Vatikánem otřásá finanční skandál. Mezi obviněnými je i vlivný kardinál Becciu

Deset lidí obvinil vatikánský soudce v kauze podvodného nákupu nemovitostí v Londýně z církevních peněz. Jsou obviněni z praní špinavých peněz, podvodu, vydírání a zneužití úřadu. Je mezi nimi i italský kardinál Giovanni Angelo Becciu.
Vatikánský Státní sekretariát koupil v roce 2012 na prestižní adrese na Sloane Avenue v londýnské čtvrti Chelsea budovu za 200 milionů dolarů. Církevní peníze šly na obchod prostřednictvím offshoreových fondů a dalších společností a tuto transakci vlivný italský kardinál Angelo Becciu v minulosti obhajoval. Ovšem v červenci 2019 se transakce začaly vyšetřovat kvůli údajným finančním zločinům.
Může jít o miliardy dolarů
Předznamenáním toho, že kauza dospěla do nové fáze vyšetřování, byla v září loňského roku rezignace právě kardinála Becciu, který byl prefektem Kongregace pro blahořečení a svatořečení a také blízkým spolupracovníkem papeže Františka. Becciu se teď stal nejvýše postaveným duchovním ve Vatikánu, který byl obviněn ze zpronevěry a zneužití úřadu.
Pro samotného papeže i celý Vatikán může být případ velmi citlivý a rizikový, protože v minulosti se podobné kauzy zametaly pod koberec a řešily se pouze v rámci vnitřních struktur Svatého stolce. Problémem pro Vatikán je, že soudní proces, jehož první slyšení má proběhnout 27. července, může otevřít i možné další špatné hospodaření s financemi pro veřejnou kontrolu. Experti upozorňují, že celkově se může jednat o miliardy dolarů zneužitých peněz.
Jako akce mafie
Podrobnosti o obvinění 10 lidí pak zveřejnil oficiální web Vatican News (má i svoji českou sekci) v sobotu 3. července. Vatikán tím více komentoval i celou kauzu. „Objevily se prvky, které jsou namířeny i proti kardinálu Giovanni Angelo Becciu, proti němuž je vedeno řízení, jak je normativně stanoveno, pro trestné činy zpronevěry a zneužití pravomoci úřední osoby rovněž ve spolupachatelství, jakož i podplácení,“ uvádí se v novém prohlášení Svatého stolce, které cituje Vatican News.
Například monsignor Mauro Carlino, bývalý tajemník vatikánského Státního sekretariátu, byl podle tohoto webu obviněný z vydírání a zneužití pravomoci. Enrico Crasso, finančník, který po desetiletí spravoval investice Státního sekretariátu, je obviněn z trestných činů zpronevěry, korupce, vydírání, praní špinavých peněz, podvodu, zneužití pravomoci, podstatného falšování veřejné listiny soukromou osobou a padělání soukromé listiny.
Jde o kresbu medvědí hlavy, která patří k hrstce Leonardových obrazů v soukromých rukách.
Da Vinciho vzácná kresba jde do aukce. Vynese stamiliony
Enjoy
Finančník Raffaele Mincione zase podle vyšetřování přiměl Státní sekretariát k úpisu významných majetkových podílů ve fondu, který vlastnil londýnskou nemovitost na adrese Sloane Avenue a získané peníze pak použil na své vlastní spekulativní investice. Mincione byl obviněn ze zpronevěry, podvodu, zneužití pravomoci, zpronevěry a praní špinavých peněz.
Tak bychom mohli pokračovat dál, někteří znalci poměrů ve Vatikánu dokonce tvrdí, že celá kauza připomíná postupy mafie a nasvědčuje dlouhodobému „zločinnému spiknutí“. V kauze jsou obviněny také společnosti HP Finance, Logsic Humanitarne Dejavnosti, Prestige Family Office a Sogenel Capital Investment.
Zásah papeže
Papež František už několik let veřejně říká, že podobné praktiky je potřeba z Vatikánu vymýtit. Samotný fakt, že papež byl připraven schválit obvinění a soudní proces s kardinálem, který byl nejen vysokým členem vatikánské hierarchie, ale také Františkovým přítelem, signalizuje jeho záměr, že pokud jde o finanční delikty, je připraven podniknout další bezprecedentní kroky k očištění pověsti katolické církve.
Foto: ČTK
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.