Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zelenskyj se z Prahy přesunul na Slovensko. Perspektiva Ukrajiny je v NATO, řekla Čaputová

Ukrajinský prezident Zelenskyj přijel na návštěvu Slovenska, kde ho přijala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
ČTK
 ČTK

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel na návštěvu Slovenska. Odpoledne ho slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uvítala na nádvoří prezidentského paláce v centru Bratislavy. Zelenskyj se při své první návštěvě Slovenska od loňské invaze Ruska na Ukrajinu sejde také se slovenským premiérem Ľudovítem Ódorem a předsedou parlamentu Borisem Kollárem. Po společném jednání Čaputové se Zelenským oba vystoupili na tiskové konferenci. Perspektiva Ukrajiny je v NATO, spravedlivý mír musí respektovat územní celistvost Ukrajiny, řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Čaputová také ohlásila spolupráci obou zemí při výrobě munice či vývoji nového typu houfnice. Zelenskyj poděkoval za slovenskou solidaritu a pomoc Ukrajině, která se od loňského února brání ruské invazi.

"Nikoliv Rusko či jiná země má rozhodovat o členství suverénního státu v nějakém společenství, ale má to být rozhodnutí tohoto suverénního státu a samozřejmě zemí, které toto společenství tvoří," prohlásila Čaputová. Dodala, že od nadcházejícího summitu Severoatlantické aliance očekává poskytnutí vize Kyjevu o jeho členství v organizaci po ukončení války na Ukrajině a také prohloubení praktické a politické spolupráce mezi NATO a Ukrajinou.

Zelenskyj řekl, že by uvítal, kdyby NATO, jehož vrcholná schůzka se uskuteční příští úterý a středu ve Vilniusu, poskytlo jeho zemi záruky do té doby, než se stane členem aliance.

Podle Čaputové Ukrajina jako oběť nevyprovokované agrese má plné právo očekávat pomoc ze zahraničí; prezidentka zároveň vyjádřila přesvědčení, že Kyjev bude úspěšný ve své obraně.

Čaputová oznámila, že Slovensko a Ukrajina budou spolupracovat při výrobě munice a také nového typu houfnice a že slovenské firmy se zapojí do odminování ukrajinského území. Slovensko v rámci komerčního kontraktu už dodalo Ukrajincům samohybné houfnice Zuzana 2 vlastní produkce a vyrábí odminovací systémy.

Jiří Hynek: Demokracie musí válčit chytře. K tomu směřují také inovace českých firem

Jiří Hynek: Demokracie musí válčit chytře. K tomu směřují také inovace českých firem

České firmy by se mohly významně podílet na poválečné obnově Ukrajiny a budování tamního obranného průmyslu. „Také tady můžeme školit odborníky, kteří by se pak na Ukrajinu vraceli,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Souvisí to podle něj i s problematikou migrace. Je mnohem lepší poskytnout zemím jako Ukrajina pracovní příležitosti na jejich území, než je personálně vysávat.

Přečíst článek

Slovensko podle Čaputové masivně vojensky pomáhalo Ukrajině, které už poskytlo to, co bylo možné předat. Bratislava dříve darovala Kyjevu například stíhačky MiG-29, systém protivzdušné obrany S-300, bojová vozidla pěchoty, odminovací zařízení a vrtulníky.

Zelenskyj dnes přiletěl na Slovensko českým vládním speciálem z Prahy, kam zavítal už ve čtvrtek večer a kde se postupně sešel s vrcholnými českými politiky.

Bývalý slovenský premiér a šéf sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico, jehož strana se těší největší popularitě před zářijovými předčasnými parlamentními volbami na Slovensku, se dříve během dnešního dne podle slovenských médií postavil proti vstupu Ukrajiny do NATO. Expremiér novinářům také řekl, že je důležité poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky, podle něj by ale Ukrajina měla být nárazníkem mezi Ruskem a aliancí. Fico rovněž dlouhodobě odmítá dodávky zbraní, které po zahájení ruské invaze poskytlo Ukrajincům mimo jiné Slovensko.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Američané se sejdou příští týden s Rusy, aby připravili summit

Kovanda: Za neochotu Ruska ke klidu zbraní na Ukrajině by pykala Čína i Slováci a Maďaři

Přečíst článek
Doporučujeme