Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ve slovenské společnosti klíčí nenávist. Neziskovky tam bojují o přežití, říká Ivana Vagaská

Michal Nosek

Současná politická situace na Slovensku nevládním organizacím nepřeje. „​​​​​​​Nevládní organizace jsou nepřítelem. Občanská společnost je intenzivně napadaná, hovoří se o zahraničních agentech a podobně. V tom je práce, oproti České republice, komplikovanější,” říká Ivana Vagaská, která se problematice odpovědného podnikání věnuje od roku 2012, kdy nastoupila do Nadace Pontis. V posledních letech je ředitelkou Business Leaders Forum (BLF), které Pontis zaštiťuje. 

Nevládní organizace na Slovensku dlouhodobě látají díry, které stát nedokáže řešit, proto jejich zástupcům chování současné vlády vadí. „Spolupráce na dobré věci je mnohem lepší než boj. Ze strany vlády je špatné, když na nás stále hanlivě poukazuje a nazývá nepřáteli,” říká Ivana Vagaská v rozhovoru s novinářkou Pavlínou Kvapilovou.

Zatímco vládní garnitura háže neziskovému sektoru na Slovensku klacky pod nohy, spolupráci se soukromým sektorem si Vagaská chválí, když říká, že se v řadě případů podařilo navázat dlouhodobou strategickou spolupráci. „Firmy to pochopily a nevládní organizace tak získaly určitou jistotu a stabilitu,” popisuje Vagaská v nejnovější epizodě podcastu Dobré společnosti, která vznikla u příležitosti chystaného třetího ročníku konference Good Company Circle o sociální udržitelnosti. 

Vagaská dává za příklad slovenskou softwarovou společnost Eset, jež se zaměřila na podporu a propagaci slovenské vědy. „Pro celé Slovensko je to velmi důležité,” dodává Vagaská s tím, že místo respektu a spolupráce ve slovenské společnosti klíčí nenávist. Další, co podle šéfky BLF na nevládní frontě funguje, je spolupráce s českou partnerskou nadací Via

Co však slovenský nevládní sektor aktuálně nejvíc trápí, jsou vládní snahy o jeho likvidaci. Již v průběhu své volební kampaně současný premiér Robert Fico řekl, že skončila éra, kdy v zemi vládly nevládní organizace a tyto myšlenky už začíná naplňovat

Eva Prokesova, Communications & CSR Manager CzHuSk

Eva Prokešová z JTI: Podnikání by mělo být víc než jen zisk

„Věřím, že Good Company Circle nám ukáže, že podnikání může a mělo by být víc než jen zisk, nebo že nezisk může mít kvalitního partnera, donátora. GCC je o hodnotách, komunitě a dlouhodobých vztazích. Těším se na inspiraci, nové kontakty, a hlavně na to, jak společně můžeme tvořit budoucnost, která bude lepší pro nás všechny.“ přibližuje klíčové události roku 2025 Eva Prokešová z JTI v anketě Klubu česko-slovenských žen v byznysu.

Přečíst článek

V dubnu v prvním čtení slovenský parlament schválil novelu zákona, podle které by nevládní organizace financované ze zahraničí měly na tento fakt odkazovat už ve svém názvu, být tedy organizacemi se zahraniční podporou. Slovenská opozice a nevládní sektor novelu přirovnaly k maďarskému zákonu z roku 2017, který zavedl zvláštní požadavky pro nevládní organizace financované ze zahraničí.  

Vytváříme silné a smysluplné vazby mezi firemním, občanským a veřejným sektorem v našich třech strategických tématech. Jde o sociální inovace, filantropii a odpovědné podnikání,” říká Vagaská k činnosti Business Leaders Forum, které je neformálním sdružením firem, které se zavázaly být na Slovensku první v zavádění principů zodpovědného podnikání.  

Tereza Maxová
video

Tereza Maxová: Péči o děti jsme postupně rozšířili po celé republice

Tereza Maxová byla hostem podcastové série rozhovorů Kataríny Krajčovičové, které představují hlavní tváře konference Good Company Circle, na které se mediálně podílel server Newstream.cz.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ceny Good Company Circle už znají vítěze. Trofej si odnáší ŽIVOT 90, Nadace Terezy Maxové i projekt Equal Pay Day

Přečíst článek
Doporučujeme