Zemřel Jimmy Carter. Prezident, který umetl cestu Reaganovi
Zemřel bývalý americký prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Jimmy Carter. Letos v říjnu mu bylo 100 let. Demokrat Carter vykonával prezidentskou funkci mezi lety 1977 a 1981. V roce 1982 se svou ženou Rosalynn založil Carterovo centrum (The Carter Center), kde pracoval další čtyři desítky let. Náplní centra bylo nastolit mír, bojovat proti nemocem a budovat naději. V roce 2002 Carter obdržel Nobelovu cenu za mír.
Jimmy Carter (1924-2024) byl 39. prezidentem Spojených států amerických a jedním z nejdéle žijících prezidentů v historii USA. Narodil se 1. října 1924 v Plains v Georgii jako James Earl Carter Jr. do farmářské rodiny. Před vstupem do politiky sloužil v námořnictvu, kde pracoval v jaderném programu ponorkového loďstva.
Jeho politická kariéra začala v Georgii, kde byl v letech 1971 až 1975 guvernérem. V roce 1976 překvapivě vyhrál prezidentské volby jako málo známý kandidát z jihu, když porazil úřadujícího prezidenta Geralda Forda.
Být šlechticem musí být paráda, myslí si velká část lidí. Skutečnost je ale o poznání složitější. Své o tom ví jeden z nejpopulárnějších členů tuzemské šlechty William Rudolf Lobkowicz. Ten má ve slavném rodu na starosti mimo jiné digitální aktivity. A i díky tomu se setkal s Milanem Šemelákem. Ten nyní slovutnému rodu pomáhá ujasnit si, kým vlastně tradiční šlechta chce být v 21. století a jak se kvůli tomu musí proměnit. Dvojrozhovor s inspirativními muži původně vyšel v letním vydání magazínu Newstream CLUB a nyní si jej můžete poprvé přečíst v rámci Inventury 2024 byznysového portálu newstream.cz.William Rudolf Lobkowicz a Milan Šemelák: Lobkowiczové jsou „v byznysu“ už 700 let. Taková perspektiva může inspirovat každého
Leaders
Úspěchy na mezinárodní scéně, kritika doma
Carterovo prezidentství (1977 až 1981) provázeno řadou úspěchů i neúspěchů. V domácí politice čelil Carter obtížným ekonomickým podmínkám včetně vysoké inflace, nezaměstnanosti a energetické krize. Zavedl komplexní energetický program, který podporoval úspory energie a alternativní zdroje. Prosadil vytvoření ministerstva energetiky a ministerstva školství.
V zahraniční politice dosáhl několika významných úspěchů. Kromě dohod z Camp Davidu mezi Egyptem a Izraelem vyjednal také Panamské smlouvy, které zajistily předání Panamského průplavu pod panamskou kontrolu. Pokračoval v politice détente se Sovětským svazem a podepsal dohodu SALT II o omezení strategických zbraní.
Největší krizí jeho prezidentství se stalo zadržování amerických rukojmích v Íránu po islámské revoluci v roce 1979. Neúspěšný pokus o jejich osvobození v dubnu 1980 (operace Eagle Claw) významně poškodil jeho popularitu. Rukojmí byli propuštěni až v den inaugurace jeho nástupce Ronalda Reagana v lednu 1981.
Carter prosazoval politiku založenou na lidských právech a morálních hodnotách, což někdy vedlo ke konfliktům s tradičními americkými spojenci. Jeho administrativa také normalizovala diplomatické vztahy s Čínou.
Ve Spojených státech opět výrazně vzrostl počet lidí, kteří nemají trvalé bydliště, a statistika o bezdomovectví vedená od roku 2007 tak letos dosáhla nového rekordu. Vláda to oznámila s tím, že vývoj způsobila souhra různých faktorů včetně nedostupnosti bydlení, ukončení pandemických sociálních opatření a problémů s přijímáním migrantů. Negativní trend pokračuje v době, kdy města napříč USA začala kriminalizovat spaní na ulici.V USA prudce roste počet bezdomovců, mezi nimi jsou i rodiny s dětmi
Money
Aktivní exprezident
Po odchodu z prezidentského úřadu se Carter stal jedním z nejaktivnějších bývalých prezidentů. V roce 1982 založil společně s manželkou Rosalynn Carterovo centrum, které se zaměřuje na podporu lidských práv, demokracie a řešení konfliktů po celém světě. Za své humanitární úsilí získal v roce 2002 Nobelovu cenu míru.
Carter byl průkopníkem v oblasti mírového řešení konfliktů a preventivní diplomacie. Pod jeho vedením Carterovo centrum dohlíželo na demokratické volby v mnoha zemích, pomáhalo v boji proti nemocem v rozvojových zemích a angažovalo se v mírovém zprostředkování.
V osobním životě byl Carter známý svou hlubokou křesťanskou vírou, skromným životním stylem a dlouholetým manželstvím s Rosalynn. Byl také produktivním autorem, napsal přes 30 knih o politice, diplomacii, náboženství a svém životě.
Není ani vítězem, ani poraženým, přesto se bez něj žádná politická inventura uplynulého roku neobejde. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu i v minulém roce dělal to, co mu vychází po celou politickou kariéru – vyvlékal i ze situací, kdy už to s jeho budoucností vypadá bledě. A nejspíš v tom bude pokračovat i napřesrok.Benjamina Netanjahua hned tak něco nezdrtí. Jak dlouho se polarizující politik ještě udrží u moci?
Politika
I po odchodu z aktivního veřejného života zůstal Carter respektovanou osobností, která se nebála kritizovat politický vývoj bez ohledu na stranickou příslušnost. Jeho odkaz spočívá především v jeho poválečné humanitární práci a neúnavném úsilí o mír a lidská práva, které daleko přesáhlo jeho prezidentské období.
Carter představuje vzácný příklad politika, který měl větší vliv a dosáhl významnějších úspěchů po svém prezidentství než během něj. Jeho život je příkladem toho, jak lze využít vysoké postavení k prosazování humanitárních cílů a služby lidstvu.
Den smutku 9. leden
Jimmy Carter byl člověk zásad, víry a pokory. Uvedli to dosluhující americký prezident Joe Biden a první dáma USA Jill k úmrtí prezidenta z let 1977 a 1981. Biden na 9. ledna vyhlásil státní smutek za zesnulého exprezidenta, oznámil Bílý dům.
Ať na svatého Štěpána nebo o něco dřív, politici mluví a mluví. Takže jsme se postupně dozvěděli od šéfa Senátu Vystrčila, že: stav země je lepší než ukazuje nálada jejích obyvatel. Od exprezidenta Miloše Zemana, a to hned několikrát, že: Vláda Petra Fialy jsou političtí amatéři. A od premiéra Fialy, že Češi si umí vždy poradit. Politický diář Jany Havligerové: Probůh Fialo, proč o Vánocích?
Názory
„Dnes Amerika a svět přišly o mimořádného lídra, státníka a humanistu,“ uvedli Bidenovi, kteří Cartera označili za „drahého přítele“. Tak o něm podle prezidentského páru smýšleli i lidé, kteří se s Carterem nikdy nesetkali. Každý, kdo chce vědět, co znamená žít smysluplný život, by měl se měl učit u Cartera, „muže zásad, víry a pokory“, zdůraznili Bidenovi.
Zvolený prezident Donald Trump prohlásil, že Carter byl prezidentem v rozhodující době pro Spojené státy a dělal vše pro zlepšení životů Američanů, vyzdvihl Trump. Jako obhájce míru či lidských práv Cartera vyzdvihli francouzský prezident Emmanuel Macron či britský král Karel III. a premiér Keir Starmer.
Slovenský premiér Robert Fico se přepočítal. Sázel na to, že Slovensko bude moci i po 1. lednu 2025 odebírat plyn nadále z východu, přes Ukrajinu. Akorát by se obchodně jednalo o ázerbájdžánský plyn. Jenže molekuly by nejspíše zůstaly ruské. Pročež tenhle plán ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl.Lukáš Kovanda: Fico se přepočítal. Vítězem jeho šarvátky se Zelenským bude Trump
Názory
V příštích týdnech se uzavře kancléřská epizoda sociálního demokrata Olafa Scholze. V únoru si němečtí voliči vyberou nového šéfa vlády, Scholz to ale téměř jistě nebude. Proč se z respektovaného politika stal za tři roky kancléř, kterého vlastní strana v kampani raději schovává?Olaf Scholz svou šanci promarnil. Kdo bude jeho nástupce a najde Německu nový směr?
Politika