Stiglitz: Fed zašel příliš daleko. Je čas normalizovat sazby
Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz se domnívá, že Federální rezervní systém by měl na svém nadcházejícím zasedání snížit úrokovou sazbu o půl procentního bodu, píše server CNBC.
Stiglitz obvinil americkou centrální banku, že při zpřísňování měnové politiky zacházela „příliš daleko a příliš rychle“ a zhoršovala tak problém inflace.
Nejpravděpodobnějším výsledkem zasedání Fedu 17. a 18. září je podle tržních odhadů snížení sazeb o 25 bazických bodů. V posledních dnech se ale zvýšily sázky na snížení o 50 bazických bodů.
Stiglitz uvedl, že je „opravdu důležité“, aby Fed normalizoval úrokové sazby, a dodal, že bylo chybou, že americká centrální banka od roku 2008 držela základní zápůjční sazbu tak dlouho blízko nuly.
„Pak ale překročili hranici, na které se úrokové sazby nacházely, a to podle mého názoru ohrozilo ekonomiku za velmi malý přínos a pravděpodobně ve skutečnosti zhoršilo inflaci, paradoxně proto, že pokud se podíváte pozorněji na zdroje inflace, její velkou složkou bylo bydlení,“ řekl Stiglitz.
Základní zápůjční úroková sazba Fedu je v současné době cílována v rozmezí 5,25 až 5,5 procenta.
Sázky na snížení sazeb o půl procentního bodu rostou
Podle nástroje FedWatch skupiny CME obchodníci v současné době odhadují asi 59procentní šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v září, 41 procent odhaduje snížení sazeb o 50 bazických bodů. Sázky na snížení sazeb o 50 bazických bodů činily před více než týdnem 34 procent.
Ne všichni vidí nutnost snížit sazby razantněji než o čtvrt bodu. „Snížení o 50 bazických bodů by mohlo vyslat špatný signál trhům a ekonomice. Mohlo by vyslat zprávu o naléhavosti, a víte, to by mohlo být sebenaplňující se proroctví,“ řekl řekl CNBC George Lagarias, hlavní ekonom ve Forvis Mazars a dodal: „Není důvod k panice. Takže by bylo velmi nebezpečné, kdyby k tomu Fed přistoupil bez konkrétního důvodu.“
V letošním roce vydělávají nejvíce americké akcie, hlavní americké akciové indexy se zhodnotily o zhruba 20 procent. Evropské indexy od ledna do konce srpna přidaly přibližně deset procent. Uvedl to analytik Portu Marek Malina.Americké akcie poráží Evropu i Japonsko
Trhy
Kdo by chtěl vydělat na vyšších výnosech amerických státních dluhopisů a zároveň profitovat z nárůstu jejich cen, měl by si s nákupem pospíšit. Začátek poklesu amerických úrokových sazeb se blíží.Americké státní dluhopisy jsou pořád dobrou investicí, ale čas se krátí
Trhy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.