Sázka na čipy. Buffett zcela výjimečně investoval miliardy do technologické firmy
Americká investiční společnost Berkshire Hathaway koupila za více než 4,1 miliardy dolarů (96 miliard korun) podíl v tchajwanském výrobci čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na sdělení firmy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Konglomerát investora a miliardáře Warrena Buffetta jen zřídka nakupuje cenné papíry technologických firem.
Berkshire v pondělí uvedla, že vlastní asi 60,1 milionu amerických depozitních akcií (ADS) společnosti Taiwan Semiconductor. Zveřejnila také nové, menší podíly v americké společnosti vyrábějící stavební materiály Louisiana-Pacific a ve firmě Jefferies Financial Group, která se zabývá finančními službami.
Buffettův podnik sice málokdy investuje do technologií, ale často nakupuje firmy, které mají na trhu soutěžní výhodu, často díky své velikosti. TSMC je největším smluvním výrobcem čipů na světě.
Konglomerát Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta získal povolení regulátorů ke koupi až polovičního podílu v ropné společnosti Occidental Petroleum. Informoval o tom server CNBC. Akcie firmy Occidental Petroleum v pátek díky této zprávě posílily o deset procent. Od začátku letošního roku si připisují přes 145 procent, těží z vysokých cen ropy.Buffett koupí polovinu podílu ropné společnosti Occidental Petroleum
Leaders
Ve třetím čtvrtletí společnost TSMC vykázala růst zisku o 80 procent. Pomohla jí poptávka od výrobců přístrojů iPhonů společnosti Apple. Ta je zároveň zdaleka největší investicí Berkshire Hathaway. Buffettův podnik má akciové portfolio, jehož hodnota aktuálně činí asi 306,2 miliardy dolarů.
„Předpokládám, že Berkshire věří, že svět se neobejde bez výrobků Taiwan Semi," uvedl analytik Tom Russo ze společnosti Gardner, Russo & Quinn, která akcie Berkshire vlastní. „Pouze malý počet firem dokáže shromáždit dost kapitálu na výrobu polovodičů, které jsou pro životy lidí čím dál důležitější," dodal.
Zakladatel Amazonu a miliardář Jeff Bezos řekl CNN, že chce většinu svého jmění do konce života rozdat na boj s klimatickou změnou a podporu lidí, kteří mohou „sjednotit lidstvo v hlubokém sociálním a politickém rozkolu”. Agentura Bloomberg Bezosovo jmění nyní odhaduje na 124 miliard dolarů (asi 2,92 bilionu korun).Bezos jde ve stopách Gatese i Buffetta. Rozdá většinu svého majetku
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.