Soros omezí financování v EU. Zdroje přesune jinam

Nadace Open Society Foundations (OSF), založená miliardářem a finančníkem Georgem Sorosem, plánuje stáhnout nebo ukončit velkou část své činnosti v Evropské unii a zaměřit se na jiné části světa. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na interní e-mail zaslaný zaměstnancům, který viděla. Toto rozhodnutí znamená, že se OSF odkloní od práce související s vnitřními evropskými záležitostmi a zaměří se na region v kontextu širších globálních problémů.
„V konečném důsledku nové schválené strategické směřování předpokládá stažení a ukončení velké části naší současné práce v rámci Evropské unie a přesunutí našeho zaměření a přidělování zdrojů do jiných částí světa,” uvádí se v e-mailu. Tento krok podle něj není „není reflexí minulé práce a mnoha přínosů zaměstnanců v průběhu let”, ale spíše rozhodnutím zaměřeným na budoucí příležitosti s možným významným dopadem.
Nadace v červnu oznámila, že 93letý finančník Soros předává kontrolu nad svým rozsáhlým impériem sedmatřicetiletému synovi Alexandrovi, který své jméno zpravidla zkracuje na Alex. Nadace, která směřuje ročně asi 1,5 miliardy dolarů skupinám, které podporují například lidská práva ve světě a pomáhají budovat demokracii, v červenci představila plány na propuštění 40 procent svých globálních zaměstnanců v rámci strategické změny.
Miliardář a finančník George Soros předává kontrolu nad svým rozsáhlým impériem sedmatřicetiletému synovi Alexandrovi. Řekl to v rozhovoru, který v neděli zveřejnil list The Wall Street Journal (WSJ). Dvaadevadesátiletý šéf hedgeového fondu Quantum Fund, který se stal filantropem a významným podporovatelem liberálních aktivit, uvedl, že dříve nechtěl, aby jeho nadaci Open Society Foundations (OSF) převzalo jedno z jeho pěti dětí.
Soros předává impérium synovi Alexovi. Zaslouží si to, vzkazuje
Leaders
V interním e-mailu nebylo uvedeno, jak nadace změní způsob financování, ale její mluvčí uvedl, že skupina bude i nadále podporovat skupiny občanské společnosti v celé Evropě, včetně těch, které se zabývají vnějšími záležitostmi EU, a zároveň zachová podporu evropských romských komunit.
„Nadace OSF mění způsob své práce, ale moje rodina a nadace OSF dlouhodobě podporují a zůstávají pevně odhodlány podporovat evropský projekt,“ uvedl Alex Soros, předseda nadace Open Society Foundations, v prohlášení zaslaném e-mailem agentuře Reuters.
George Soros, maďarský Žid, který emigroval po druhé světové válce, vydělal své jmění ve Spojených státech a dlouhodobě podporuje skupiny prosazující liberální, demokratické hodnoty a otevřené hranice ve východní Evropě. Proslavil se tím, že v roce 1992 vydělal více než miliardu dolarů na sázce proti britské libře.
Miliardář a filantrop George Soros zvýšil přes svůj fond Soros Fond Managment podíl akcií ve velkých technologických firmách. Stalo se tak před sérií růstů akcií těchto firem v uplynulých čtyřech týdnech. Zvýšil podíl v největším e-shopu na světě Amazonu, softwarové společnosti Salesforce a konglomerátu Alphabet, informuje agentura Bloomberg.
Soros těží z růstu akcií. Zvýšil svůj podíl v Amazonu. Portfolio rozšiřuje o Teslu
Leaders
Organizace bude i nadále financovat programy v Evropě včetně Ukrajiny, Moldavska, Kyrgyzstánu a západního Balkánu prostřednictvím národních nadací, uvedl mluvčí OSF.
„V novém modelu bude většina našich grantů organizována na základě konkrétních příležitostí pro dosažení dopadu, které budou určeny v nadcházejících měsících,“ dodal mluvčí.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.