Svět musí masivně investovat do kyberbezpečnosti. Nejvíc Češi a Poláci

Útoků v kyberprostoru přibývá a staly se významnou součástí globálních konfliktů. Podle výzkumné agentury International Data Corporation tak porostou investice do kyberbezpečnosti o desítky miliard dolarů ročně. Kdo aktuálně má investovat nejvíc? Země ze střední Evropy, míní agentura. Utrácet přitom mají hlavně vlády.
Evropské výdaje na bezpečnost informačních technologií se v letošním roce zvýší o 10,8 procenta na téměř 47 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu korun). Předpověděla to výzkumná společnost International Data Corporation (IDC). Nejvýraznější nárůst těchto výdajů letos v rámci Evropy očekává v České republice a v Polsku, a to o více než 15 procent.
Zásah policistů bez uniforem, kteří nesmyslně zaklekli čtrnáctiletého kluka na mítinku Babiše, zvedl vlnu vášní. Padla ostrá slova, že se policie utrhla z řetězu, je to jako za StB, ať ministr Rakušan okamžitě jedná.
David Ondráčka: Policie pomáhá a chrání. Má ale důvěru lidí?
Názory
IDC předpokládá, že evropské výdaje na bezpečnost informačních technologií porostou také v dalších letech a v roce 2026 překonají 66 miliard dolarů (1,6 bilionu korun). Jejich průměrný roční růst v letech 2021 až 2026 odhaduje na 9,4 procenta. Nejrychleji by podle IDC měly výdaje v tomto období růst v České republice.
„Evropský trh s kybernetickou bezpečností pokračuje v rychlém rozvoji,“ uvedl analytik Stefano Perini ze společnosti IDC. Za zvýšenou potřebou ochrany před kybernetickými hrozbami podle něj stojí mimo jiné rostoucí závislost na cloudových službách a přechod k hybridnímu stylu práce, který umožňuje zaměstnancům vykonávat určitou část pracovních povinností z domova.
IDC předpokládá, že nejrychlejším tempem letos v Evropě porostou výdaje na bezpečnost informačních technologií ze strany vlád. Následovat by je měly výdaje ze strany dopravního sektoru a velkoobchodu.
Takzvaný kryptoměnový most RenBridge umožňující přenos mincí určité kryptoměny z jednoho blockchainu do druhého, posloužil hackerům za poslední dva roky k vyprání nelegálně nabyté kryptohotovosti v hodnotě nejméně 540 milionů dolarů (asi 12,9 miliardy korun). Uvedl to server CNBC s odkazem na analýzu společnosti Elliptic. Podle expertů by se proto měly tyto „cross-chain bridges“ regulovat stejně jako kryptoburzy.
Hackeři z kryptosměnárny vyvedli půl miliardy dolarů, stopy vedou do Ruska a Severní Koreje
Money
Společnost Emirates, která nakoupila nejvíce Airbusů A380, nadále u evropského výrobce letadel lobuje za nový model největšího dopravního letadla. A podle jejího šéfa začíná Airbus jejich prosby brát vážně.
Gigantický Airbus 380 chybí. Hodí se nejenom Emirates, potřebují ho i evropská letiště
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.