Viktor Orbán: Evropa upadne do recese, už je to nevyhnutelné

Protiruské sankce se začínají obracet proti Evropské unii, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán ve státním radiu. Podle vlivného evropského politika aktuální problém s energiemi dovede Unii nevyhnutelně do recese.
„Doteď jsem si myslel, že jsme se střelili do nohy,“ začal podle Bloombergu Viktor Orbán svou kritiku protiruských sankcí Evropské unie v rozhovoru pro maďarský státní rozhlas. „Teď si myslím, že se evropská ekonomika spíš střelila do plic a nyní má problémy dýchat,“ dodal Orbán. Podle něj v současnosti sankce činí větší potíže Evropské unii než samotnému Rusku a recese v Unii je nyní nevyhnutelná.
Maďarský premiér je dlouhodobým kritikem nejpřísnějších reakcí proti Rusku, zejména uvalení embarga na dovoz ruské ropy a plynu, které jsou pro fungování Maďarska kritické.
Maďarsko vyhlásilo stav energetické nouze, jehož součástí je zákaz vývozu zdrojů energie. Zrušilo také mnoho let platný cenový strop u energií pro domácnosti s nadprůměrnou spotřebou a plánuje zvýšit domácí těžbu zemního plynu, píše agentura Reuters.
Maďarsko se připravuje na zimu, zakázalo vývoz energií
Politika
„Přestože k nám ruský plyn i nadále teče prostřednictvím dvou hlavních plynovodů, i naši lidi čelí extrémnímu nárůstu cen energií,“ poznamenal Orbán, jehož vláda již ve čtvrtek ohlásila největší podpůrný program pro domácnosti čelící rostoucím nákladům na bydlení. Zároveň se Maďarsko chystá na možný energetický nedostatek na podzim a v zimě.
Návrat k Putinovi?
Viktor Orbán až do začátku ruské invaze na Ukrajinu patřil společně s českým prezidentem Milošem Zemanem k hlavním podporovatelům ruského režimu v Evropské unii. Po 24. únoru se však i on od Vladimira Putina odvrátil a ruskou agresi tvrdě kritizoval.
Dlouholetý spojenec Vladimira Putina, maďarský premiér Viktor Orbán, překvapil politiky i politology. Prozatím dal místo Ruska přednost EU, píše server CNBC. Maďarsko podpořilo žádost Ukrajiny o členství v EU a také přijme ukrajinské uprchlíky.
Nečekaný zvrat. Putin ztrácí dlouholetého spojence, Orbán drží s Evropou
Politika
Zároveň však často komplikoval jednání o protiruských sankcích a často předem deklaroval, že Maďarsko bude vetovat veškerá potenciální omezení dovozu ruských energetických surovin, zejména ropy a plynu. Embargo na ruskou ropu pak nakonec Maďarsko nevetovalo jen kvůli částečné výjimce, kterou získali.
Aktuální Orbánova rétorika pak naznačuje další odklon od silné protiruské politiky Evropské unie. Navíc probíhá ve chvíli, kdy Unie žaluje Maďarsko kvůli porušování právního státu. Toho se Maďarsko mělo dopustit schválením dalších zákonů znesnadňujících život menšinám.
Evropská unie na svém mimořádném summitu na začátku června přijala již šestý balík protiruských sankcí jako odvetu za vpád Moskvy na Ukrajinu. Klíčovou otázkou bylo embargo na ruskou ropu, z jejíhož prodeje Kreml výrazně financuje agresi vůči Ukrajině. Jak vypadají dosavadní sankce? Podívejte se na jejich přehled včetně ruské reakce, jak jej sestavila BBC a server newstream.cz.
Protiruské sankce: Od koho a proti komu a čemu? Podívejte se na jejich přehled
Politika
Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel v úterý oficiálně potvrdil kandidaturu na prezidenta republiky. Do voleb jde s heslem „Vraťme Česku řád a klid“. U příležitosti zahájení jeho volební kampaně připomínáme rozhovor, který Pavel poskytl Newstreamu v rámci letního speciálu Kafe s prezidentem.
Petr Pavel: Vraťme Česku řád a klid. Chci být prezidentem, který mírní vášně
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.