Softwarový magnát Gates prodal za miliardu dolarů akcie kanadské železnice

Jméno zakladatele Microsoftu a čtvrtého nejbohatšího obyvatele zeměkoule Billa Gatese je spojováno zejména s počítačovými technologiemi. Vydělat ale umí i jinak – nyní například za 940 milionů dolarů (asi 22,4 miliardy korun) prodal většinu svých akcií v kanadské železniční společnosti CN Rail, uvedla agentura Bloomberg.
Gates prodal akcie Canadian National Railway (CN Rail) prostřednictvím společnosti Cascade Investment, která spravuje jeho osobní jmění ve výši 118 miliard dolarů. Cascade Investment od 27. dubna do 12. května prodala zhruba 12 procent akcií ve společnosti se sídlem v Montrealu. Stále jí zůstal podíl ve výši asi devět procent v hodnotě 6,8 miliardy dolarů (asi 162 miliard dolarů), uvedl Bloomberg s odkazem na informace americké Komise pro cenné papíry a burzy.
Bill Gates se pozastavuje na politikou Fedu. Snaha centrálních bankéřů, a to nejenom v USA, krotit inflaci zvyšováním úrokových sazeb podle něj významně zpomalí ekonomiku.
Gates: Zvyšování úrokových sazeb inflaci nezbrzdí, zpomalí ekonomiku
Leaders
Důvodem prodeje může být to, že akcie CN Rail letos klesly o 7,3 procent poté, co stabilně stoupaly z minim z období pandemie v březnu 2020. Gates není jediný, kdo se akcií zbavuje. Podíl v CN Rail – a také ve společnostech Deere a AutoNation – získala po loňském rozvodu i nyní bývalá manželka Melinda. Od té doby prodala velkou část železničního holdingu, včetně akcií za 467 milionů dolarů loni v prosinci.
Rovněž Nadace Billa & Melindy Gatesových od konce dubna prodala akcie kanadské železnice v hodnotě 180 milionů dolarů, čímž podle informací americké Komise pro cenné papíry a burzy snížila svůj podíl na méně než dvě procenta.
Výsledková sezona dokonala dílo zkázy na majetku většiny nejbohatších lidí planety. Poraženým dosavadního roku je zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, jehož jmění kleslo o polovinu. Naopak neznámý indický miliardář Gautam Adani využívá komplikované situace na Ukrajině a v Číně a jeho přístavy mu vydělaly desítky miliard navíc za pár týdnů, vyplývá ze žebříčku miliardářů agentury Bloomberg.
Američtí miliardáři letos chudnou. Nahoru se derou indičtí magnáti
Money
Společnost Cascade Investment se sídlem v Kirklandu ve Washingtonu dále vlastní podíl 14,1 miliardy dolarů ve společnosti Republic Services, která se zabývá nakládáním s odpady, a akcie společnosti Deere & Co. v hodnotě 9,7 miliardy dolarů.
Předpokládá se, že největším podílem Cascade Investment jsou akcie v hodnotě 26,9 miliardy dolarů ve společnosti Microsoft, softwarové společnosti založené Gatesem. Přesný podíl a hodnota Gatesových akcií není známa, neboť Gates přestal oznamovat vlastnictví akcií Microsoftu v roce 2020 poté, co odstoupil z jeho představenstva.
Dvojice miliardářů se pohádala prostřednictvím SMS zpráv. Důvod? Gatesova sázka proti růstu akciím Muskovy společnosti Tesla.
Musk se pohádal s Gatesem kvůli akciím Tesly. V sázce jsou stamiliony dolarů
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.