Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Jak se v Česku zrodil internet. Konference k jeho 30. výročí

 ČTK

V neděli 13. února to bude přesně 30 let od oficiálního připojení České republiky k internetu. Stalo se tak na půdě ČVUT v Praze, kde také 10. února proběhne výroční konference. Jak se z vědecké sítě zrodila ta sociální? A kam směřuje? Průvodci po digitální minulosti i budoucnosti jsou absolutní špičky v oboru, nechybí ani Vint Cerf, který je označován za „otce internetu“.

Reklama

Konferenci na Fakultě strojní ČVUT on-line zahájí americký programátor Vint Cerf, který je považován za tvůrce internetu, společně s Bobem Kahnem totiž vytvořil komunikační protokol TCP/IP, na kterém je dnes celosvětová síť vystavěna. 

Konferenci, kterou pořádá sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ, sledujte živě nebo ze záznamu v úvodu článku.

Diskusního panelu se zúčastní také rektor ČVUT Vojtěch Petráček, náměstek ministra pro místní rozvoj Ondřej Profant, zakladatel sdružení CESNET a hlavní iniciátor prvního připojení Jan Gruntorád i současný ředitel sdružení CESNET Jakub Papírník. Na akci promluví i eurokomisařka Věra Jourová.

Setkáním bude provázet šéfredaktor portálu Lupa.cz David Slížek.

Reklama

Václav Klaus a Václav Havel

Devadesátky. Éra, která dala světu nejednoho českého miliardáře

Devadesátá léta ani zdaleka nejde odbýt příběhy o prudkém nárůstu kriminality. Byl to přechod z časů, v nichž co nebylo výslovně dovoleno, bylo zakázáno do doby, kdy co není výslovně zakázáno, je dovoleno. 

Přečíst článek

Program

9:30 – 10:00 

Otevření konference

Vint Cerf, Chief Internet Evangelist, GOOGLE

Vojtěch Petráček, rektor ČVUT

Jakub Papírník, ředitel sdružení CESNET

Ondřej Profant, náměstek ministra pro místní rozvoj 

10:00 – 11:00

Jak to všechno začalo? 

Jan Gruntorád, emeritní ředitel sdružení CESNET

Michal Chytil, 1992 Tajemník Rady pro informatizaci vlády ČSFR

Milan Štěrba, 1992 Vicechair RIPE

Tibor Weis, místopředseda představenstva SANET

11:00 – 12:30

Přeměna „vědecké” v sociální síť 

Jiří Peterka, člen Rady ČTÚ, 1992: MFF UK, konzultant a publicista v oblasti telekomunikací a Internetu

Ingrid Ledererová

Boris Bělousov, Chief Information Officer, Solitea

Pavel Satrapa, prorektor Technické univerzity v Liberci

12:30 – 13:30

Pauza

13:30 – 14:30

Internet governance

Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC

Jaroslav Šmíd, náměstek ředitele NÚKIB

Josef Chomyn, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu

Marie Masserey

14:30 – 15:30

Informační společnost a digitální budoucnost

Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ

Eva Pavlíková, co-founder & CEO Česko.Digital

Vladimír Mlynář, novinář/politik

Jan Kolouch, odborník na kyberbezpečnost

15:30 – 16:00

Závěrečná přednáška 

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost

Discoland Sylvie vynesl Ivana Jonáka mezi krále podsvětí i záhubu – byl odsouzen za zosnování vraždy své manželky a spolumajitelky klubu Ludviky v roce 1994 na 12 let vězení, zemřel dva roky po návratu v roce 2016. Vyšetřování vraždy se stalo i námětem jednoho z dílů divácky úspěšného aktuálního seriálu České televize Devadesátky (na snímku).
video

Devadesátky – nástup svobody i obřích kriminálních kauz

Aktuální divácky úspěšný seriál České televize Devadesátky znovu probudil zájem o první porevoluční dekádu, která znamenala nástup svobody a demokracie, ale také zvýšené kriminality, vražd podnikatelů, příchod mafie zejména z jižní a východní Evropy i divoké privatizace a miliardových podle policie nelegálních finančních převodů. Jak na tu dobu vzpomínají přímí aktéři dění a které kauzy z té doby se nejvíce zapsaly do novodobých dějin?

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme