Zelenskyj: Válka je v nové fázi, Rusko vyděsí jen vojensky soběstačná Ukrajina

Válka s Ruskem se s příchodem zimy ocitla v nové fázi, a byť letní ukrajinská protiofenziva nepřinesla kýžené výsledky, Ukrajina se nevzdá. V rozhovoru s agenturou AP to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se soustředí na posílení domácí zbrojní výroby. Kyjev se proto obrací na spojence, aby mu poskytli výhodné půjčky a licence na výrobu a opravy jejich zbraní.
„To je cesta ven,“ prohlásil Zelenskyj s poznámkou, že nic neděsí Rusko víc než vojensky soběstačná Ukrajina. Ta se vojenské agresi svého rozlohou výrazně většího souseda brání už více než 20 měsíců, pomáhají jí v tom mnohé západní země dodávkami zbraní. Kyjev chce zároveň navýšit domácí zbrojní výrobu, aby země nebyla závislá na vnějších dodavatelích.
Vláda na tento účel vyčlenila značnou část rozpočtu, tamní zbrojní firmy produkují mimo jiné bezpilotní letouny, ale rodící se průmysl nestačí zajistit to, co je potřeba k rozhodujícímu posunu v boji proti lépe zásobenému Rusku, píše AP. Kyjev se proto nyní obrací na západní spojence, aby mu nabídli výhodné půjčky a kontrakty na výrobu zbraní. Zelenskyj podle AP například při své cestě do Spojených států vyzval americké představitele, aby jeho zemi poskytli levné úvěry a licence na výrobu amerických zbraní.
Sázka na soběstačnost
„Pokud se naše výroba stane silnou, velmi výkonnou, budeme závislí hlavně na sobě. Rusko chápe, že všechny jeho plány na destabilizaci, expanzi a okupaci Ukrajiny skončí,“ míní ukrajinský prezident, podle něhož je zároveň nutné Moskvě zabránit obcházet západní sankce a vyrábět zbraně, v nichž využívá součástky pocházející z jiných zemí.
Ukrajina potřebuje další zbraně a Česko jí je nepřestane dodávat. Prohlásila to předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v sídle ukrajinského parlamentu v Kyjevě. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila si Ukrajina zaslouží další podporu i proto, že proti ruské agresi nebojuje pouze za sebe, ale také za další evropské demokracie. Oba politici se během připomínky výročí hladomoru z let 1932 až 1933 shodli, že Rusko se stejně jako tehdy pokouší opět zlikvidovat Ukrajince.
Pekarová a Vystrčil v Kyjevě: Česko dodá další zbraně, bojujete i za nás
Politika
Kyjevu zároveň dělá starosti to, aby současná válka mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás neodvedla v kritickém okamžiku globální pozornost od ruské invaze na Ukrajinu jinam. Mohlo by to snížit mezinárodní pomoc a omezit schopnost Ukrajinců se bránit. Ukrajina nicméně neupřesnila, zda otřesy na Blízkém východě už mají hmatatelný dopad na dodávky zbraní nebo finanční prostředky, píše AP. Ukrajinci podle svého prezidenta chápou, že musejí „bojovat“ i o to, aby ve světě udrželi pozornost věnovanou ruské vojenské agresi.
Zelenskyj v rozhovoru, který agentuře poskytl během cesty do Charkovské oblasti, mimo jiné také uvedl, že válka se nyní nachází v nové fázi. „Zima jako celek je nová fáze války,“ uvedla hlava státu. Očekává se, že zimní měsíce zkomplikují boje poté, co letní protiofenziva nepřinesla kýžené výsledky, píše AP.
Klíčové součástky pro vojenské vrtulníky, které vyrábí česká firma První brněnská strojírna (PBS) Velká Bíteš, se dostaly do Ruska i po začátku invaze na Ukrajinu. Stalo se tak skrze třetí firmy v Kazachstánu a v Indii, tvrdí ukrajinský server The Kyiv Independent, který zveřejnil reportáž, jež se zakládá na zjištění ukrajinské nevládní organizace State Watch. Podle ní tak firma mohla porušit sankce zavedené proti Rusku Evropskou unií. Česká společnost podle ukrajinského serveru pochybení odmítá.
Česká firma dodávala Rusku během války klíčové součástky pro vojenské vrtulníky
Zprávy z firem
„Chtěli jsme rychlejší výsledky. Z tohoto pohledu jsme bohužel nedosáhli požadovaných výsledků. To je fakt,“ zhodnotil protiofenzivu Zelenskyj. Ukrajina podle něj nedostala od spojenců všechny zbraně, které potřebovala, a roli hraje také omezená velikost jeho armády. „Není dostatek síly k rychlejšímu dosažení požadovaných výsledků. Ale to neznamená, že bychom se měli vzdát,“ zdůraznil prezident, podle něhož Ukrajinci bojují za to, co je jejich.
A poslední měsíce přinesly z pohledu Kyjeva i několik pozitivních momentů - Ukrajině se podle něj podařilo dosáhnout postupných zisků proti lépe vyzbrojenému a opevněnému nepříteli, po ukrajinských útocích zeslábla ruská černomořská flotila a funguje dočasný Kyjevem zřízený koridor pro vývoz ukrajinského obilí.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.