Vinařský miliardář léta tajil identitu před švýcarským berňákem. Teď musí doplatit stovky milionů franků

Francouzský miliardář žijící ve Švýcarsku a zakladatel jedné z největších světových vinařských firem Pierre Castel dostal platební příkaz zaplatit stovky milionů franků na daních na základě soudního rozhodnutí, které zjistilo, že po desetiletí ve Švýcarsku záměrně skrýval svou identitu šéfa globálního nápojového impéria. Daňová ruka zákona přitom dostihla Castela po téměř třiceti letech, napsala agentura Bloomberg.
Odvolací soud v Ženevě potvrdil, že nyní pětadevadesátiletý Castel podával daňová přiznání v letech 1982 až 1994 pod odlišným jménem od toho, pod kterým je široce znám jako zakladatel třetího největšího obchodníka s vínem na světě Nicolas. Dlužné daně vyčíslil soud na přibližně 415 milionů švýcarských franků (asi 10,5 miliardy korun).

Berňák v patách. Američané žijící jinde se kvůli daním vzdávají občanství, život je pak snazší
MoneyRegulace FATCA, která si měla došlápnout na daňové úniky páchané bohatými Američany, dopadá i na běžné Američany žijící v zahraničí. Ti se musejí často zříct občanství, aby jim evropské banky vůbec otevřely bankovní účet. Americké státní pokladně přitom kontroverzní zákon žádné závratné příjmy nepřinesl.
Jméno Castela – jehož celé jméno je jméno je Pierre Jesus Sebastian Castel –, dalších rodinných příslušníků i zúčastněných společností byla sice z rozsudku odstraněna, podrobný popis společnosti a jejího zakladatele ukazuje na jeho identitu, neboť rozsudek obsahuje Castelův rok narození, národnost, rodinný původ a profesní dráhu poskytnutou jeho obhajobou, napsal Bloomberg.
Nejbohatší exulant ve Švýcarsku
Soudní rozhodnutí poskytuje vzácný pohled do záležitostí jednoho z nejvíce tajuplných francouzských miliardářů. Castel byl označován jako nejbohatší daňový exulant ve Švýcarsku poté, co se v roce 1981 po zvolení socialistického prezidenta Francoise Mitterranda přestěhoval do alpské země. A poté se svou rodinou vybudoval z malé obchodní základny v Bordeaux jednoho z největších obchodníků s vínem v Evropě a pivem v Africe.

Rakouští hoteliéři z Ischglu rozšířili pandemii do světa, tvrdí žaloba
PolitikaIschgl, známý lyžováním i bouřlivým nočním životem, se stal před dvěma lety epicentrem epidemie covidu-19. Právě odtud turisté infekci zjevně roznesli i do dalších evropských zemí. Nyní spotřebitelské sdružení žaluje stát i jednotlivé hoteliéry.
Švýcarské úřady zahájily vyšetřování v roce 2017 kvůli podezření, že Castel, který v tamní jurisdikci podával daňová přiznání, byl ve skutečnosti hlavou impéria a vlastnil oficiálně nepřiznané jmění. Castel stál podle informací soudu v čele rozlehlé sítě více než 215 společností ve 40 zemích, což ovšem v daňových přiznáních neuvedl.
Během vyšetřování Castelovi zástupci přiznali, že v letech 2007 až 2011 „vynechali určité prvky“ jeho příjmů a majetku. Řekli, že potřebné dokumenty týkající se majetku bylo těžké najít, protože Castel praktikoval starý způsob obchodního jednání ve formě „podávání rukou a ústních domluv“.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.