Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Uhlobaron Tykač zakládá fond na globální expanzi. Letos čeká obrat 30 miliard

Pavel Tykač, jediný majitel Sev.en Energy
ČTK
Stanislav Šulc
sta

Miliardář působící v energetice se chce zaměřit na společnosti, které opouštějí institucionální investoři i kvůli takzvaným ESG kritériím. Šéfem nového fondu Sev.en Global Investments se stal bývalý manažer ČEZ a dlouholetý Tykačův spolupracovník Alan Svoboda.

Pavel Tykač chce posílit svou pozici v zahraničí. Založil za tím účelem nový investiční vehikl Sev.en Global Investments, který zastřeší strategický mezinárodní rozvoj investic Tykačovy skupiny. Pod vedením Alana Svobody bude dále pokračovat v expanzi zahájené před třemi lety v rámci divize fúzí a akvizic Sev.en Group. Skupina je dnes již zastoupena na třech kontinentech a očekává letošní obrat 1,3 miliardy eur, tedy téměř 32 miliard korun.

„Máme za sebou tři úspěšné roky růstu. Díky uváženému investování, řízenému rozvoji získaných firem i vývoji na komoditních trzích se naše investice násobně zhodnotily. Nebojíme se geografické expanze. Kromě Evropy jsme přítomni také v USA a v Austrálii a intenzivně vyhledáváme další příležitosti,“ připomenul Svoboda dosavadní průběh zahraniční expanze Tykačova impéria.

Daniel Křetínský

Křetínský opět nakupoval. Tentokrát nádraží Zvonařka v Brně

Daniel Křetínský pokračuje v posilování na tuzemském trhu. Podle serveru zdopravy.cz ovládl autobusového přepravce Tourbus a spolu s ním také brněnské nádraží Zvonařka, které prošlo nákladnou rekonstrukcí za sto milionů korun.

Přečíst článek

Jeho tým se nyní chce zaměřit na podniky, které ztrácejí podporu institucionálních investorů. „O řadu sektorů totiž ztrácejí investoři zájem, protože jsou často nešťastně nálepkovány jako nedostatečně „zelené“, udržitelné nebo sociálně rovné. Přitom jsou pro rozvoj ekonomiky a její úspěšnou transformaci i nadále klíčové. Vidíme, že takových příležitostí se objevuje a bude objevovat stále více. Chceme je co nejlépe využít a poskytnout chybějící zdroje, a proto vzniká Sev.en Global Investments, která má silný kapitál, zkušené odborníky, široké obchodní kontakty i další předpoklady uspět,“ dodává Svoboda.

Zaměřeno na těžbu

Mezi významné zahraniční akvizice Svobodova týmu patří například společnost Blackhawk Mining, která je jedním z největších producentů metalurgického uhlí pro výrobu oceli v USA, dále převzetí 50 procent akcií nezávislé energetické společnosti InterGen, která vlastní a provozuje významné plynové a uhelné elektrárny ve Velké Británii a Austrálii, nebo také zisk minoritního podílu v těžební společnosti Corsa Coal, která je dalším významným americkým producentem koksovatelného uhlí v USA. Sev.en Global Investments též buduje globální portfolio pozemků a těžebních práv k různým nerostným zdrojům.

Skupina Sev.en je významným hráčem na energetickém trhu v České republice. Portfolio skupiny zahrnuje v ČR elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárnu Kladno a Teplárnu Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy. S energií skupina obchoduje na propojeném evropském trhu.

Patrik Tkáč otevírá v Bratislavě futuristickou prodejnu potravin

Patrik Tkáč: Potraviny jsou skvělým místem pro testování robota

Slovenský miliardář a byznys partner Daniela Křetínského Patrik Tkáč otevřel v Bratislavě „futuristickou“ prodejnu potravin. Technologickým základem celého konceptu je Jarvis, umělá inteligence a věrný sluha například komiksového Iron Mana. Robot pomáhá zákazníkům s výběrem vína, orientací v prodejně, vede historii jejich nákupů a organizuje rozvoz. Rozhovor Tkáč poskytl slovenskému magazínu Trend.

Přečíst článek

Martin Cígler

Budoucí miliardář Cígler: Vizi prodat firmu nemám, zajímavé nabídce bych se ale nebránil

Hned po sametové revoluci začal Martin Cígler podnikat, vytvořil svůj první účetní program pro firmy. Nyní je společnost Solitea, kterou založil a vede ji, hegemonem podnikového software ve střední Evropě. A dál roste. Její programy využívá přes čtvrt milionu firem v Česku, na Slovensku, v Rakousku, Slovinsku a dalších zemích. Solitea v posledních letech kupuje ve spojení s investiční skupinou Sandberg jednu firmu za druhou a zvětšuje svůj dosah. Má Dotykačku, iDoklad a dalších víc než třicet produktů. Už kolem ní začaly kroužit nadnárodní IT koncerny. Cígler má našlápnuto stát se jedním z nejbohatších lidí v Česku.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme