Situace je vážná. Evropa už je v recesi, USA se do ní řítí, říká vlivný americký bankéř
Americké ekonomice se stále vede dobře, jde ale dočasný stav, varuje generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon. Zatímco Evropa už podle něj v recesi je, USA se do ní teprve řítí. Odhaduje, že se tak stane do půl, nejpozději do tři čtvrtě roku.
Mezi indikátory, které nasvědčují tomu, že svět zasáhne ekonomický hurikán, Dimon jmenoval nekontrolovatelnou inflaci, nad očekávání rostoucí úrokové sazby i válku na Ukrajině.
„Jsou to velmi, velmi vážné věci, které pravděpodobně popostrčí USA a svět do recese. Ta se pravděpodobně dostaví nejpozději za šest až devět měsíců. Evropa již v recesi je,” uvedl Dimon pro CNBC.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v září překvapivě klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,5 procenta, uvedlo americké ministerstvo práce. Největší ekonomika světa přitom v září vytvořila zhruba 263 tisíc nových pracovních míst. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že míra nezaměstnanosti zůstane na 3,7 procenta a ekonomika vytvoří 250 tisíc pracovních míst.Nezaměstnanost v USA navzdory očekávání klesla. Je na 3,5 procentech
Money
Obavy z vyhlídky na ekonomickou recesi narůstají na intenzitě, protože Fed i další centrální banky ve světě zvyšují úrokové sazby, aby bojovaly s prudce rostoucí inflací.
Fed zaspal, míní Dimon
Fed „čekal s akcí příliš dlouho a dělal příliš málo“, protože inflace vyskočila na čtyřicetiletá maxima. Centrální banka podle Dimona „jasně dohání zameškané“. Fed minulý měsíc zvýšil základní úrokové sazby o tři čtvrtě procentního bodu, což je třetí skokový nárůst v řadě. Představitelé Fedu se netají tím, že budou pokračovat ve zvyšování sazeb výrazně nad současným rozpětím tři až 3,25 procenta.
Držme si palce, aby jejich počínání zbytečně moc nezbrzdilo ekonomiku, sdílel obavu Dimon. Jak dlouho může recese v USA trvat, je podle něj těžké hádat. Jedinou jistotou v současné chvíli podle něj je to, že trhy zůstanou ještě nějakou chvíli volatilní. Akciový index S&P 500 by podle něj mohl ze současné úrovně klesnout o „dalších, mnohem bolestnějších 20 procent“.
Vše k signálům případné recese čtěte zde
Růst cen zdaleka nemusí být přechodný. Nejdůležitější je očekávání, varuje akademik Niall Ferguson.Inflace se může utrhnout z řetězu jako v sedmdesátkách, říká finanční historik
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.