Za čtyři vyhozené maximálně jeden najatý. Musk hájil svoji misi zefektivnění chodu vládních agentur

Nejbohatší muž světa Elon Musk, jehož republikánský americký prezident Donald Trump pověřil zefektivněním státní správy, na briefingu v Oválné pracovně v úterý obhajoval své plány na snížení federálních výdajů a odmítl nařčení z netransparentnosti. Trump na zmíněném briefingu nařídil americkým úřadům s Muskem úzce spolupracovat na snížení počtu federálních zaměstnanců a připravit seznamy pracovníků, kteří mohou být propuštěni nebo jejichž místa mohou být zcela zrušena.
Trumpem podepsané nařízení ukládá federálním agenturám spolupracovat na snižování stavu státních úředníků s Muskem vedenou skupinou pro zefektivnění státní správy DOGE. Podle serveru Axios příkaz mimo jiné uvádí, že tým pracovníků DOGE bude nasazen v každé vládní agentuře za účelem dohledu na nábor. Nařízení stanoví pravidla, podle nichž musí vládní agentury přijmout maximálně jednoho zaměstnance na každé čtyři odcházející pracovníky. Agentury budou zároveň muset brzy vypracovat plány rozsáhlého propouštění v souladu s příslušnými zákony. Příkaz ze škrtů vyjímá ty zaměstnance, jejichž práce je klíčová pro národní bezpečnost, veřejnou bezpečnost, vymáhání práva a prosazování imigračních zákonů.
V Silicon Valley se schyluje k zajímavému střetu dvou mocných miliardářů. Elon Musk vymyslel kličku, jejíž prostřednictvím by chtěl ovládnout společnost OpenAI, a to za pouhých 100 miliard dolarů. Nacenění firmy přitom je mnohem vyšší. Střet dvou dávných přátel, kteří OpenAI založili, se tak dostává do dalšího kola. Samu Altmanovi se tak komplikuje snaha přetvořit OpenAI ve funkční byznysovou entitu.
Elon Musk chce ovládnout OpenAI. Jde na to přes neziskovku
Zprávy z firem
Mnozí státní zaměstnanci jsou členy odborů, což znamená, že jakékoli velké propouštění nebo snižování počtu zaměstnanců musí být v souladu s jejich kolektivními smlouvami. Zaměstnanci státní správy, kteří nejsou členy odborů, rovněž požívají ochrany zaměstnání podle federálních zákonů.
Majitel automobilky Tesla, aerokosmické společnosti SpaceX a sociální sítě X v černé kšiltovce s Trumpovým volebním sloganem na briefingu hájil svou novou roli nevoleného představitele Trumpovy administrativy, jemuž prezident udělil bezprecedentní pravomoci rozpustit části americké federální vlády, napsala agentura Reuters. Úřad DOGE sklízí kritiku mimo jiné od opozičních demokratů, kteří poukazují na jeho neprůhlednost. Na briefingu v Bílém domě byl přítomen i Muskův čtyřletý syn - X Æ A-Xii - neboli zkráceně X, který je jedním z Muskových 12 potomků.
Musk označil snižování počtu státních zaměstnanců za krok vycházející ze „zdravého rozumu“, nikoli za „radikální a drakonická opatření“. „Lidé si zvolili masivní vládní reformu a tu také dostanou,“ řekl Musk. „O tom je demokracie,“ dodal s tím, že plně očekává, že jeho rozhodnutí budou zkoumána. „Není to tak, že bych si myslel, že mi něco prostě projde,“ uvedl Musk, jenž o federálních zaměstnancích řekl, že jsou „nevolená, čtvrtá, neústavní složka vlády“, která má „větší moc než kterýkoli volený zástupce“. Musk tvrdí, že s Trumpem hovoří skoro denně.
„Snížení federálních výdajů není volitelné,“ uvedl Musk. „Je to nutné. Je to nutné k tomu, aby Amerika jako země zůstala solventní,“ dodal.
Na briefingu také Musk obdržel dotaz týkající se jeho nepravdivého tvrzení, že Spojené státy posílají do Pásma Gazy kondomy za miliony dolarů. Odpověděl, že se může dopustit nepřesností, které je správné uvádět na pravou míru.
Tomu se říká obchodní válka: po vyhlášení cla na Kanadu, ke kterým přistoupila Trumpova administrativa, se stupňuje odveta. Nyní Ontario torpédovalo smlouvu se Starlinkem.
Musk také někdy prohrává. Kanaďané odmítli jeho družice
Leaders
Vlastníkem firmy Palantir, která dodává a analyzuje velká data pro obranné a státní účely, je Peter Thiel. Bývalý kolega a kamarád Elona Muska, sponzor a učitel viceprezidenta J.D. Vance.
Státní zaměstnanci brečí, nám se daří, pochvaluje si Palantir. Firma, kterou vlastní Muskův kamarád
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.