Tálibán obsadil Kábul. Afghánský prezident opustil vlast
Po zuby vyzbrojení bojovníci Tálibánu vstoupili do prezidentského paláce a převzali nad ním kontrolu, sdělili agentuře Reuters dva velitelé Tálibánu. Mluvčí Tálibánu televizi řekl, že těm, kteří spolupracovali s vládou a s armádou, nabídne povstalecké hnutí amnestii
Afghánskou metropoli Kábul dnes kvůli postupu islamistických povstalců zachvátila nervozita a chaos, mnozí Afghánci se pokoušejí s vypětím sil získat víza, aby mohli ze země odcestovat. Obchody a tržiště zejí prázdnotou, na silnicích se tísní tisíce automobilů, popsali dnes atmosféru zpravodajové zahraničních médií.
Afghánský prezident Ašraf Ghaní v reakci na vstup islamistického hnutí Tálibán do Kábulu opustil zemi. Podle agentury Reuters odletěl do Tádžikistánu, televize Al-Džazíra ale večer uvedla, že s manželkou odletěl do Uzbekistánu. Prezidentská kancelář oznámila, že pobyt hlavy státu z bezpečnostních důvodů neupřesní. Ghaní později na facebooku napsal, že zemi opustil, aby zabránil krveprolití. Kde je, ale také nesdělil. Bojovníci Tálibánu mezitím vstoupili do prezidentského paláce.
Stanice CNN pře den uvedla, že v ulicích Kábulu nastal „naprostý chaos”, auta jezdila po špatné straně ulic ve snaze proklestit si co nejrychleji cestu, zatímco lidé se zoufale snažili připravit na možnou ofenzivu Tálibánu. Reportér NBC Richard Engel napsal, že vojáci a policisté svlékali uniformy a brali si na sebe tradiční oděv, aby se vyhnuli očekávané odvetě ze strany islamistů.
Hnutí Tálibán se po odchodu zahraničních vojáků snaží rychle ovládnout Afghánistán a udělat z něj opět baštu radikálního islamismu. Na rozdíl od roku 1996, kdy se zde také chopilo moci, teď k tomu nepoužívá jenom zbraně, ale i ekonomické nástroje.Taktika vyhladovění. Tálibán při dobývání Afghánistánu tasí i ekonomické zbraně
Money
Engel na twitteru sdílel i fotografii přeplněné kanceláře, kde se Afghánci pokoušeli získat víza pro cestu do USA. Fronty se stály i před bankami a velvyslanectvími dalších západních zemí, která ale ve stejnou chvíli chvatně opouštěli jejich pracovníci, uvedl zpravodaj listu The New York Times. Silnice ke kábulskému letišti byla kvůli množství aut prakticky neprůjezdná a mnozí lidé se proto směrem k letišti vydali raději pěšky.
[[Twitter status: https://twitter.com/RichardEngel/status/1426798340579250180]]
„Lidé mají strach. Bojí se o své rodiny, své manželky a zejména o své dcery,” řekl reportérovi deníku The Guardian obyvatel Kábulu jménem Sajíd. „Dnes ráno jsem byl ve městě, viděl jsem ženy, jak pláčou u kraje silnice. Lidé utíkali, každý se snažil najít vozidlo, kterým by se dostal domů. Nebyly žádné taxíky.” V Kábulu podle něj panuje zlověstný klid. „Každý se zabednil doma, obchody a banky, které měly předtím napilno, jsou většinou zavřené. Školáci dnes měli mít zkoušky, ty se nekonají,” dodal.
„Situace je zlá. Nemám žádné peníze a čtyři děti... Nemám peníze, abych utekl a hranice jsou zavřené,” řekl Sajíd a dodal, že nevěří zárukám Tálibánu, že se nebude mstít. „Vidím to skepticky... Víme, co se stane. Začnou hledat ‚zrádce' - každého, kdo sloužil v armádě nebo pomáhal NATO a Američanům,” uzavřel.
Je to přesně rok, co se Alexandr Lukašenko po zmanipulovaných volbách opět stal prezidentem Běloruska. V zemi pak propukly obrovské protesty, ale volání po změně zatím k ničemu nevedlo. Nepomohly ani sankce, ani diplomatický tlak EU a USA. Viliam Buchert: Svět by měl přitvrdit vůči mocipánovi Lukašenkovi
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.