Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Šéf Microsoftu si vydělal miliardu dolarů. Firma to popírá

Šéf Microsoftu si vydělal miliardu dolarů. Firma to popírá
ČTK
Stanislav Šulc

Technologický gigant Microsoft dal vzniknout řadě milionářům, ba dokonce miliardářům. K těm patřili zejména zakladatel Bill Gates a jeho nejbližší spolupracovníci z dřevních dob. Nyní si však první miliardu za své působení v Microsoftu vydělal jeho stávající šéf Satya Nadella, vypočítal Bloomberg. Stojí za tím raketový růst akcií za dobu jeho působení.

Reklama

Tisíc procent. Tolik si připsaly akcie společnosti Microsoft od roku 2014, kdy do jejího čela usedl Satya Nadella. Teprve třetí CEO v historii firmy vsadil zejména na cloudové služby, naopak zaříznul nepovedené mobilní telefony. Tím se Microsoft vrátil do první technologické ligy, a ve službách konkuruje Googlu i Adobe.

Podle propočtů agentury Bloomberg se růst akcií podepsal na tom, že celkové Nadellovy příjmy za tu dobu vyšplhaly na částku 1 miliarda dolarů. „V této částce jsou všechny platby, které podle reportů regulačním orgánům Microsoft Nadellovy vyplatil. Tedy akcie ve výši 20 milionů dolarů, podíly na zisku, plat, bonusy a dividendy,“ uvedla agentura Bloomberg. Podle ní v této částce naopak nejsou zahrnuty soukromé investice, které Nadella během té doby podnikl.

Syndrom vyhoření. Burn-out syndrom

Harvard Business Review: Polovina manažerů je vyhořelá. Co s tím?

Jak zabránit tomu, aby se nákaza vyhoření nerozšiřovala od demotivovaných manažerů po celé firmě? Autoři, manažeři Microsoftu, sdílejí své poznatky v článku prestižního Harvard Business Review (HBR). Newstream.cz články z HBR na základě licence přináší pravidelně.

Přečíst článek

Mluvčí Microsoftu Frank Shaw odmítl částku komentovat, uvedl pouze, že majetek Satyji Nadelly nečiní miliardu dolarů ani víc.

Reklama

Umělá inteligence boostuje akcie

Akcie Microsoftu jsou v posledních měsících značně v kurzu. A na rozdíl od konkurentů z technologického sektoru se jejich cena již otřepala z propadu z let 2021 až 2022 a opět atakuje historická maxima.

Stojí za tím zejména akvizice společnosti Open AI, která na konci loňského roku uvedla na trh program ChatGPT. Jedná se o první komerčně využitelnou aplikaci takzvaného LLM (large-language model), pro nějž se používá termín umělá inteligence. ChatGPT se stal nejrychleji přijatou technologickou inovací v historii. A na rozdíl od velké části dalších technologických novinek se Open AI podařilo velmi brzy vytvořit i funkční obchodní model předplatného.

Google spustil chatbota Bard v Evropě a Brazílii

Konkurence pro ChatGPT. Google v Evropě a Brazílii spustil chatbota Bard

Společnost Google spustila v Evropě a v Brazílii svého chatovacího robota Bard, oznámil mateřský podnik Alphabet. Bard, který využívá umělou inteligenci (AI), by měl konkurovat službě ChatGPT. Jde zatím o největší rozšíření tohoto produktu od jeho uvedení na trh letos v únoru. V mateřském jazyce si mohou tohoto chatbota vyzkoušet i čeští uživatelé.

Přečíst článek

Satya Nadella, CEO Microsoft

CEO Microsoftu rozkryl finanční plány firmy. Jsou ambiciózní

V rámci slyšení Microsoftu u federálního soudu v souvislosti se zablokovanou akvizicí hezní společnosti Activision Blizzard vybublala na veřejnost informace o finančních plánech Microsoftu. Do roku 2030 by softwarový gigant mohl dosahovat půlbilionových tržeb ročně, v dolarech samozřejmě.

Přečíst článek

Makléřka: Microsoft i Google zvyšují své sázky na umělou inteligenci

Nebývalou pozornost a obrovskou vlnu zájmu na sebe strhl nový webový nástroj umělé inteligence ChatGPT vyvíjený neziskovou organizací OpenAI. Od svého listopadového uvedení již přilákal miliony uživatelů a jeho dokonalost překvapila i odbornou veřejnost. A technologičtí giganti Google a Microsoft mají zase o čem přemýšlet, píše ve svém komentáři makléřka z J&T Tereza Jalůvková.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Bill Gates

Gates vypadne z klubu dolarových stamiliardářů. Vzdá se části bohatství pro dobrou věc

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme