Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zemřel Jean-Marie Le Pen. Někdejšímu vůdci francouzské krajní pravice bylo 96 let

Zemřel Jean-Marie Le Pen. Bylo mu 96 let
Profimedia
 ČTK

Ve věku 96 let v úterý zemřel Jean-Marie Le Pen, někdejší vůdce francouzské krajní pravice a zakladatel strany Národní fronta (FN), později přejmenované na Národní sdružení (RN). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na jeho blízké.

„Jean-Marie Le Pen obklopen svou rodinou byl dnes ve 12:00 povolán zpět k Bohu,“ uvedla rodina v prohlášení zaslaném agentuře AFP. Šestadevadesátiletý Le Pen, který byl dlouhodobě nemocný, zemřel v nemocnici v pařížském regionu, kde byl před několika týdny hospitalizován.

Le Pen otřásl francouzskou politickou scénou, když se v roce 2002 nečekaně dostal do druhého kola prezidentských voleb proti Jacquesu Chiracovi, a to díky své dravé kombinaci populismu a charismatu, píše agentura Reuters.

V čele strany ho vystřídala jeho dcera Marine Le Penová, která se od té doby třikrát ucházela o prezidentský úřad a ze strany, nyní označované jako Národní sdružení (RN), učinila jednu z hlavních politických sil v zemi. Jeho vnučka Marion Maréchal-Le Penová byla také členkou Národního sdružení a byla poslankyní francouzského Národního shromáždění. Le Pen se z politického života postupně stahoval od roku 2011.

Provokatér a popírač holocaustu

Le Pen jako polarizující postava francouzské politiky byl známý svou plamennou rétorikou proti imigraci a multikulturalismu, jež mu vynesla mnoho příznivců, ale i široké odsouzení, píše agentura AP. Zapsal se také kontroverzními výroky včetně popírání holocaustu a návrhu na násilnou izolaci lidí s AIDS ve speciálních zařízeních z roku 1987. Le Pen nikdy nevyjádřil lítost nad svými excesy, které mu vynesly i několik soudních rozsudků.

Izraelský server Times of Israel (ToI) dnes zesnulého označil ho za „ultranacionalistického provokatéra, který byl několikrát odsouzen za popírání holocaustu a který měl sklony k rasistickým a antisemitským výrokům“.

Současný předseda RN Jordan Bardella potvrdil Le Penovu smrt na síti X a vyjádřil soustrast rodině a především dceři Marine. Místopředseda strany Sébastien Chenu vzdal hold „nesmírnému vlastenci, vizionářovi ztělesňujícímu odvahu“, který „nesl naděje milionů Francouzů“.

Marine Le Penová

Karel Pučelík: Le Penová svrhla Barniera, půjde teď i po Macronovi?

Francouzští poslanci vyslovili ve středu večer nedůvěru menšinovému kabinetu Michela Barniera. Země se propadá do čím dál vážnější politické krize. Míč je nyní na straně prezidenta Emmanuela Macrona, kterému však možnosti pomalu ubývají. Začíná se mluvit i o jeho konci.

Přečíst článek

Zdrženlivě se k úmrtí Le Pena vyjádřil Elysejský palác. „Jako historická postava krajní pravice hrál téměř 70 let ve veřejném životě naší země svou roli, kterou rozsoudí až dějiny,“ uvedl prezidentský palác ve strohém prohlášení, které agentura DPA označila za nanejvýš stručné ve srovnání s reakcemi na jiná úmrtí.

„Byl to rasista. Antisemita. Kolonialista. Nostalgik za vichystickým režimem,“ řekl dnes o Le Penovi generální tajemník Socialistické strany Pierre Jouvet.

V ulicích francouzských měst dnes stovky lidí Le Penovo úmrtí dokonce oslavovaly za zpěvu a odpalování zábavní pyrotechniky, zaznamenala agentura AFP. „Měli bychom oslavovat, když zemřou tak nenávistné osoby,“ řekla AFP 20letá studentka politologie Louise Delporteová.

François Bayrou

Francie pokročila na cestě k nové vládě. Ministry vybere centrista Bayrou

„Je mi jasné, že můj úkol bude těžký. Potřebujeme sjednotit lid. Každý ví, že ta cesta bude dlouhá,“ řekl François Bayrou po svém jmenování prezidentem Emmanuelem Macronem.

Přečíst článek

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Emmanuel Macron se cynickou politikou udržel u moci. „Macronismus“ je ale v troskách

Francouzský prezident Emmanuel Macron celé léto překvapoval, udivoval i pohoršoval. Jeho plán nakonec vyústil ve velmi podivnou konstelaci, kdy prezident zachránil to nejdůležitější, ale kolem něj zůstává spoušť a zmar.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Francouzský soud zakázal Marine Le Pen kandidovat v příští prezidentských volbách

Karel Pučelík: Le Penová měla z europarlamentu dojnou krávu. Její prezidentská kandidatura je po verdiktu v troskách

Přečíst článek
Rozpočet

Premianti a průšviháři. Nová studie porovnává, komu se (ne)daří krotit veřejné finance. Jak si vede Česko?

Přečíst článek
Doporučujeme