Šéf NCOZ Mazánek: Řešíme třicet případů obcházení protiruských sankcí

Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřuje, nebo vyšetřuje zhruba tři desítky případů porušování protiruských sankcí. Serveru Odkryto.cz to v rozhovoru řekl ředitel útvaru Jiří Mazánek. Část případů se podle něj týká i doby před začátkem ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.
„Bavíme se dneska přibližně o třech desítkách případů, které my vlastně prověřujeme, nebo vyšetřujeme a neustále se objevují nové kauzy a případy,“ uvedl pro server Odkryto.cz Mazánek.
„Pokud vám přijdou finanční prostředky z postsovětského prostoru a je to prostředí organizovaného zločinu, nebo oligarchistických struktur nebo dnes i prostředí státních bezpečnostních orgánů, tak v současné době i v minulosti toto nejste schopni prokázat a to řízení končí tím, že tu věc odložíte že neprokážete spáchání trestného činu,“ dodal Mazánek.
Mezinárodní sankce se týkají lidí i firem podílejících se na invazi. Firmy ze sankčního seznamu mají zmrazený majetek a je například zakázáno s nimi obchodovat. Svůj vnitrostátní sankční seznam má i Česká republika. Část případů NCOZ sahá i do let před ruským útokem. „Veřejnost to vnímá tak, že válka začala v roce 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu v současném rozsahu. Ale uvědomme si, že (ukrajinský poloostrov) Krym byl zabraný (Ruskem) v roce 2014 a už v roce 2014 byly uvaleny první sankce na Ruskou federaci, které jsou i součástí některých kauz, které my prověřujeme,“ řekl šéf NCOZ.
Policie loni zahájila vyšetřování devíti případů porušování sankcí proti Rusku. Serveru Aktuálně.cz to letos v lednu řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad případy dozoruje. Týkají se vývozu luxusního zboží, chemických látek či tzv. zboží dvojího užití, což jsou civilní produkty zneužitelné třeba pro teroristické účely. Zboží do Ruska putovalo přes bývalé sovětské země, jako je Bělorusko či Uzbekistán, nebo přes Turecko.
NCOZ se zabývá i případy týkajícími se dodávek na Ukrajinu. „Prověřovali jsme v minulosti a ještě je tam nějaké prověřování některých podezřelých věcí, co se týkalo nákupů materiálu pro Ukrajinu,“ uvedl Mazánek. Čeští policisté jsou podle něj v úzkém kontaktu s ukrajinskými úřady a policií. „Do současné doby v těchto kauzách na území České republiky z naší strany, tedy NCOZ, nepadlo žádné zahájení trestního stíhání,“ dodal.
Ministři zahraničí zemí EU v Bruselu schválili šestnáctý balíček sankcí proti Rusku, který se zaměřil mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balíček obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině. Právě na dnešní den připadá třetí výročí ruské invaze.
EU schválila další protiruské sankce. Cílí i na lodě, které přepravují munici z KLDR
Money
Tři roky války, pardon, „speciální vojenské operace,“ jsou za námi. Tedy přesněji jsou za Ukrajinci, kteří se i díky velké podpoře ze Západu nadále brání ruské agresi.
Stanislav Šulc: Tři roky války. Sedm lekcí, které jsme zatím pořád nepochopili
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.