztrát ve prospěch Ruska, vyplývá to z březnového průzkumu agentury STEM. Podíl lidí podporujících rychlé ukončení války však proti lednu mírně klesl. Více než polovina obyvatel podporovala setrvání ukrajinských uprchlíků v Česku.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Kovanda: ČEZ vyhrál arbitráž nad Gazpromem, přiznanou miliardu ale nejspíš neuvidí

Přečíst článek
Doporučujeme