Stopadesátkou po české dálnici? Na D3 už brzy, slibuje ministr Kupka

Přibližně v polovině roku by řidiči podle plánu státu mohli poprvé jet rychlostí 150 kilometrů v hodině po dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi.
Rychlost budou v úseku upravovat proměnné dopravní značky, které v případě zhoršené viditelnosti rychlostní limit sníží. Dodavatele značení stát v současné době hledá. Novinářům to v úterý řekli ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
„Aktuálně probíhá výběrové řízení na dodavatele značení,“ řekl Mátl. ŘSD předpokládá, že smlouvu s vítězem tendru podepíše v březnu nebo dubnu. Instalace značení bude trvat dva měsíce, hotovo by podle Mátla mělo být na přelomu června a července.
ŘSD má pro zvýšení rychlosti z nynějšího maxima 130 až na 150 kilometrů v hodině vybrané i další dálnice, mohla by se zvyšovat například na dálnici D1 na trase z Přerova do Ostravy nebo na D11 u Hradce Králové. ŘSD se zavedením vyšší rychlosti na těchto místech podle Mátla ale počká na analýzu situace na D3 po zvýšení rychlosti.
Zvýšení rychlostního limitu se bude týkat jen nových nebo modernizovaných, rovných a přehledných úseků. „Vytipováváme takové dálnice, které jsou bezpečné z hlediska trasování, směrových a výškových oblouků, tak i z hlediska intenzity provozu,“ uvedl Mátl. Dodal, že jde zejména o intenzitu kamionové dopravy a riziko spojené s větším rychlostním rozdílem mezi kamiony a osobními auty.
Zvýšení rychlosti nad 130 kilometrů v hodině na vybraných úsecích dálnic umožňuje novela zákona o provozu na pozemních komunikacích.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos otevře 74,1 kilometru nových dálnic a 25,2 kilometru silnic první třídy. Hotová bude dálnice D1 a výrazně se rozšíří severní propojení Čech a Moravy po dálnici D35. Dalších 64,4 kilometru dálnic a 45,4 kilometru silnic první třídy se začne stavět, oznámilo ŘSD.
Řidiči se letos dočkají dalších 75 kilometrů nových dálnic
Money
Letos státní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovozní rekordních 111 kilometrů nových dálničních úseků. Příští rok to bude asi 80 kilometrů, což by byl dosud druhý nejvyšší počet, uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. K začátku letošního roku činila délka dálniční sítě v Česku zhruba 1388 kilometrů.
Stát letos českým řidičům nadělil rekordních 111 kilometrů dálnic
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.