Ruští oligarchové přepisovali majetky na děti těsně před invazí

Ruští oligarchové nejspíše předem věděli o datu invaze ruských vojsk na Ukrajinu, zahájené loni 24. února, a rychle přepisovali svá aktiva na děti a obchodní partnery, aby majetek uchránili před očekávanými sankcemi. Uvádí to zpráva agentury FinCen, která se v rámci amerického ministerstva financí věnuje boji proti finančním zločinům.
FinCen se opírá o informace o podezřelých operacích s miliardami dolarů na účtech a ve fondech řady ruských boháčů. Agentura nicméně jména oligarchů neuvádí, ani konkrétní sumy, které podle ní převedli, aby je uchránili před sankcemi.
Ruský miliardář Roman Abramovič nezažívá lehké časy. Jeho majetek ve Velké Británii mu od ruské invaze na Ukrajinu mizí pod rukama.
Londýnské impérium Romana Abramoviče se rozpadá
Leaders
Kluby v Premier League se čím dál častěji stávají terčem nákupů profesionálních investorů jako jsou private equity fondy nebo hedgeové fondy. Vidí tito investoři příležitost tam, kde ji ostatní nevidí anebo se jedná spíše o investice z rozmaru?
Jakub Kudýn z J&T: Profesionální investoři se hrnou do Premier League. Moc dobře vědí proč
Názory
Britský list The Guardian nedávno s odvoláním na úniky informací, které se redakci dostaly do rukou, podrobně popsal konání miliardáře Romana Abramoviče. Ten tři týdny před vypuknutím války zreorganizoval desítku kont v daňových rájích, aby beneficienty fondů s aktivy ve výši nejméně čtyř miliard dolarů se stalo sedm dětí ruského miliardáře, z nichž nejmladšímu je devět let. Kromě bankovních účtů jde také o nemovitosti, jachty a letadla.
Abramovičovy kroky se odehrávaly v době, kdy západní země varovaly, že podnikatele blízké ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi neminou sankce, pokud ruská vojska vtrhnou na Ukrajinu. Zpráva FinCen upozorňuje, že stejné triky využilo několik ruských oligarchů a představitelů vládnoucích elit, ale jména dalších osob dosud nebyla zveřejněna, píše BBC na svém webu.
Pohonné hmoty v Česku nyní zlevňují, ale jde zřejmě jen o „klid před bouří“. Profesionální obchodníci s ropou se totiž shodují, že trh podceňuje dopad post-covidového otevření zejména čínské ekonomiky do světových cen strategické suroviny, a tedy také do cen pohonných hmot v zemích typu Česka. Navíc Rusko stále chystá svoji odpověď na embargo a zastropování cen jeho ropy a ropných produktů v podání Západu. Pokud by odpovědělo citelným omezením produkce ropy, její cena na světových trzích může jít výrazně nahoru. Což by opět zdražilo pohonné hmoty i v Česku.
Levnější benzín je tichem před bouří. Ropa zdraží ještě nad válečné ceny, varuje expert
Názory
Některé transakce se uskutečnily těsně před zavedením amerických, evropských či britských sankcí proti ruským oligarchům, poznamenala Ukrajinska pravda s odvoláním na zprávu FinCen. Ta mimo jiné popisuje převod jedné z kyperských společností 24. února, tedy přímo v den, kdy Rusko rozpoutalo válku proti Ukrajině.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.