Zemřel Calisto Tanzi. Stál u jednoho z největší bankrotů evropských dějin

Jeho firma zbankrotovala kvůli chybějícím 14 miliardám eur. O peníze přišlo 100 tisíc drobných investorů.
Ve věku 83 let v sobotu zemřel na zápal plic zakladatel italské mlékárenské společnosti Parmalat Calisto Tanzi. Bankrot Parmalatu se v roce 2003 zařadil mezi největší finanční skandály v Evropě.
Tanzi byl v důsledku bankrotu odsouzen k mnohaletému odnětí svobody. Vzhledem ke svému pokročilému věku však mohl část trestu absolvovat ve formě domácího vězení, napsala agentura APA.
Manko 14 miliard eur
Firma Parmalat zkrachovala poté, co se ukázalo, že na jejích účtech chybí 14 miliard eur. Bankrot připravil o úspory přes 100 tisíc drobných investorů.
Vyšetřování zjistilo, že firma po léta nadhodnocovala své zisky a tržby. Tanzi absolvoval několik soudních procesů a byl shledán vinným mimo jiné z manipulací s akciovým trhem a z podvodného bankrotu.
Tanzi se narodil v roce 1938 v malém italském městě Collecchio, kde ve věku 22 let převzal dědečkovu lokální mlékárenské firmu. Z té pak vybudoval obří podnik se zhruba 130 závody po celém světě. Jeho podnikatelské impérium zahrnovalo také například prvoligový fotbalový klub či televizní síť.

Krachující Mozartovy koule zůstanou doma. Chce je zachránit rakouská Heidi Chocolat
Zprávy z firemChybějící turisté srazili výrobce Mozartových koulí na pokraj insolvence. Záchranné lano mu teď hází dceřiná firma známého Julia Meinla.

Trendy v jídle pro rok 2022. Co nám bude chutnat, jak, kde a co se bude vařit
EnjoyJsme zase o rok starší, zkušenější a nejspíš i o rok tlustší. Gastronomie a jídlo obecně patří mezi oblasti, na nichž se takřka dvouletá pandemie podepsala nejcitelněji. Změnili jsme svoje stravovací návyky i způsob nakupování. Více vaříme, častěji jíme doma, více o jídle přemýšlíme. Co nám to v příštím roce přinese? Na co bude zaměřená pozornost a o čem se mluví nejen mezi šéfkuchaři? Nechte se inspirovat deseti trendy pro letošní rok.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.