Zemřel Jiří Kunert, legenda českého bankovnictví
Po těžké nemoci v jedenasedmdesáti letech odešel bankéř Jiří Kunert. Dlouholetý šéf Živnostenské banky, posléze UniCredit Bank, letitý prezident České bankovní asociace. Kunert byl jednou z klíčových postav tuzemského polistopadového bankovnictví.
Jiří Kunert zasvětil bankovnictví celý život - v bance začal hned po škole, v roce 1976. Byl jedním z architektů polistopadové transformace českého bankovnictví. Z čela představenstva UniCredit Bank odešel na jaře roku 2019, tento finanční ústav přitom řídil třicet let.
S bankou, jejíž transformaci z komunistické instituce na tržní vedl, se ale před pěti lety Kunert úplně nerozloučil. Dosud působil v čele dozorčí rady UniCredit Bank. Zprávu o jeho úmrtí oznámila veřejnosti banka. „Ztratili jsme osobnost a bankéře s obrovským srdcem, vynikajícího odborníka, který stál u zrodu tuzemského moderního bankovnictví, a který více než tři dekády úspěšně rozvíjel naši UniCredit Bank a její předchůdkyni Živnostenskou banku,“ uvedl jménem představenstva Jakub Dusílek, generální ředitel UniCredit Bank. Banka také oznámila, že na centrále v Želetavské ulici zřizuje pietní místo.
Bankéř elegán
Jiří Kunert začínal svou kariéru bankéře po studiích financí na VŠE v Praze v Československé obchodní bance, poté působil na pobočce Živnostenské banky v Londýně, pak v Praze. Živnobanka byla v bývalé ČSSR hlavní bankou pro devizový styk se zahraničím. Po roce 1989 se Jiří Kunert stal ředitelem banky a vedl její transformaci. „Při zrušení tuzexových účtů, na které měla banka monopol, začala Živnostenská banka prakticky od nuly. V roce 1990 dostala Živnobanka licenci a začala podnikat, měla 40 korporátních klientů, zejména podniky v cestovním ruchu. V roce 1991 již dva tisíce klientů,“ popsal Kunert na konferenci 100 let českého bankovnictví.
Vedl také privatizaci banky - původně ji koupila rakouská HVB, v roce 2007 ji od Rakušanů získala italská Unicredito Italiano, Kunert pracoval pro italskou skupinu několik let také na Slovensku. Živnobanka na rozdíl od ostatních velkých bank během transformace průmyslu v devadesátých letech nespadla do pasti problematických úvěrů a stát ji nemusel očišťovat.
Kunert stál u zrodu České bankovní asociace, roky byl jejím prezidentem. S Pavlem Kysilkou z České spořitelny a Pavlem Kavánkem z ČSOB platili za hlavní autority novodobého českého bankovnictví. „Živnostenská banka zaujala po vzniku československého státu vedoucí postavení jak v bankovnictví, tak v hospodářském životě a dokázala se rychle přeorientovat na moderní styl práce. Na její tradici jsme v UniCredit Bank hrdě navázali. V uplynulých letech jsme prožili několik významných událostí a úspěchů. První přeshraniční bankovní fúze české a slovenské pobočky, sjednocení služeb pod silnou finanční skupinu UniCredit Bank i budování silného korporátního, privátního a retailového bankovnictví ještě více posílilo naši pozici lídra na trhu. Je nám ctí, že díky našim klientům, jejich rodinám a firmám můžeme být společně po několik dekád hybatelem nejenom dějin, ale především tuzemské ekonomiky,“ řekl Kunert na zmíněné konferenci ke sto letům bankovnictví.
Bankéř Jiří Kunert byl celý život velkým milovníkem umění, v posledních letech aktivně podporoval především vážnou hudbu.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.