Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trump vybírá peníze na zahajovací ceremonii a večírky. Dal třeba Zuckerberg

Donald Trump
ČTK
Tereza Zavadilová
tzv

Inaugurace prezidenta Donalda Trumpa bude velká věc. Ale ne pro každého. Trump vybírá milion dolarů od těch, kdo se jí chtějí účastnit. A mouchy už se lapají.

Mít dobré vztahy s americkým prezidentem je evidentním a logickým snem mnoha boháčů. A neortodoxní politik jim to rád umožní. Donald Trump vytvořil inaugurační fond, do kterého vybírá peníze, od jednoho dárce aspoň milion dolarů.

Tito šťastlivci se budou moci účastnit inaugurace jeho i viceprezidenta J. D. Vance, k tomu i dodatečného programu. Mezi 17. a 20. lednem se podle New York Times bude konat osm takových akcí. Inaugurační fond má kvůli daňovým účelům status neziskovky. Na 19. ledna je plánována například „elegantní a intimní večeře" s prezidentem Donaldem J. Trumpem a jeho manželkou Melanií Trumpovou, označená za vrcholný bod programu. Podle médií před zveřejněním této pozvánky nebylo potvrzeno, že se Melanie Trumpová zúčastní inauguračních slavností.

Návrat ztraceného syna

A zájem mezi boháči o inauguraci je, a ne ledajaký. Média informovala, že mezi dárci je třeba Mark Zuckerberg, šéf Mety. Znamená to zakopanou válečnou sekeru, Minulost obou mocných mužů totiž nebyla jednoduchá, Zuckerbergovy platformy Facebook a Instagram bývalému prezidentovi omezovaly účty a po kontroverzním útoku na Kapitol v lednu 2021 je dokonce suspendovaly úplně. Což vedlo tomu, že si Trump založil vlastní sociální síť Truth.

Trump Zuckerberga obviňoval, že je politicky proti němu, chce mu prohrát volby, častoval jej nevybíravými jmény jako Zuckerschmuck či Zuckerbucks. V červenci vyhrožoval, že všechny zmetky, kteří manipulovali volbami, pošle v případě svého vítězství nadlouho do vězení - a jmenoval rovnou Zuckerberga.

Vzápětí přišel obrat. Už během léta si s Trumpem podle médií minimálně dvakrát volal - jednou poté, co byl Trump postřelen, uvedl tehdy, že se za něj „modlí“ a řekl o něm, že je „drsňák“, když zraněný zamával pěstí davu. V srpnu Zuckerberg ve veřejném dopise Kongresu vyjádřil lítost nad některými svými politickými aktivitami a uvedl, že už nebude opakovat příspěvky, které poskytl v roce 2020 na podporu protitrumpovských volebních iniciativ, protože tyto dary mohly působit dojmem, že není neutrální. Během léta, kdy už bylo zjevné, že se politická podpora převažuje na Trumpovu stranu, Meta uvolnila restrikce nad Trumpovými účty.

A odměna se dostavila. Zuckerberg byl hned po volbách pozván do Trumpovy proslulé rezidence Mar-a-lago na večeři se staronovým prezidentem. Meta potom vydala prohlášení, že její šéf je za pozvání vděčný a že šlo o důležitou událost pro inovace v Americe.

Zuckerberg není jediným někdejším politickým oponentem, který se snaží získat Trumpovu přízeň. Podobně se snaží Tim Cook z Applu či Sundar Pichai z Googlu. Přední technologické osobnosti nacházejí místo v Trumpově administrativě. Elon Musk se stal jedním z Trumpových nejbližších poradců. David Sacks, investor ze Silicon Valley a člen Muskova okruhu, byl jmenován „carem“ pro umělou inteligenci a kryptoměny v nadcházející administrativ.

Nizozemský premiér Mark Rutte

Rutte: Spojenectví Ruska a KLDR je ohrožením globální bezpečnosti

Díky Spojeným státům může podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho Ukrajina nadále bojovat a Rusko nevyhrálo. Nový šéf Severoatlantické aliance to uvedl dnes v Bruselu po bilaterálním jednání s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Zapojení vojáků KLDR do ukrajinského konfliktu vyžaduje podle Blinkena rozhodnou odpověď. Jak šéf americké diplomacie dodal, USA budou i nadále Ukrajině v obraně proti ruské agresi pomáhat.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Válka na Ukrajině

Vanceův bratranec bojoval za Ukrajinu. Pro Putina jsme jen užiteční idioti, vzkazuje Trumpovi a viceprezidentovi

Přečíst článek
Americký viceprezident J. D. Vance

Karel Pučelík: Vance je loajální rádoby ohař. V očích demokratických lídrů je za klauna

Přečíst článek
Doporučujeme