Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stiglitz: Fed zašel příliš daleko. Je čas normalizovat sazby

Joseph Stiglitz
Profimedia
 nst
nst

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz se domnívá, že Federální rezervní systém by měl na svém nadcházejícím zasedání snížit úrokovou sazbu o půl procentního bodu, píše server CNBC.

Reklama

Stiglitz obvinil americkou centrální banku, že při zpřísňování měnové politiky zacházela „příliš daleko a příliš rychle“ a zhoršovala tak problém inflace.

Nejpravděpodobnějším výsledkem zasedání Fedu 17. a 18. září je podle tržních odhadů snížení sazeb o 25 bazických bodů. V posledních dnech se ale zvýšily sázky na snížení o 50 bazických bodů.

Stiglitz uvedl, že je „opravdu důležité“, aby Fed normalizoval úrokové sazby, a dodal, že bylo chybou, že americká centrální banka od roku 2008 držela základní zápůjční sazbu tak dlouho blízko nuly.

„Pak ale překročili hranici, na které se úrokové sazby nacházely, a to podle mého názoru ohrozilo ekonomiku za velmi malý přínos a pravděpodobně ve skutečnosti zhoršilo inflaci, paradoxně proto, že pokud se podíváte pozorněji na zdroje inflace, její velkou složkou bylo bydlení,“ řekl Stiglitz.

Reklama

Základní zápůjční úroková sazba Fedu je v současné době cílována v rozmezí 5,25 až 5,5 procenta.

Sázky na snížení sazeb o půl procentního bodu rostou

Podle nástroje FedWatch skupiny CME obchodníci v současné době odhadují asi 59procentní šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v září, 41 procent odhaduje snížení sazeb o 50 bazických bodů. Sázky na snížení sazeb o 50 bazických bodů činily před více než týdnem 34 procent.

Ne všichni vidí nutnost snížit sazby razantněji než o čtvrt bodu. „Snížení o 50 bazických bodů by mohlo vyslat špatný signál trhům a ekonomice. Mohlo by vyslat zprávu o naléhavosti, a víte, to by mohlo být sebenaplňující se proroctví,“ řekl řekl CNBC George Lagarias, hlavní ekonom ve Forvis Mazars a dodal: „Není důvod k panice. Takže by bylo velmi nebezpečné, kdyby k tomu Fed přistoupil bez konkrétního důvodu.“

Americké akcie poráží Evropu i Japonsko

V letošním roce vydělávají nejvíce americké akcie, hlavní americké akciové indexy se zhodnotily o zhruba 20 procent. Evropské indexy od ledna do konce srpna přidaly přibližně deset procent. Uvedl to analytik Portu Marek Malina.

Přečíst článek

Americké státní dluhopisy jsou pořád dobrou investicí, ale čas se krátí

Americké státní dluhopisy jsou pořád dobrou investicí, ale čas se krátí

Kdo by chtěl vydělat na vyšších výnosech amerických státních dluhopisů a zároveň profitovat z nárůstu jejich cen, měl by si s nákupem pospíšit. Začátek poklesu amerických úrokových sazeb se blíží.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Americké státní dluhopisy jsou pořád dobrou investicí, ale čas se krátí

Americké státní dluhopisy jsou pořád dobrou investicí, ale čas se krátí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme