Trump kupí chyby, které ho mohou oslabit v boji o Bílý dům. Orbána představil jako lídra Turecka

Nejdříve zaměnil Hillary Clintonovou s Barackem Obamou. Pak prohlásil, že maďarský premiér Viktor Orbán je lídrem Turecka. V neděli zase špatně uvedl název města, ve kterém vystupoval. Americký exprezident Donald Trump má za sebou sérii chybných a kuriózních výroků, které mohou představovat problém pro jeho strategii v boji o návrat do Bílého domu, upozornil deník The New York Times.
Trump při mítincích s voliči pravidelně poukazuje na vysoký věk současného amerického prezidenta Joea Bidena, s nímž by se v listopadu 2024 znovu mohl utkat. Hlavu státu zesměšňuje jako senilního člověka, který nemá ponětí o tom, co se kolem něj děje. Pomáhá mu v tom skutečnost, že 80letý Biden poměrně často pronáší nesprávné či nesrozumitelné výroky a někdy také při veřejných vystoupeních bojuje s rovnováhou.
Jenže 77letý Trump si za poslední týdny sám připsal několik podobných momentů. Prezident z let 2017 až 2021 je známý tím, že se nevyjadřuje jako většina politiků a při projevech ke stoupencům často improvizuje, aktuální série „přeřeků, zkomolenin a celkové nesrozumitelnosti“ je však podle NYT i při jeho rétorickém stylu mimořádným úkazem.
Trumpovy soudy začínají připomínat známý příběh z pera spisovatelky Agathy Christie. Exprezident po obvinění z politických i soukromých podvodů musí poslouchat zdrcující kritiku z úst svých bývalých spojenců.
Karel Pučelík: Až tam nezbyl žádný. Donalda Trumpa u soudů postupně opouštějí jeho věrní
Názory
„Viktor Orbán, už jste o něm někdo slyšeli?... Je to lídr Turecka,“ uvedl minulé pondělí na mítinku ve státě New Hampshire, načež se záhy opravil. V neděli už Orbánovu zemi uvedl správně na první pokus, následně však naznačil, že podle něj Maďarsko sousedí jak s Ukrajinou, tak s Ruskem.
USA hrozí druhá světová válka
Během stejného vystoupení v Sioux City ve státě Iowa exprezident děkoval za podporu Sioux Falls, což je město v sousední Jižní Dakotě. Správný název dějiště shromáždění uvedl až poté, co mu napověděl jistý republikánský státní zákonodárce.
[[Twitter status: https://twitter.com/TheMessenger/status/1719060348227977325]]
Deník NYT do svého výčtu zahrnul i kuriózní výroky z projevu v polovině září, při němž Trump těsně po slovech o „kognitivně oslabeném“ Bidenovi uvedl, že Spojeným státům hrozí „druhá světová válka“. Kromě toho mluvil o tom, že v roce 2016 ve volbách porazil exprezidenta Obamu, jakkoli jeho soupeřkou tehdy byla bývalá ministryně zahraničí Clintonová. Otázky vyvolávají také jeho nedávné výroky, že jeho příznivci nemusí chodit k volbám, nebo že islamisté z hnutí Hizballáh jsou „velmi chytří“.
Zda tyto momenty nějak souvisí s Trumpovým věkem, není jasné. Vývoje však již začali využívat jeho soupeři v prezidentských primárkách Republikánské strany.
Určitá gesta jsou univerzální napříč kulturami po celém světě, tvrdí Joe Navarro, nejslavnější agent FBI a jeden z nejlepších expertů na řeč těla na světě. V exkluzivním rozhovoru pro newstream.cz se vyjadřuje i k selhání zpravodajských služeb v Izraeli i k tomu, jak číst gesta Vladimíra Putina anebo co můžeme sami zlepšit, abychom uměli lépe vyjednávat.
Agent FBI Joe Navarro: Na Putina nestačí znát řeč těla. Je nutné hledat rozpory mezi tím, co říká a dělá
Leaders
„Tohle je jiný Donald Trump než v roce 2015 a 16... V roce 2016 byl odvázaný, bral zemi útokem. Teď je to prostě jiný člověk. A je to smutný pohled,“ řekl floridský guvernér Ron DeSantis, dříve považovaný za hlavního Trumpova vyzyvatele. Další kandidátka Nikki Haleyová o víkendu naznačila, že Trump už podle ní na vykonávání prezidentské funkce nemá. „Se vší úctou, já zmatená nebývám,“ řekla při vystoupení v Las Vegas.
Prozatím Trump zůstává neohroženým lídrem v poli uchazečů o republikánskou nominaci do nadcházejících voleb. Jeho náskok v celostátních průzkumech mezi republikány se pohybuje okolo 40 procentních bodů. Ve státě Iowa, kde v lednu začne cyklus stranických primárek, by jej pak podle nového průzkumu volilo 43 procent republikánů, zatímco Haleyová a DeSantis za ním shodně zaostali o téměř 30 bodů.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.