Musk: Ukažte mi, jak za šest miliard dolarů zničit hlad, a prodám akcie Tesly

Když mi dokážete, jak za šest miliard dolarů vymýtíte hlad ve světě, prodám akcie Tesly a přispěju na to. Organizaci spojených národů to vzkázal miliardář a vizionář Elon Musk v reakci na výzvu – či možná jen rýpnutí – ředitele Světového potravinového programu OSN Davida Beasleyho. Ten vyzval Muska a také druhého nejbohatšího muže planety a spolumajitele Amazonu Jeffa Bezose, že jen procento jejich majetku by pomohlo vyřešit světový hlad.
„Pouhých 6,6 miliardy dolarů by mohlo zabránit smrti 42 milionů lidí,“ prohlásil minulý týden Beasley v souvislosti s jeho žádostí na miliardáře, jako je Musk, aby k akci přistoupili „hned teď a jednorázově“.
[[Twitter status: https://twitter.com/WFPChief/status/1450388737444257797]]
Majitel automobilky Tesla a průkopník soukromých letů do vesmíru s majetkem podle žebříčku agentury Bloomberg ve výši 311 miliard dolarů ale zpochybnil, že jen malé procento jeho majetku by mohlo pomoci vyřešit světový hlad.
Pokud Světový potravinový program OSN „v tomto twitterovém vlákně vysvětlí a přesně popíše, jak mých šest miliard dolarů vyřeší světový hlad, prodám akcie Tesly hned teď,“ napsal Musk na Twitteru.
[[Twitter status: https://twitter.com/elonmusk/status/1454808104256737289]]
Musk je zakladatelem a generálním ředitelem společnosti Tesla vyrábějící elektrická auta, která se minulý týden připojila k hrstce společností v hodnotě více než bilion dolarů.
Jako první firmě se to podařilo před třemi lety Applu. Musk je zhruba 17procentním majitelem Tesly, jejíž akcie se prodávají na newyorské burze.
Fantasy seriál Kolo času podle stejnojmenné knižní ságy se stal historicky největším filmovým projektem u nás. Amazon tu natáčel 163 dní a utratil kolem dvou miliard korun.
Amazon se vrátí do Česka. Natočí tu i druhou řadu Kola času
Enjoy
Se stoupajícím Muskovým majetkem, který vedle Tesly vlastní také vesmírnou společnost SpaceX a další firmy, tak zřejmě začíná stoupat i zájem světa o to, jak Musk přispívá na dobročinné účely. Zatím toho podle dostupných informací – na rozdíl od některých kolegů z první miliardářské ligy jako jsou Bill Gates nebo Warren Buffett a další – moc není.
Do miliardářského klubu dobyvatelů vesmíru, kam vedle Muska patří například také Jeff Bezos se svojí Blue Origin nebo Richard Branson s Virgin Galactic, se v říjnu obul také britský princ William. Tento trojlístek nejbohatších by podle člena královské rodiny měl prostředky raději než do vesmírných závodů investovat do záchrany planety Země.
Komerční vesmírnou stanici se chystá do konce desetiletí vypustit soukromá americká kosmická společnost Blue Origin, kterou vlastní zakladatel internetového prodejce Amazon Jeff Bezos. Na oznámení podniku dnes upozornil zpravodajský server BBC. Zveřejněný propagační materiál uvádí, že komerčně zaměřená stanice Orbital Reef bude moci hostit až deset lidí.
Bezos postaví hotel ve vesmíru. Otevře do konce desetiletí
Zprávy z firem
Není ale pravda, že by vesmírní dobyvatelé do záchrany lidstva a planety neinvestovali. Například Bezos je přesvědčen, že jeho kosmické plány pomohou omezit klimatické změny na Zemi a zajistit budoucnost lidstva. Pro tyto účely založil nadaci pojmenovanou Blue Origin – Club for the Future. Jejím posláním je inspirovat budoucí vědátory k tomu vymyslet, jak by měla vypadat budoucnost lidstva v kosmu. Šel na ní výtěžek z prodeje místa na palubě vesmírné lodi společnosti Blue Origin při její první, letošní cestě ve výši 28 milionů dolarů (asi 587 milionů korun).
Ani Musk není pozadu. Jeho nadace také odmění 100 miliony dolarů autory nejlepších technologií pro zachycení uhlíku v soutěži XPRIZE Carbon Removal, jejímž tématem je boj s klimatickými změnami. Zájemci o výhru mají na řešení úkolu čtyři roky.
V Glasgow začala další konference o klimatu. V Británii se patrně západní státy opět budou mrskat za domnělou škodu na klimatu. Média budou čekat „větší závazky“. Státům z Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky to bude dál jedno. Čína již zveřejnila, že bude do vzduchu oxid uhličitý vypouštět dál v nezmenšené míře. Tolik stručný úvod.
Dalibor Martínek: Můj klimatický coming-out. Nevěřím, a CO2 je fajn
Názory
Evropská unie se chce stát lídrem v transformaci ekonomiky na takzvaně bezemisní. Připravila k tomu celou řadu regulí a cílů. Co to přinese jí samotné a třeba také jednotlivým občanům?
Evropský Green Deal: Jaké jsou jeho příležitosti i rizika
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.