Zemřel slovenský podnikatel Majský, někdejší šéf automobilky Liaz

Známý slovenský podnikatel Jozef Majský zemřel ve věku 78 let, oznámila slovenská média s odvoláním na jeho syna. Připomněla, že svého času byl ve své vlasti odsouzen za tunelování nebankovních společností. Majského společnosti Sipox na počátku tisíciletí patřila česká automobilka Liaz v Mnichově Hradišti a sám Majský si v českém vězení odpykával trest uložený na Slovensku, než byl podmínečně propuštěn.
„Byl jsem tam jako v domově důchodců. Jdete si ven zakouřit, na pokoji jste dva. Televizor, vše,“ popsal pobyt v českém vězení Majský podle listu Sme. Deník v listopadu 2022 připomněl, že podnikatelův případ patřil na slovenských soudech k evergreenům. Uběhlo totiž 18 let, než byl v červenci 2020 definitivně odsouzen k devíti letům za podvod na nebankovních společnostech BMG Invest a Horizont Slovakia. Ale na svobodu vyšel už předloni v únoru, protože české soudy ho podmínečně propustily už po roce a půl, napsal deník.
BMG Invest a Horizont Slovakia v minulosti nabízely klientům nereálně vysoké úroky z vkladů. V roce 2002 zkrachovaly a desetitisíce klientů připravily o několik miliard tehdejších slovenských korun.
Bohatství i vliv
Média v 90. letech označovala Majského za jednoho z nejbohatších Slováků s kontakty na vlivné politiky. Po pravomocném odsouzení na Slovensku jej čeští policisté zadrželi v pražské nemocnici. Majský měl slovenské i české občanství. Na Slovensko být vydán nechtěl.
Podnikatelovu smrt potvrdil serveru Topky.sk jeho syn Jozef Majský mladší.
Robert Fico podstoupil CT vyšetření a lékaři odstranili tkáň odumřelou v důsledku střelného poranění. Na briefingu to oznámila Miriam Lapuníková, šéfka nemocnice v Banské Bystrici, kde byl slovenský premiér po středečním atentátu hospitalizován. Dodala, že pacient je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný, ale nadále vážný.
Fico zůstává na jednotce intenzivní péče. Jeho stav je nadále vážný
Politika
Po útoku na slovenského premiéra Roberta Fica musí Maďarsko bojovat za mír samo, prohlásil konzervativní maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho vláda jako jedna z mála v Evropské unii udržuje dobré vztahy s Moskvou navzdory ruské invazi na Ukrajinu, odmítá Ukrajinu vojensky podporovat a kritizuje protiruské sankce Evropské unie.
Za mír nyní musí Maďarsko bojovat samo, posteskl si Orbán po atentátu na Fica
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.