Soros: Evropa má silnou vyjednávací pozici. Plyn by měla vypnout, dokud to Putina bolí

Ruská invaze na Ukrajinu může znamenat začátek třetí světové války, řekl americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. Nejlepším způsobem, jak zachovat svobodnou civilizaci, je podle něj porazit ruského prezidenta Vladimira Putina, a to okamžitým vypnutím plynu, upozorňuje agentura Bloomberg.
Jedenadevadesátiletý Soros označil válku na Ukrajině za součást širšího boje mezi otevřenými společnostmi, které se zakládají na respektu k lidským právům, transparentní veřejné správě a vládě práva, a uzavřenými společnostmi, jako je Čína či Rusko. Uzavřené společnosti jsou přitom podle Sorose na vzestupu.
„Invaze byla možná začátkem třetí světové války a naše civilizace ji nemusí přežít,“ uvádí text Sorosova projevu, který zveřejnila jeho kancelář. „Nejlepší a možná jediný způsob, jak zachovat naši civilizaci, je co nejdříve porazit Putina. To je to nejdůležitější,“ dodal podle zveřejněného textu finančník. „Nemohu předvídat výsledek, ale Ukrajina má určitě šanci zvítězit,“ uzavřel.
Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC.
Elektronika ještě zdraží, v průměru o inflaci. Zejména kvůli růstu cen čipů
Money
Putin podle Sorose nyní invazi považuje za chybu a chystá se jednat o příměří. „Příměří je však nedosažitelné, protože se mu nedá věřit,“ myslí si Soros. „Čím je Putin slabší, tím méně lze jeho chování předvídat,“ rozvedl.
EU má silnou vyjednávací pozici
Evropská unie musí podle Sorose pochopit, že ruský prezident může zastavit dodávky ruského zemního plynu, „dokud to opravdu bolí“. Ruský plyn v současnosti pokrývá asi 40 procent evropských potřeb.
Evropa má podle Sorose vůči Putinovi velmi silnou vyjednávací pozici. „Evropa je jeho jediným trhem. Pokud ji přestane zásobovat, bude muset zavřít vrty na Sibiři, odkud plyn do EU teče. Vypnutí chvíli potrvá, ale jakmile k němu dojde bude pro něj obtížné kvůli stáři zařízení je opět zapnout. A to on ví,“ napsal Soros italskému premiérovi Mariovi Draghi.
Český státní železniční nákladní dopravce ČD Cargo odvezl první vlak s kukuřicí z Ukrajiny do německého přístavu Brake. Odtud zásilka zamíří lodí do Egypta. Ukrajina nemůže kvůli ruské invazi vyvážet obilí po moři. Podle OSN kvůli tomu hrozí nedostatek potravin v chudých zemích. Informaci přinesl server Zdopravy.cz.
Pomoc i obchodní příležitost. Český vlak dovezl z Ukrajiny vlak kukuřice pro Egypt
Politika
Právě italského ministerského předsedu považuje Soros za nejsilnějšího evropské lídra v otázce energetické soběstačnosti. Na dokument z 23. května upozornila agentura Bloomberg.
Italská vláda na Sorosův dokument dosud neodpověděla, což miliardář potvrdil během svého projevu v Davosu.
Depozitní sazba Evropské centrální banky (ECB) se zřejmě dostane z negativního pásma do konce září a mohla by se pak dál zvyšovat, pokud nebude vidět, že se inflace stabilizuje na dvou procentech. Prohlásila to dnes prezidentka ECB Christine Lagardeová. Zdůraznila tak svou zásadní změnu postoje k měnové politice. Původně zvyšování úroků v letošním roce vylučovala, teď už ale plánuje úroky zvýšit vícekrát. Důvodem je rekordní inflace v eurozóně.
Zvyšovat sazby se chystá už i ECB. Do konce září skoncuje se zápornými úroky
Money
Válka, kterou rozpoutalo Rusko na Ukrajině, podle ukrajinských a západních vojáků přešla do „dlouhodobé“ fáze. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč napsal v aplikaci Telegram, že „skoro po celé linii fronty se ruští vojáci začali zakopávat a připravovat k obraně“. Ruská redakce BBC se za pomoci vojenských expertů pokusila zodpovědět, jaké závěry lze udělat z ukončení druhé fáze války.
Stratégové: Válka přešla do další fáze. Převahu může získat ten, kdo zmobilizuje větší síly
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.