Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Velká „malá domů“. Muskova nadace poslala většinu svých darů jeho vlastním subjektům

Elon Musk
ČTK/AP
 nst
nst

Z darů nadace Musk Foundation ve výši 237 milionů dolarů měly loni v drtivě většině prospěch další subjekty ovládané nejbohatším člověkem planety.

Majetek charitativní nadace Elona Muska loni nabobtnal na 9,5 miliardy dolarů. Z jejích darů, které činily 237 milionů dolarů, však měly v drtivě většině prospěch další subjekty ovládané nejbohatším člověkem planety.

Údaje jsou součástí posledního daňového přiznání Musk Foundation, které získala agentura Bloomberg News. Ukazují, že organizace získala podporu z milionů akcií společnosti Tesla, které drží.

Celkem 137 milionů dolarů poslala nadace další Muskově neziskové organizaci The Foundation. Jejím smyslem je založení základní a střední školy zaměřené na přírodní vědy, technologie, techniku a matematiku.

Musk Foundation také věnovala 25 milionů dolarů dárcovskému fondu Fidelity Charitable, což je jiný typ filantropické entity, kterou miliardář fakticky kontroluje. Další dary putovaly do nadace X Prize Foundation, několika vzdělávacích organizací v Texasu, Air Force Aid Society a Bostonské univerzity.

Neziskové organizace, které Musk kontroluje, jsou součástí jeho obrovského a rostoucího impéria, které zahrnuje automobilku Tesla, společnost SpaceX či platformu sociálních médií X.

Muskovo čisté jmění tento týden překonalo rekordních 400 miliard dolarů.

Miliardář a majitel sítě X Elon Musk

Musk od Trumpova znovuzvolení zbohatl o více, než kolik Gates vydělal za celý život

Elon Musk se ve středu stal historicky prvním člověkem, jehož jmění překročilo psychologickou hranici 400 miliard dolarů.

Přečíst článek

Ačkoli Musk posílil svou pozici nejbohatšího člověka všech dob, jeho filantropie zůstává podle agentury Bloomberg utlumená. Miliardář prozradil, že za poslední tři roky rozdal celkem zhruba 559 milionů dolarů. Pro srovnání, fond Silicon Valley Community Foundation s aktivy ve výši 13,6 miliardy dolarů v roce 2023, vydal ve zmíněném roce jen na grantech 4,7 miliardy dolarů.

Americký Úřad pro daňovou správu  (IRS) nařizuje, aby nadace rozmístily v průměru pět procent aktiv ročně. Musk však této laťky opakovaně nedosáhl.

Donald Trump

Trump vybírá peníze na zahajovací ceremonii a večírky. Dal třeba Zuckerberg

Inaugurace prezidenta Donalda Trumpa bude velká věc. Ale ne pro každého. Trump vybírá milion dolarů od těch, kdo se jí chtějí účastnit. A mouchy už se lapají.

Přečíst článek

Miliardář a majitel sítě X Elon Musk

Stanislav Šulc: Musk vs. americké soudy aneb může si někdo vysloužit odměnu 56 miliard dolarů?

Americké soudy již podruhé odmítly posvětit výplatu největší odměny v dějinách lidstva. Tu si měl zasloužit Elon Musk za to, že pod jeho vedením v posledních letech radikálně narostla hodnota firmy. To se opravdu stalo a původní podmínky výplaty odměny byly naplněny. Souhlasilo s tím vedení firmy, souhlasili s tím i akcionáři. Soud přesto odmítá uznat legitimitu takového ujednání a výplatě brání. Mají mít soudy až takovou pravomoc na jednání firem?

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Tereza Maxová
video

Tereza Maxová: Péči o děti jsme postupně rozšířili po celé republice

Přečíst článek
Vendula Pizingerová, Dita Loudilová a Katarína Krajčovičová
video

Podcast dobré společnosti: Snahy o dobré věci provází i neúspěchy, říká zakladatelka Kapky naděje

Přečíst článek
Doporučujeme