Ve sporu o zámky za miliardy nabízejí Lichtenštejnové mimosoudní dohodu

Největší spor o navrácení konfiskovaného majetku se nyní řeší u Ústavního soudu i ve Štrasburku. Lichtenštejnové nyní přicházejí a nabídkou mimosoudní dohody. Jaké si kladou podmínky?
Česká republika a Nadace knížete z Lichtenštejna mají založit společný fond či nadaci, který bude spravován společně a bude do něj vložen veškerý majetek nárokovaný Lichtenštejny. Dědičný princ Alois už návrh v září představil v New Yorku prezidentovi Petru Pavlovi.
Aby bylo možné položit základy nové vzájemné spolupráce, Nadace knížete z Lichtenštejna je připravena zcela obrátit list a přijít s bezprecedentním novým návrhem mimosoudního urovnání, postaveným na třech pilířích.
Stěžejními body návrhu, který by udělal tečku za dosud největším soudním sporem o vrácení zabaveného majetku, jímž se zabývá Ústavní soud a Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, jsou:
- žádné odškodnění,
- žádné restituce,
- nová spolupráce.
Lichtenštejnská vláda vydala stanovisko, v němž vítá každou iniciativu, která by mohla vést k přátelskému urovnání sporu mezi oběma zeměmi. „Nadace Knížete z Lichtenštejna je nejvýznamnější entitou mezi dotčenými subjekty a vláda považuje její návrh za vyvážený, vstřícný a perspektivní,“ stojí v prohlášení lichtenštejnské vlády.
Návrh Nadace by předpokládal, že:
- Nadace knížete z Lichtenštejna se vzdá vlastnických nároků.
- Nadace knížete z Lichtenštejna se vzdá nároků na odškodnění (až do výše 30 – 35 miliard korun, což je odhadovaná hodnota majetku stanovená auditorem).
- Česká republika a Nadace knížete z Lichtenštejna založí společný Fond/Nadaci spolupráce.
- Veškerá vlastnická práva ke spornému majetku budou převedena na výše uvedený Fond/Nadaci.
- Česká republika a Nadace knížete z Lichtenštejna jmenují členy správní rady, kteří budou zajišťovat řádný výkon vlastnických práv Fondu/Nadace pro spolupráci.
- Knížecí nadaci bude svěřena povinnost odpovědně a udržitelně s majetkem převedeným do solečného Fondu/Nadace hospodařit při uplatnění těch nejvyšších známých standardů pro péči o historické památky a lesy.
Knížecí rod Lichtenštejnů se domáhá majetku zabaveného Benešovými dekrety už od převratu. Soud v květnu kauzu opět smetl ze stolu. Ne všichni soudci ale mají tento názor. „Myšlenka, že by František Josef II., kníže z Lichtenštejna, byl spoluodpovědný za zločiny Třetí říše, a že se na něj proto vztahuje dekret prezidenta republiky, je absurdní. Rozhodování obecných soudů i Ústavního soudu je dle mého soudu bohužel ovlivněno nejen úvahami právními, ale i politickými a ekonomickými,“ uvedl ústavní soudce David Uhlíř.
Ústavní soudce Uhlíř: Lichtenštejnové nejsou žádní Němci, rozsudek je absurdní
Politika
„V noblesním návrhu nadace vládnoucího lichtenštejnského knížete vidím velký potenciál pro budoucí rozvoj celého Lednicko-valtického areálu i vzájemných vztahů a myslím, že by se jím česká strana měla se vší vážností zabývat. Myslím si to i proto, že se ztotožňuji s veřejně dostupným disentním stanoviskem ústavního soudce Davida Uhlíře ve věci lichtenštejnských žalob, které po mém soudu shrnuje podstatu sporu,“ říká k návrhu mimosoudního vyrovnání Richard Svoboda, kastelán valtického zámku, který je jedním z předmětů sporu.
Spor o zkonfiskovaný majetek šlechtického rodu Lichtenštejnů na základě Benešových dekretů po roce 1945 v Čechách a na Moravě stojí na údajném přihlášení se Františka Josefa II. za druhé světové války k německé národnosti. „To přitom není pravda. Lichtenštejni mají obrovskou výhodu, že výrazně podporovali exilovou vládu v Londýně. Jen těžko jim někdo bude dokazovat, že jsou Němci, když se jejich předkové rodili devět set let ve Valticích a v Mikulově,” dodává Dymo Piškula, bývalý starosta Břeclavi v letech 2002 až 2010.
Stanislav Balík, bývalý soudce Ústavního soudu ocenil snahy sejít se u jednacího stolu a pokusit se situaci vyřešit tak, aby spory netrvaly další léta. „Je to nepochybně rozumný krok z lichtenštejnské strany. A možná by se Česká republika tak, jak se o tom i uvažovalo kdysi dávno v minulosti, měla pokusit jednat. Bylo by to zřejmě nejlepší, co by se pro tuto věc dalo udělat.“
Majetek na Břeclavsku, mimo jiné zámky v Lednici a ve Valticích, stát a další instituce nemusí rodu Lichtenštejnů vracet. Krajský soud v Brně potvrdil rozhodnutí soudu v Břeclavi, který zamítl žalobu Nadace knížete z Lichtenštejna požadující vydání majetku od státu, jenž podle ní užívá neoprávněně. Lichtenštejnové přišli o tento majetek v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Právní zástupce nadace Aleš Linhart novinářům po jednání řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
Stát nemusí Lichtenštejnům vracet jejich majetek, rozhodl soud. Ve hře byly i zámky v Lednici a ve Valticích
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.